Aranżacja sypialni w zgodzie z feng shui

4
Elementy Feng Shui są obecne do dziś we współczesnej sztuce aranżacji wnętrz
Natura od wieków zachwyca i porządkuje życie człowieka. W starożytnych Chinach praktykowano planowanie przestrzeni tak, żeby osiągnąć zgodę ze środowiskiem naturalnym. Opierano się na zasadzie pięciu żywiołów.

Według feng shui – chińskiej sztuki aranżacji wnętrz – na jakość naszego życia wpływa miejsce, w którym przebywamy. Odpowiednie ukształtowanie tej przestrzeni może przynieść nam pomyślność i harmonię.  Z zasad feng shui warto skorzystać zwłaszcza przy urządzaniu sypialni – pomieszczenia, gdzie spędzamy znaczną ilość czasu.

sypialnia feng shuiFeng shui to sztuka zakorzeniona w kulturze starożytnych Chin. Polega na aranżacji przestrzeni w sposób zapewniający harmonijny przepływ energii chi. Ten rodzaj energii jest dynamiczny i przejawia się symbolicznie w 5 chińskich żywiołach, do których należą: metal, drewno, woda, ogień oraz ziemia. Każdemu z nich przyporządkowane są określone kolory, liczby, kierunki geograficzne, pory roku czy stany emocjonalne.
Rozplanowanie stref domu zgodnie z zasadą feng shui pozwoli na poprawę stanu energetycznego pomieszczenia. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wystrój sypialni, warto przeanalizować kierunek, w jakim jest ona zwrócona. Od tego uzależniamy wybór elementów składających się na aranżację i dominującą kolorystykę wnętrza.

Przeczytaj: Jak ustawić łóżko w sypialni według zasad feng shui

 

Filozofia feng shui wskazuje na to, że nie tylko my wpływamy na naszą prywatną przestrzeń, ale wystrój mieszkania kształtuje również nas. Aranżacja pomieszczenia uwzględniająca zasady tej starożytnej sztuki sprawi, że zapanuje w nim idealna harmonia. Stosując się do jej zaleceń, stworzymy sypialnię, w której nie zabraknie dobrej energii!

Sypialnia ognia - jest usytuowana na południu. Możemy do niej wprowadzić dodatki w kolorze czerwonym i fioletowym, ściany natomiast powinny być w naturalnych i stonowanych barwach. Dobrze widziane są również rośliny i ozdoby w kształcie trójkąta.

sypialnia ognia

Sypialnia wody - to sypialna na północy. Jest ona zazwyczaj ciemna i zimna, dlatego powinniśmy urządzić ją minimalistycznie stosując biel, zwiewne tkaniny, dodatki w kolorze niebieskim lub różu. Dobrze, aby wzory na tkaninach miały kształt fali.

Sypialnia drewna - to sypialnia na wschodzie lub południowym wschodzie. Powinien dominować w niej kolor jasnozielony i niebieski, natomiast meble i podłoga muszą być drewniane.

sypialnia drewna

Sypialnia metalu - znajduje się na północnym zachodzie i zachodzie. Zaleca się, aby była perłowa, biała lub w kolorach ziemi. meble i dodatki powinny być metalowe, najlepiej w kolorze złotym lub srebrnym i mieć owalny lub okrągły kształt.

sypialnia metalu

Sypialnia ziemi - znajduje się na południowym zachodzie lub północnym wschodzie. W tym pomieszczeniu ściany pomalujmy na żółto, pomarańczowo, beżowo lub różowo. Dobierając dodatki zadbajmy, aby miały one geometryczny kształt, meble natomiast powinny być matowe.

sypialnia ziemi

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Śnieżka

Polecamy Ci również

Zobacz także