Armatura z funkcjami oszczędzającymi wodę

0
Armatura z funkcjami oszczędzającymi wodę

Przy planowani remontu łazienki zwykle poświęcamy wiele uwagi płytkom na podłodze i ścianach oraz ceramice, na ostatnia chwile zostawiamy często wybór armatury.

Tymczasem właśnie takie detale decydują często o końcowym efekcie - armatura przypadkowo dobrana, niedopasowana do całości wystroju potrafi w dużej mierze zniweczyć efekt.

Także koszt wymiany armatury to nie, jakby mogło się wydawać, margines kosztorysu całego remontu, tylko całkiem pokaźna w nim pozycja, zwłaszcza, gdy nie chcemy operacji tej powtarzać co kilka lat.

nowoczesna łazienkaZałóżmy, że mamy do wymiany cały komplet - dwie baterie umywalkowe, w łazience i toalecie, bateria wannowo-natryskową w łazience, a przy okazji i zlewozmywakową w kuchni.

Gdy zdecydujemy się, lub okoliczności zmuszą nas do wyboru najtańszych rozwiązań, zapłacimy za wszystko około 900 złotych. Gdy natomiast zdecydujemy się na armaturę ze średniej półki cenowej, będzie to już trzy i pół tysiąca złotych. Różnica ogromna.

Wynika ona z jakości. Wiele osób kieruje się jedynie ceną i wyglądem, a warto pamiętać, że najtańsza armatura posłuży nam rok, dwa lata. W tym czasie często też musimy wzywać hydraulika, bo kran jest nieszczelny czy zacina się. Baterie znanych producentów gwarantują sprawne używanie przez długie lata, są wykonane z materiałów najwyższej jakości i mają nowoczesne rozwiązania, które oszczędzają wodę. Aspekt ekologiczny, związany z redukcja zużycia wody, przekłada się wprost na to, co zostaje w portfelu po opłaceniu rachunków.

Decydując się na baterie bezdotykowe, lub ze specjalnym eko-przyciskiem, możemy liczyć na obniżenie zużycia wody, a także energii niezbędnej do jej ogrzania - a więc mniejsze zużycie gazu lub prądu. Zastosowanie baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Zużycie wody w baterii uruchamianej fotokomórką wynosi jedynie 6 litrów na minutę, czyli o połowę mniej niż w klasycznej baterii jednouchwytowej, gdzie poziom ten dochodzi do 12 litrów na minutę.

Producenci baterii prześcigają się zresztą w nowoczesnych rozwiązaniach. Na przykład bateria Oras Eterna funkcjonuje jak inteligentne urządzenie elektroniczne z funkcją edukacyjną: za pomocą kolorowych diod sygnalizuje użytkownikowi, jak długo powinien trwać szybki prysznic, bez zużycia nadmiernej ilości wody. Wszystko za pomocą kolorowych, mrugających światełek. Mechanizm EcoLed na zielono sygnalizuje, że wykorzystanie wody mieści się w granicach przyjaznych środowisku, tymczasem czerwona lampka to sygnał, że czas kończyć kąpiel, bo zużyto już dużo wody. Dodatkowo mechanizm ten umożliwia automatyczne napełnianie wanny bez ryzyka zalania łazienki.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze armatury jest jej kształt, i to nie tylko ze względów estetycznych, choć to one mają zasadnicze znacznie przy projektowaniu wnętrza. W łazience i kuchni najlepiej sprawdzają się baterie o opływowych kształtach, po których woda spływa łagodnie, nie zostawiając śladów i nie powodując intensywnego osadzania się kamienia - nawet tam, gdzie mamy do czynienia z wodą twardą. Opływowe kształty ułatwiają też utrzymanie armatury w czystości, co sprzyja higienie.

Oceń artykuł
3,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Kaczyńska

Zdjęcia: Oras

Polecamy Ci również

Zobacz także