Aromaterapia – zdrowe olejki eteryczne na jesień i zimę

Aromaterapia – zdrowe olejki eteryczne na jesień i zimę

Pachnące powietrze w mieszkaniu to sposób na uprzyjemnienie ponurych zimowych dni, a także – poprawę nastroju i zdrowia. Wystarczy kominek zapachowy i odpowiedni olejek eteryczny. Radzimy jak je wybrać.

kominek zapachowy i odpowiedni olejek, sprawią, że powietrze będzie pachnące i zdrowsze, fot. Dr BetaJesień i zima to okresy, kiedy więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach. A w nich – kaloryfery wysuszające powietrze działają pełną parą, wpływając na nasze zdrowie i samopoczucie. Jakość powietrza w sezonie grzewczym to ważna sprawa – przede wszystkim powinniśmy zadbać o jego nawilżenie i nie rezygnować z wietrzenia pomieszczeń. Ale warto również zadbać o to, by powietrze w naszym mieszkaniu było… przyjemne i pachnące. Bardzo łatwo to sprawić dzięki kominkom aromaterapeutycznym oraz odpowiednim olejkom eterycznym.

Podpowiadamy: Jak zadbać o jakość powietrza w sezonie grzewczym

Jak stosować olejki eteryczne i kominki aromaterapeutyczne

Zasada działania kominka aromaterapeutycznego jest niezwykle prosta – w jego dolnej części umieszcza się świeczkę (najczęściej typu tea light), a do zbiorniczka w górnej części nalewa wodę, do której wkrapia się wybrany olejek eteryczny. W zależności od wielkości pomieszczenia stosujemy 5-15 kropli olejku lub mieszaniny olejków. Po zapaleniu świeczki ich zapach powoli wypełni pokój.

Uwaga: Olejki używane do nawaniania powietrza powinny być pozbawione jakichkolwiek substancji syntetycznych.

Kominki aromaterapeutyczne są dostępne w dużym wyborze wzorów i materiałów, a przy tym nie kosztują wiele. Zwróćmy jednak uwagę na ich jakość - dobre kominki aromaterapeutyczne muszą być wykonane z materiału odpornego na podgrzewanie świeczką, a jednocześnie gwarantować prawidłowe, bezpieczne i równomierne odparowywanie olejku. Warto zwrócić uwagę na kominki z porcelitu.

Jakie olejki eteryczne wybrać na jesień i zimę

Zimą doskonały nastrój zapewnią nam olejki cytrusowe, takie jak: pomarańczowy, grejpfrutowy, cytrynowy, neroli, mandarynkowy, limetkowy oraz petitgrain. Ich zapachy dodadzą nam energii, złagodzą stres, napięcie i stany depresyjne. Co ważne w okresie przeziębień  - wiele z nich ma właściwości antyseptyczne. Takie cechy ma np. olejek mandarynkowy (INCI: Citrus Nobilis Peel Oil), który doskonale odświeża powietrze i wprowadza przytulny nastrój. Ponadto łagodzi bezsenność, nadciśnienie, napięcia nerwowe, stany lękowe i przemęczenie.
Bardzo pozytywnie na nasz nastrój wpłynie także olejek pomarańczowy (INCI: Citrus Aurantium Dulcis Oil). Do jego właściwości terapeutycznych należy przede wszystkim działanie uspokajające i przeciwdepresyjne. Olejek pomarańczowy łagodzi także napięcia mięśni, skurcze i bezsenność. Ponieważ ma łagodny, słodki zapach, można go stosować również w mieszankach dla dzieci.
Pięknym ziołowo-kwiatowym zapachem charakteryzuje się olejek grejpfrutowy (INCI: Citrus Grandis Oil). Łagodzi: depresje, napięcia nerwowe, lęki, nerwobóle, zaburzenia seksualne, problemy menopauzy, zmienne stany emocjonalne, grypę, przeziębienia, katar, zaburzenia gastryczne (stosowany do kapieli łagodzi także cellulite i otyłość).

Przeczytaj: Świece dekoracyjne - sposób na nastrojowe wnętrza

O tym pamiętaj, stosując olejki eteryczne:

  • Do różnego rodzaju zabiegów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych! (np. olejków rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne).
  • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients).
  • Nigdy nie należy nie stosować na skórę olejków eterycznych nierozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: drbeta.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także