Arystokratyczna elegancja - tarcica z orzecha amerykańskiego

0
Arystokratyczna elegancja - tarcica z orzecha amerykańskiego

Drewno orzecha amerykańskiego wyróżnia się głęboką brązową barwą i wyraźnie zarysowanym, dekoracyjnym usłojeniem. Unikalne walory estetyczne w połączeniu z bardzo dobrymi parametrami technicznymi czynią je atrakcyjnym materiałem służącym do wykończenia mieszkań, a także do produkcji mebli, dekoracyjnych fornirów, a nawet instrumentów muzycznych.

DLH Poland blaty z drewna Orzecha Amerykańskiego

W ofercie DLH Poland dostępna jest tarcica z orzecha amerykańskiego o weryfikowanym pochodzeniu w kilku klasach jakości.

Orzech amerykański (łac. Juglans Nigra) zwany również orzechem czarnym występuje na wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. Nazwa nawiązuje do jego charakterystycznej kory, która jest bardzo porowata i ma ciemną, czarną barwę. Drewno, które pozyskuje się z tego gatunku posiada ciekawą kolorystykę jasnych biało - żółtych odcieni zestawionych z całą paletą brązów.

- Orzech amerykański stanowi zaledwie ok. 1% powierzchni leśnej Stanów Zjednoczonych i jest uznawany za arystokratę wśród liściastych gatunków drzew. Jest chętnie stosowany do produkcji wysokiej jakości elementów wystroju wnętrz, gdyż za sprawą jego oryginalnego wzoru, aranżowana przestrzeń zyskuje ekskluzywny i niepowtarzalny charakter. Aby mieć pewność, że zakupione drewno posiada cechy gatunku, warto wybrać wiarygodnego dostawcę. Firma DLH Poland jest wiodącym importerem i dystrybutorem egzotycznych gatunków drewna. Współpracuje tylko z najlepszymi producentami, którzy gwarantują legalność pochodzenia oraz właściwe sortowanie klas jakości - mówi Zbigniew Kupidura, Produkt Manager w DLH Poland.

Gatunek ceniony od lat

Drewno z orzecha amerykańskiego jest jednym z najbardziej lubianych i cenionych materiałów w przemyśle stolarskim i meblarskim. Decyduje o tym nie tylko jego oryginalny wygląd, ale również właściwości, które sprawiają, że jest stosunkowo łatwe w obróbce, a jednocześnie wykazuje należytą wytrzymałość. Ciężar właściwy świeżo ciętej tarcicy wynosi ok. 900 kg/m3, po wysuszeniu przy zachowaniu 12% wilgotności maleje do ok. 680 kg/m3. Istotną zaletą drewna tego gatunku jest minimalne ryzyko odkształceń w procesie suszenia. Ponadto wykazuje ono wysoką odporność na ściskanie oraz zginanie. Łatwo poddaje się obróbce ręcznej jak i mechanicznej. Wysoka stabilność i trwałość sprawiają, że drewno to może być wykorzystywane do wykonywania elementów, które są narażone na intensywną eksploatację, jak np. deski podłogowe czy schody.

Unikalny styl najwyższej klasy

Drewno orzecha amerykańskiego ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Wykorzystywane jest do produkcji mebli, boazerii, drzwi, parkietów, fornirów, instrumentów muzycznych, kolb broni, a nawet guzików. Obecnie szczególnie modne jest wykorzystanie orzecha amerykańskiego do produkcji podłóg. Duże słoje bardzo efektownie prezentują się na prostych płaszczyznach tworząc urzekające wzory. Dopełnieniem orzechowej podłogi są schody wykonane z tego samego gatunku. Razem tworzą spójne zestawienie, które można łączyć z drzwiami i meblami z innych rodzajów drewna. Elementy te mogą być zarówno w jasnej tonacji beży, jak i ciemnych brązów.

Oceń artykuł
3,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: DLH Poland

Polecamy Ci również

Zobacz także