Asymetria w budownictwie

0
Asymetria w budownictwie

W krajobrazie architektonicznym pojawia się coraz więcej domów o bryłach opartych na podstawowych figurach geometrycznych i prostych liniach. Nieregularność form i prostota wyrazu jest podkreślana przez światło wpadające do wnętrz i odbijające się od przeszkleń różnej wielkości.

przestronny salon

Wbrew pozorom asymetria rozmiarów i kształtów okiennych gra ściśle określoną, funkcjonalną rolę polegającą z jednej strony na optymalnym wykorzystaniu energii słonecznej, a z drugiej zapewnieniu ochrony przed zimnem.

Nowoczesna architektura odchodzi od symetrii i klasycznych kształtów na rzecz lepszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Pod tym kątem modernizm budowany na otwartym planie i za pomocą podstawowych brył obracanych względem różnych kierunków świata dostarcza najlepszych warunków. Pozwala na swobodne rozplanowanie pomieszczeń względem padania promieni słonecznych, bez względu na orientację działki. Taka architektura stawia na funkcjonalność i zapewnienie maksymalnego komfortu mieszkańcom dzięki wykorzystaniu naturalnej energii słonecznej. Trend ten jest zauważalny również w przypadku domów nawiązujących do stylu klasycznego. Stolarka okienna i drzwiowa gra w tym wypadku wyjątkową rolę: doświetla, zdobi ale i chroni wnętrza przed wpływami otoczenia. Do realizacji tego typu projektów potrzebne są systemy okienne, które w zależności od potrzeb pełnią funkcje termoizolacyjne, antywłamaniowe, dźwiękochronne a zarazem cechują się estetycznym wąskim wyglądem ram, który pozwala na maksymalny dostęp światła i zachowanie nowoczesnego, harmonijnego wyrazu.

Funkcjonalność pięknem samym w sobie

Duża dawka światła i otwarte przestrzenie bardzo dobrze działają na ludzką psychikę dając spokój i wytchnienie. Strefy dziennej aktywności mieszkańców, takie jak pokój dzienny, salon czy domowe biuro lub biblioteczka są zazwyczaj usytuowane od dobrze nasłonecznionej strony południowej lub południowo-zachodniej. Dopływ dużej dawki naturalnego światła przez wielkowymiarowe okna i drzwi tarasowe zapewni oszczędność energii i dodatkowe pasywne zyski ciepła, również wczesną wiosną i jesienią. Jeśli decydujemy się na systemy z tworzywa sztucznego (PVC), należy wybierać okna o zwiększonej głębokości zabudowy z solidnymi, aluminiowymi lub stalowymi wewnętrznymi wzmocnieniami, aby nie ulegały odkształceniom i jednocześnie zapewniały bardzo dobre parametry fizyko-budowlane, takie jak choćby izolacyjność cieplna, wodoszczelność czy antywłamaniowość. Takie rozwiązania oferuje system Corona SI 82 o ponadstandardowej głębokości zabudowy 82 mm. Stabilny system daje możliwość projektowania dużych "szklanych" ścian poprzez łączenie modułów okienno-drzwiowych wyposażonych w potrójne uszczelnienia, z ciepłymi profilami dylatacyjnymi kompensującymi zmiany wymiarów pod wpływem temperatur. Takie wielkoformatowe przeszklenia mogą jednak stać się celem włamywaczy, dlatego stolarkę w systemie Corona SI 82 można wykonać w wersji antywłamaniowej do klasy WK2 (RC2) włącznie. Rozwiązanie to pozwala na wstawienie nawet bardzo grubych pakietów szybowych o funkcjach antywłamaniowych, dźwiękoszczelnych i termoizolacyjnych. Szeroka eliptycznie zaokrąglona listwa przyszybowa nadaje oknom dodatkowej smukłości. System Corona SI 82 jest dostępny w trzech wersjach estetycznych o konturze skrzydła Classic, Rondo i Cava. Całości dopełnia bardzo szeroka gama profili, listew i akcesoriów, które pozwalają sprostać każdemu wyzwaniu.

dom z wielkoformatowymi przeszkleniami

Maksimum ochrony

Nieregularność kształtów, dowolne obracanie brył i dobór stolarki o różnych wymiarach w zależności od kierunków świata służy nie tylko optymalnemu wykorzystaniu naturalnej energii słonecznej. W naszym klimacie ochrona przed zimnem i oszczędność energii to podstawowe zadanie stawiane technologiom budowlanym. Dlatego najczęściej zaleca się, żeby w nowoczesnych budynkach strefy rzadko użytkowane przez mieszkańców w ciągu dnia, takie jak pomieszczenia gospodarcze czy garaż, były umieszczane od północy i od wschodu. Położenie części sypialnej od wschodu docenią osoby, które wstają wcześnie. Ta strona jest mocno oświetlona z samego rana, co jest zgodne z ludzkim zegarem biologicznym. Żeby jednak uniknąć zbyt mocnej emisji światła do pomieszczenia, warto umieścić sypialnię od północnego wschodu. Od północy można umieścić również kuchnię, gdyż jest dogrzewana przez dodatkowe uzyski ciepła od urządzeń i gotowania. We wszystkich tych przypadkach należy zastanowić się nad ilością i wielkością okien biorąc pod uwagę zarówno oczekiwany komfort, jak i rzeczywiste straty energii wynikające z zastosowania nieodpowiednich rozwiązań. Okna produkowane w systemie Corona SI 82 przy zastosowaniu szyb dwukomorowych o współczynniku Ug=0,5 W/m2K z ciepłą ramką dystansową osiągają parametry pasywne na poziomie Uw=0,8 W/m2K. Typowe okna wykonywane w tym systemie charakteryzuje bardzo wąska 120 mm rama okienna, na którą składa się ościeżnica wraz ze skrzydłem (szerokość widoczna od czoła). W wielu przypadkach praktycznych, np. takich, w których zależy nam na jeszcze większym dostępie światła można ten wymiar zmniejszyć do 108 mm bez widocznej utraty termoizolacyjności. Na uwagę zasługuje także skrzydło Cava, które istotnie podkreśla smukłość ram okiennych. Dodatkowe trzecie uszczelnienie środkowe zwiększa szczelność i izolacyjność okna a ponadto dodatkowo chroni okucia przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Okno Schüco Corona SI 82 Cava

Sześciokomorowy system okien z PVC Schüco Corona SI 82 o głębokości zabudowy 82 mm w wersji Cava umożliwia poszerzenie walorów okien o doskonałej izolacyjności cieplnej o dodatkowe cechy - ochronę przed włamaniem lub hałasem. Łączenie tych zalet przy utrzymaniu wysokich parametrów okna wymaga zastosowania szerokich pakietów szybowych. Corona SI 82 Cava umożliwia stosowanie szyb o łącznej grubości do 54 mm. Uniwersalność tego rozwiązania polega na tym, że eliminuje konieczne kompromisy, np. gorszą izolacyjność cieplną kosztem lepszej ochrony przed włamaniem lub odwrotnie. Inną zaletą, docenianą przez klientów jest niebanalne wzornictwo i szerokie, estetyczne listwy przyszybowe w relatywnie wąskich profilach okiennych wzmacnianych kształtownikami stalowymi.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Schüco

Polecamy Ci również

Zobacz także