Bajkowa sypialnia dla dziecka. Jak urządzić bezpieczny i...

Bajkowa sypialnia dla dziecka. Jak urządzić bezpieczny i...

O ile w przypadku niemowlaka wystarczy niewielki kącik ze specjalnym łóżeczkiem, problem pojawia się, kiedy brzdąc podrasta. Zadaniem rodziców jest stworzenie przyjaznej oraz funkcjonalnej przestrzeni, którą z powodzeniem można będzie zmodyfikować, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

W pokoju dziecka sprawdzi się wykładzina - miła i ciepła w dotyku, skutecznie stłumi hałas i wyeliminuje ryzyko potknięcia.Przede wszystkim zwracamy uwagę na bezpieczeństwo. To ono odegra kluczową rolę, kiedy maluch zacznie stawiać swoje pierwsze kroki.

W pierwszej kolejności pod lupę bierzemy podłogę. Drewnianą posadzkę najlepiej przykryć miękkim dywanem o właściwościach antygrzybiczych i antyalergicznych, jednak znacznie lepiej sprawdzi się wykładzina - miła i ciepła w dotyku, skutecznie stłumi hałas i wyeliminuje ryzyko potknięcia. Dobrym rozwiązaniem okaże się także zamontowanie rolet pozbawionych tradycyjnego łańcuszka, w który dziecko może się niebezpiecznie zaplątać. Naprzeciw potrzebom zatroskanych rodziców wychodzi na przykład system sprężynowy Smartroll firmy Franc Gardiner.

Czytaj także: Uczyńmy z pokoju dziecięcego miejsca do kreatywnych zabaw, pobudzających wyobraźnię

Wystrzegajmy się także ostrych kantów, wystających elementów oraz niestabilnych konstrukcji.

Fantazyjny design z całą pewnością nie spotka się z uznaniem dziecka, natomiast utrudni nieuchronne przemeblowanie, w przeciwieństwie do tradycyjnych brył pozwalających na tworzenie dowolnych kompozycji. Nie przesadźmy także z liczbą mebli, które uznamy za "niezbędne". Początkowo wystarczy łóżeczko oraz szafki z dużą liczbą półek i szuflad służących segregacji ubranek, pieluch i zabawek. Dopiero z czasem niezagospodarowaną powierzchnię wykorzystywaną do zabawy wypełni biurko oraz regał na książki i szkolne akcesoria.

Czytaj także: Podłoga w pokoju malucha - jaki materiał wybrać?

Znacznie większe pole do popisu dają elementy wykończeniowe. W tym przypadku puszczenie wodzy fantazji jest nie tyle dozwolone, co wskazane. Wesołe barwy, oryginalne kształty oraz ciekawe wzory ożywią każde wnętrze. Bajkową atmosferę uzyskamy za sprawą takich dodatków, jak narzuty, pościel, a także ozdoby okienne. Podobną rolę spełnią obrazki oraz specjalne naklejki, które można z łatwością usunąć bądź dopasować do zmieniających się preferencji dziecka.

Czytaj także: Wszystko, co dziecku jest potrzebne do szczęścia - poradnik od A do Z, jak urządzić pokój dziecka

I na koniec - nie zapominajmy jednak o funkcjonalności wyposażenia! Dzieci z właściwą sobie beztroską brudzą nie tylko siebie, ale także swoje otoczenie. Niewdzięczne zadanie doprowadzenia sypialni małego rozrabiaki do porządku przypada nam, rodzicom. Z tego względu najlepiej zdecydować się na zmywalne farby lub tapety oraz odejść od gromadzących kurz zasłon i firanek na rzecz wygodnych w konserwacji rolet. Powierzchnię rolet zaciemniających, np. o przyjaznym wzorze, z łatwością doczyścimy wilgotną ściereczką, zyskując jednocześnie możliwość regulowania dopływu światła - od pełnego nasłonecznienia pomieszczenia aż po całkowite jego zaciemnienie.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Wozińska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także