Balkon coraz częściej decyduje o atrakcyjności mieszkania

Atrakcyjne cenowo mieszkanie z balkonem, w dobrze skomunikowanym punkcie miasta, w sąsiedztwie zieleni i ze sklepami w pobliżu - tak w wielkim skrócie można opisać wymarzone lokum większości Polaków.

Nie gustujemy już w strzeżonych osiedlach, nie potrzebujemy garażu, a prestiżowa lokalizacja nie jest priorytetem - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal domy.pl.

Dla zdecydowanej większości spośród 600 uczestników ankiety najważniejszym czynnikiem decydującym o atrakcyjności oferowanego do sprzedaży mieszkania jest cena. Kryterium to jako najważniejsze wskazało 9 na 10 osób aktywnie poszukujących ofert. Dla 82 procent ankietowanych kluczowe znaczenie przy wyborze mieszkania ma dobra komunikacja, a aż 73 procent poszukujących chciałoby kupić mieszkanie z balkonem.

Sklepy i usługi

Dla większości osób planujących zakup mieszkania dużo większe znaczenie aniżeli prestiż lokalizacji (25 procent) ma bliskość sklepów i punktów usługowych (61 procent). Ważny jest także kontakt z naturą i świeże powietrze. Ponad połowie poszukujących zależy, by w sąsiedztwie miejsca zamieszkania znajdował się park lub tereny zielone.

Tylko 43 procent ankietowanych przez portal domy.pl chciałoby nabyć lokal wykończony i wyposażony - gotowy do natychmiastowego wprowadzenia. Świadczy to o tym, że większość kupujących sama chce aranżować i urządzać nowo zakupione mieszkanie według własnych gustów i upodobań.

Nowe czy używane?

Jednak to, czy mieszkanie jest nowe czy używane nie ma już takiego znaczenia. Nowe budownictwo to istotne kryterium dla co trzeciego ankietowanego. Mimo rosnącej liczby rodzin posiadających co najmniej jeden samochód kwestia możliwości zaparkowania go pod dachem dla większości osób poszukujących mieszkania jest sprawą drugorzędną; tylko 22 ankietowanych ankietowanych wskazało własny garaż jako ważne kryterium przy zakupie mieszkania.

Strzeżone? Nie dziękuję

Z ankiety przeprowadzonej przez portal domy.pl wynika, że minęła już moda na zamknięte, strzeżone osiedla.

Ekskluzywne enklawy budowane głównie z myślą o nieco zamożniejszych, obawiających się o swój dobytek mieszkańcach miast, wraz z rosnącym poczuciem bezpieczeństwa tracą zwolenników. To, że oferowane mieszkanie znajduje się na osiedlu strzeżonym, jest obecnie atutem zaledwie dla co 7 poszukującego. Czasy się zmieniają?

 

Oceń artykuł
3,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marcin Drogomirecki

Zdjęcia: Justyna Cieślikowska/Echo Miasta

Polecamy Ci również

Zobacz także