Balkon w cieniu - rośliny

0
Pierwiosnki na balkonie
Pierwiosnki to kwiatki, które będą pięknie kwitły nawet w zacienionym balkonie.

Wygląd kwiatów na balkonie zależy od tego, jak dużo mamy tam słońca. Jeśli jest zbyt ciemno, zamiast martwić się słabą kondycją roślin, wybierzmy gatunki, które poradzą sobie z małą ilością światła.

Większość roślin wymaga jasnego stanowiska, które przez dłuższy czas w ciągu dnia jest bezpośrednio wystawione na działanie słońca. Co w takim razie posadzić na balkonach położonych od północy i północnego wschodu albo takich, które są ocienione przez wysokie drzewa lub sąsiednie budynki?

Zobacz: Miniaturowy ogródek

Najlepiej rosną tam gatunki cienioznośne, ale niestety jest ich niewiele: begonia bulwiasta, niecierpek sułtański, niezapominajka, barwinek, bluszcz, pierwiosnek oraz irezyna. W ostateczności na zacienionym balkonie możemy posadzić bratki, stokrotki, aksamitki, begonie stale kwitnące, lobelie, nasturcje, werbeny i żeniszki,ale musimy się liczyć z tym, że słabiej będą zawiązywać pąki kwiatowe. Jeśli w cieniu posadzimy inne rośliny, które lubią słońce, ich pędy staną się blade i wiotkie. Kwiaty zaczną wylegać z doniczek i stracą swój kształt, będą też mniej obficie kwitnąć lub zupełnie przestaną zawiązywać pąki kwiatowe.

To Cię zainteresuje: Róża - balkonowa królowa

Pamiętajmy też, że jeśli niewielkiej ilości słońca towarzyszy duża wilgotność, rośliny szybciej zapadają na choroby grzybowe. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wszystkie skrzynki miały otwory na spodzie, a ich dno obowiązkowo należy wysypać dwu-, trzycentymetrową warstwą drenażu (najlepszy będzie gruby żwir, gres lub keramzyt). Dzięki temu nadmiar wody z podlewania swobodnie wypłynie z pojemnika. Starajmy się też osłaniać rośliny przed ulewnymi deszczami – szczególnie te odmiany, które mają zwarty pokrój i pełne kwiaty. To właśnie one potrzebują najwięcej czasu na wysuszenie się po deszczu.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także