Bateria umywalkowa powinna być nie tylko efektowna, ale i...

Bateria umywalkowa powinna być nie tylko efektowna, ale i...

Mogą być różnych rozmiarów i kształtów, stanowią element dekoracyjny, a ich funkcje mogą przyczyniać się do oszczędności w domowym budżecie. Baterie umywalkowe mają wbrew pozorom bardzo istotny wpływ na wygląd łazienki.

Kamienna umywalka w oryginalnym kształcieOdpowiednio dobrana bateria powinna nawiązywać swym kształtem do charakteru umywalki - statycznego lub dynamicznego. Umywalka statyczna wygląda dość masywnie a jej cechą charakterystyczną jest owalny kształt. Chcąc nadać jej lekkości, warto wybrać delikatną, ażurową armaturę i umieścić ją wysoko nad misą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz wzrok skupimy na całej linii zabudowy, a nie tylko na jej najbardziej masywnej części.

Równie dobrym wyborem będą baterie smukłe, wysokie, ze skierowaną wylewką w dół, które w całkowitej kompozycji zabudowy będą stanowiły zwieńczenie i jednocześnie główny element umywalki.

Czytaj także: Szklana umywalka - wybierz wzór, który wzbudzi podziw [GALERIA]

Wygląd umywalki dynamicznej jest bardzo ekspresyjny - tego typu misy charakteryzują się dużą liczbą skosów i podcięć, mają nieregularny kształt. Aby nie nadać całości zbyt agresywnego wyglądu, bateria powinna być skromna i niewyróżniająca się - powinna tworzyć z umywalką spójną płaszczyznę.

Wygląd i styl

Baterie bardzo często określane są mianem "biżuterii łazienkowej" - potrafią nadać całemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Jednak nawet najpiękniejsza błyskotka może szybko stracić swój blask - na przykład z winy materiału, z którego została wykonana. Baterie produkowane są z mosiądzu zawierającego określoną ilość miedzi - a ilość tego pierwiastka decyduje o jakości armatury - im wyższa zawartość miedzi tym lepszej jakości bateria. Inną kwestię stanowi wykończenie, czyli kształt oraz materiał pokrywający baterię.

- Modele klasyczne, z dwoma pokrętłami i wysoką, smukłą wylewką, idealnie podkreślają wygląd pomieszczeń stylowych - mówi Anna Kowalska z Deante, producenta wyposażenia łazienek. - Z kolei w łazienkach wzorowanych na styl nowoczesny lub minimalistyczny, sprawdzi się armatura kubistyczna, o "ostrych" kształtach. Decydując się na zewnętrzną powłokę baterii, warto postawić na ponadczasowy chrom - pasuje do każdego pomieszczenia i jest łatwy w czyszczeniu. Prócz tego posiada właściwości odbijające światło, dzięki czemu dodatkowo "rozświetla" łazienkę. Czytaj także: Umywalka w nowoczesnej łazience [GALERIA]

Sposób instalacji

Baterie umywalkowe dzielą się na ścienne i stojące. Pierwsze spotykane są najczęściej w starym budownictwie i wielu blokach mieszkalnych, w których instalacja wodna wychodzi bezpośrednio ze ściany.

- Najważniejszym elementem modeli ściennych jest ich kształt oraz - ze względów funkcjonalnych - zasięg wylewki, czyli jej długość - mówi Anna Kowalska. - Jeżeli nasz wybór padł na baterię z krótką wylewką, powinniśmy zamontować ją nisko nad umywalką, gdyż wypływająca z niej woda z większą siłą będzie uderzała o ściany ceramiki, powodując przy tym chlapanie, ale przede wszystkim musimy dobrać zasięg wylewki do wielkości umywalki - do mniejszej umywalki baterię z krótszą wylewką, a do większej z dłuższą.

Czytaj także: Kwiaty w łazience - galeria

Drugi typ - baterie stojące (sztorcowe) - montuje się bezpośrednio na umywalce, w przeznaczonych do tego celu otworach, a instalacje wodną doprowadza się do nich za pomocą wężyków elastycznych. Ważne, by znajdujące się pod korpusem baterii uszczelnienie nie było za małe - w przeciwnym razie nie obejmie otworu umywalki, co w konsekwencji doprowadzi do przeciekania lub przesuwania się armatury. Dodatkowo, jeżeli w naszej łazience brakuje miejsca na wstawienie bidetu, przy umywalce można zamontować baterię z niedużą słuchawką typu bidetta. W tym przypadku należy jednak spełniać jeden warunek - umywalka z bidettą powinny być usytuowane w pobliżu muszli WC.

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także