Biuro w domu - ergonomiczne rozwiązania

Biuro w domu - ergonomiczne rozwiązania

Wykonywanie obowiązków zawodowych we własnych „czterech kątach”, obok niewątpliwej wygody, niesie ze sobą ryzyko niewłaściwego wyposażenia miejsca pracy. Jak zaprojektować stanowisko, by było funkcjonalne i bezpieczne?

Wprowadzenie nowych regulacji prawnych sprawiło, że zjawisko „home office” zyskało ostatnio na popularności. Nowelizacja ustawy, która uelastyczniła normy dotyczące czasu pracy, dała zatrudnionym możliwość wykonywania powierzonych im zadań w dowolnym miejscu do tego przeznaczonym, w tym także w warunkach domowych. Rozwiązanie, uznawane dotychczas za przeznaczone dla młodych mam, osób z problemami zdrowotnymi czy freelancerów, jest coraz częściej wykorzystywane przez inne grupy zawodowe.

Możliwość pracy w domu staje się atrakcyjnym sposobem na odnalezienie równowagi między tymi obszarami. Jednak organizacja domowego stanowiska nie spoczywa na pracodawcy. Brak w związku z tym norm, które określałyby dopuszczalne parametry jego wyposażenia. W praktyce, miejsce pracy we własnych „czterech kątach” to często wyodrębniony obszar w salonie czy jadalni, który nie zapewnia wygodnej pozycji i odpowiedniego oświetlenia. Jak zorganizować samodzielne stanowisko, które umożliwi nam higieniczne wykonywanie zadań?

Ergonomiczna przestrzeń biurka

Zaprojektowanie domowego miejsca pracy często ogranicza się do zaaranżowania przestrzeni biurkowej i jej bezpośredniego otoczenia. O ergonomii stanowiska przesądzają przede wszystkim takie elementy, jak dopasowanie wysokości wyposażenia czy odległości pomiędzy poszczególnymi elementami do potrzeb użytkownika. Biurko powinno być możliwie obszerne - tak, aby pomieścić wszelkie niezbędne akcesoria, umożliwiając jednocześnie wygodnie sięganie po każde z nich. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup modelu o regulowanym, przynajmniej dwustopniowym kącie nachylenia blatu – 15 stopni do pisania oraz 30 stopni do czytania. Jeśli wykonywane zadania związane są głównie z pracą przy komputerze, klawiatura powinna umożliwiać wygodne położenie rąk na blacie, a monitor – być ustawiony tak, aby jego górna krawędź znajdowała się około 30⁰ poniżej linii wysokości wzroku. Aby uniknąć przyjmowania nienaturalnej pozycji, powodującej wygięcie kręgosłupa, warto ustawić sprzęt na dodatkowej podkładce. Ważny dla ergonomii pracy w domowym biurze jest również zakup obrotowego fotela z podłokietnikami, umożliwiającego regulację położenia oparcia i wysokości siedzenia. Komfortowe siedzisko powinno być głębokie i szerokie na co najmniej 50 cm.

Oświetlenie domowego biura

Według badań dotyczących oddziaływania warunków otoczenia na produktywność wykonywania zadań biurowych, czynnikiem ważniejszym nawet niż meble i układ przestrzenny jest jakość oświetlenia. By oczy się nie męczyły, światło musi być wystarczająco jasne. Nie może jednak powodować efektu olśnienia.
Efekt olśnienia związany jest ze zbyt dużą intensywnością światła lub jego złym ukierunkowaniem. Odbite od ekranu promienie mogą powodować niekorzystne odbicia, a zatem dyskomfort i trudności w koncentracji – tłumaczy Adam Gołąb, ekspert firmy TRILUX Polska. Najkorzystniejsze warunki pracy uzyskać można dzięki zastosowaniu oświetlenia rozproszonego (odbitego od sufitu) i punktowego – bezpośrednio doświetlającego obszar pracy. Do takich celów znakomicie nadają się przenośne oprawy LED.
Istotna jest również pozycja źródła światła względem miejsca pracy. Powinno być zlokalizowane z lewej strony w wypadku osób praworęcznych lub z prawej dla osób leworęcznych. W ten sposób unikniemy powstania cienia i wyeliminujemy uciążliwy dla wzroku kontrast pomiędzy polem oświetlonym a zacienionym.

Urządzając biuro w domu, pamiętaj o:

  • ergonomicznym i stabilnym fotelu z możliwością regulacji wysokości,
  • biurku o wymiarach co najmniej 80 na 120 cm,
  • sprzęcie komputerowym, urządzeniu z funkcją drukowania, skanowania i kserowania,
  • pojemnych szafkach i segregatorach na dokumenty,
  • oświetleniu dostosowanym do pracy przy komputerze, które pozwoli uniknąć efektu olśnienia.
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Trilux

Polecamy Ci również

Zobacz także