Budownictwo energooszczędne - standardy przyszłości

0
Budownictwo energooszczędne - standardy przyszłości

Nowinki technologiczne w budownictwie bywają przedmiotem naszego zainteresowania, gdy wiążą się z późniejszymi oszczędnościami i komfortem mieszkania. Na szczęście, część z nich stopniowo staje się normą.

Nowoczesne energokorzyści

budynek energooszczędnyNa świecie powstaje coraz więcej konstrukcji opartych o niebanalne założenia architektoniczne i najnowsze technologie. 30-piętrowy hotel wybudowany w Chinach zaledwie w 15 dni to oczywiście skrajny przykład współczesnych możliwości. Na naszym polskim podwórku znacznie bliższe wydają się liczby, które mają bezpośredni wpływ na zawartość portfeli lokatorów. Coraz większego znaczenia nabiera w tym kontekście tematyka energooszczędności.

- Wprowadzone kilka lat temu świadectwa określające zapotrzebowanie energetyczne mieszkań i budynków to dla przyszłych mieszkańców istotne źródło informacji - podkreśla Witold Sadowski z firmy Deka Inwestycje, realizującej we Wrocławiu projekt Aparthotel Invite. - Dla inwestorów zobligowanych do posiadania tego dokumentu może on stanowić formę mobilizacji do budowania według najnowocześniejszych norm. Jak wylicza Home Broker, dzisiejsze gmachy mogą bowiem potrzebować nawet 3 razy mniej energii cieplnej niż te wybudowane ćwierć wieku temu. W pięćdziesięciometrowym mieszkaniu przekłada się to na oszczędność nawet do 2 tysięcy złotych w skali roku. Warto więc przy wyborze własnego "M" mieć na uwadze ten pomijany jeszcze aspekt.

Ekologiczne znaki czasu

Najbardziej oczywistym wyznacznikiem zabezpieczenia energii w powstających obiektach jest stosowanie szczelnych okien oraz odpowiedniej elewacji. - Dobrym sposobem na zredukowanie ucieczki ciepła z pomieszczeń przez zewnętrzne płyty balkonowe jest montowanie ich na tzw. isokorbach - dodaje Witold Sadowski z Deka Inwestycje.

Współczesne tendencje energooszczędnościowe mają przy tym bezpośredni związek z troską o środowisko. Coraz powszechniej ekologiczne podejście przejawia się również w innych sferach zagospodarowania budynków. Określona powierzchnia zieleni wokół obiektu czy wnętrza pokryte naturalnymi okładzinami (kamień, drewno) nadają mu zupełnie nową jakość estetyczną. Popularna w ostatnich latach sprzedaż gotowych, urządzonych mieszkań pozwala ponadto zachować w pewnym stopniu ich spójność wizualną z tzw. częściami wspólnymi oraz odpowiedni poziom wykończenia.

Rynek nieruchomości prezentuje obecnie tak szeroką ofertę, że możemy wybierać między lokalami o zróżnicowanym standardzie, metrażu czy lokalizacji. Korzystając z tego prawa, pamiętajmy, że tak poważna inwestycja wymaga rzetelnej kalkulacji wszystkich kosztów, także tych przyszłych. Ostateczny rachunek może okazać się satysfakcjonujący.

Oceń artykuł
3,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także