Castorama przedstawia popularne style dekoracji wnętrz

Castorama przedstawia popularne style dekoracji wnętrz

Urządzenie domu czy mieszkania to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Dobre samopoczucie mieszkańców zapewnić mogą tylko pomieszczenia praktyczne i zarazem odpowiednio skomponowane wizualnie.

Aby nadać odpowiedni wygląd naszemu mieszkaniu warto zapoznać się z podstawowymi stylami wykorzystywanymi w aranżacji wnętrz, a następnie w przemyślany sposób wykorzystywać ich elementy.

Castorama przedstawia popularne style dekoracji wnętrz - styl eleganckiPlanując aranżację mieszkania warto przede wszystkim uwzględnić nasze indywidualne potrzeby i poczucie estetyki. Czerpiąc z najnowszych trendów pamiętajmy, że zwykle remontujemy nasze cztery kąty raz na jakiś czas. Aby przez wiele lat czuć się dobrze w swoim mieszkaniu zwróćmy uwagę przede wszystkim na nasze własne preferencje, a dopiero w drugiej kolejności modę. Dom to przecież miejsce, w którym spędzamy większość naszego życia. Tu często pracujemy, relaksujemy się, odpoczywamy czy śpimy, dlatego też wnętrza te powinny być urządzone tak, aby chciało się nam w nich przebywać.

Nowoczesność

Obecnie dużą popularnością cieszą się aranżacje wnętrz w stylu nowoczesnym. Mieszkania lub domy urządzone w tej estetyce charakteryzuje funkcjonalizm oraz oszczędna, stonowana kolorystyka, oparta głównie na gamach bieli, szarości, srebra i czerni. W nowoczesnych wnętrzach ważną rolę odgrywają geometryczne formy tworzone w oparciu o linie i kąty proste. Wszelkie elementy dekoracyjne są tu ograniczone do minimum.

"Styl nowoczesny wyróżnia niezwykła prostota, zarówno w doborze barw, tworzyw jak i form. W tak zaaranżowanych wnętrzach dominuje zazwyczaj jeden kolor i materiał np. stal, szkło, aluminium, plastik czy kamień" - mówi Cezary Gawęda, architekt wnętrz w Castorama Polska.

Klimat nowoczesnego wnętrza tworzymy operując formą, kształtem i światłem na dużych przestrzeniach, dlatego też styl dobrze sprawdza się w przestronnych apartamentach, penthousach czy loftach. Najczęściej wybierają go również ludzie młodzi, dynamiczni ceniący prostotę i rozwiązania inspirowane najnowszymi trendami.

Castorama przedstawia popularne style dekoracji wnętrz - styl kolorowyKlasyka

Klasyka to styl, który powraca do łask dekoratorów wnętrz. Domy czy mieszkania urządzone w tej estetyce są spokojne i bardzo przytulne. Cechuje je ciepła kolorystyka, w której dominują kolory ziemi czyli beże i brązy. Do dekoracji przestrzeni wykorzystuje się tu głównie naturalne materiały takie jak drewno, skóra, len, mosiądz, miedź czy złoto.

"Urządzając wnętrza w stylu klasycznym możemy czerpać z motywów antycznych, romantycznych czy rustykalnych. Należy jednak pamiętać, że wybrane przez nas elementy dekoracyjne powinny przykuwać uwagę zdobnymi detalami np. grube, złote ramy lustra lub obrazu czy elementy rzeźbione na meblach" - mówi Cezary Gawęda, architekt wnętrz w Castorama Polska.

Klasyczna estetyka to doskonały wybór dla zwolenników ponadczasowego piękna i uniwersalnej stylistyki. Szczególną popularnością styl ten cieszy się u osób w sile wieku, dla których klasyczne wnętrza stanowią kwintesencję prawdziwego domu - oazy ciepła i spokoju.

Castorama przedstawia popularne style dekoracji wnętrz - styl klasycznyKolor

Możliwości jakie daje nam operowanie we wnętrzach wieloma kolorami sprawiają, że w niektórych przypadkach to barwy stają się głównym elementem decydującym o charakterze pomieszczenia. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy do dekoracji pomieszczeń wykorzystamy wiele odważnych i energetycznych kolorów oraz zaskakujących kontrastów. Zastosowane materiały i kształty tracą wówczas na znaczeniu. Ciekawym dopełnieniem takiej aranżacji są stosowane obecnie elementy pop-art. tj. graficzne wzory, portrety gwiazd czy dekoracje nawiązujące do estetyki komiksów.

"Tak urządzone wnętrza są radosne i żywe. Intensywność barw sprawia jednak, że styl ten wybierany jest najczęściej przez osoby odważne i żywiołowe, które nie boją się eksperymentować z wnętrzem swego domu czy mieszkania" - mówi Cezary Gawęda, architekt wnętrz w Castorama Polska.

Castorama przedstawia popularne style dekoracji wnętrz - styl nowoczesnyElegancja

Elegancja to styl dla osób, które cenią sobie luksus i wyrafinowanie w swoim otoczeniu. Efekt ten osiąga się m.in. poprzez zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz wysublimowanej ornamentyki. Z drugiej strony połączenie dekoracji ze złota, srebra i kryształów z elementami nowoczesnej kolorystyki sprawia, że tak zaaranżowane wnętrza są zazwyczaj złotym środkiem pomiędzy klasyką, a współczesnością.

"Przestrzenie urządzone w eleganckiej stylistyce, mimo swojej prostoty, przyciągają uwagę klasycznymi elementami dekoracyjnymi. Są to wnętrza, które otaczają, a nie przytłaczają dlatego też doskonale będą się czuły w nich osoby poszukujące spokoju i uporządkowania" - mówi Cezary Gawęda, architekt wnętrz w Castorama Polska.

Eleganckie wnętrze możemy zaaranżować zarówno na małej, jak i dużej przestrzeni, gdyż decydujące znaczenie ma tu odbiór całości pomieszczenia oraz odczucie jakości i klasy zastosowanych w nim materiałów.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Castorama

Polecamy Ci również

Zobacz także