Ściany wyłożone cegłą to od kilku sezonów bardzo wyraźny trend w aranżacji wnętrz. Kojarzy się z loftami i wnętrzami przemysłowymi, ale świetnie sprawdza się w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym, rustykalnym czy klasycznym. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj i kolor cegły się zdecydujemy oraz jakie wybierzemy wyposażenie do wnętrza.
Obok ceglanej ściany nie można przejść obojętnie. Sama w sobie jest interesującą dekoracją, ale stanowi też doskonałe tło do wyeksponowania dodatków, np. obrazów czy plakatów. Wielu osobom kojarzy się z surowymi wnętrzami. A to dlatego, że na początku można było je spotkać głównie we wnętrzach industrialnych. Z czasem ten trend trafił do mieszkań i domów.
Dowiedz się: Jak przygotować ściany do malowania
Technologia wykorzystywana do produkcji płytek gwarantuje unikalność każdej płytki oraz nadaje im autentyczny wygląd i niezmienny kolor. Cegły przeznaczone są do dekoracji mieszkań i pomieszczeń biurowych. Ze względu na stosowany materiał nie mogą być narażane na działanie warunków atmosferycznych, bezpośredni kontakt z wodą czy nadmierną wilgoć. Cegiełki wytwarzane są z gipsu z dodatkiem włókien, co mimo niewielkiej grubości zapewnia im wysoką twardość i odporność na uderzenia.
To Cię zainteresuje: Jak usunąć zabrudzenia (tłuste plamy, rysunki dzieci) ze ściany?
Cegiełki mają nieregularny kształt, dlatego wyglądają na ścianie autentycznie. Ich wymiary zawierają się w przedziałach od 6,5 cm do 7,2 cm wysokości i od 23 cm do 23,5 cm szerokości. Ich grubość wynosi 6–9 mm. Układanie cegiełek na arkuszach znacząco skraca czas i koszt montażu. Cegiełki ustawione są na arkuszach w tradycyjną mijankę przez co uzyskuje się wygląd ceglanego muru. Dla urozmaicenia wyglądu ściany, można je łamać podczas montażu i przyklejać jako połówki. Po zafugowaniu zaprawą cementową można je malować.
Cegły mogą występować w kilku wersjach kolorystycznych: białej, szarej, piaskowej, rudej i czerwonej.