Cegła we wnętrzu - niecodzienne rozwiązanie

Cegła we wnętrzu - niecodzienne rozwiązanie

Cegła we wnętrzu to rozwiązanie, po które często sięgają architekci, urządzając artystyczne galerie, czy modne restauracje. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać cegłę również w aranżacji naszych domowych wnętrz.

We wnętrzach z roli podrzędnej do roli ozdoby cegły awansowały dopiero wtedy, gdy wybuchła moda na wnętrza surowe, industrialne, czyli tzw. lofty. Tymczasem w pomieszczeniach, które nie są urządzone w żadnym konkretnym stylu czy klimacie, to właśnie klinkierowe wstawki pomogą stworzyć wyjątkowy charakter.

cegły w nowoczesnym mieszkaniu

Murowane ściany na kilka sposobów

Ciekawy efekt osiągnie się dzięki wykończeniu cegłą całej powierzchni jednej z czterech ścian w których zamknięty jest pokój. Kontrastując np. z jasnym tynkiem pozostałych płaszczyzn, przyciągnie uwagę i wykreuje klimat wnętrza. Należy jednak pamiętać, by ściany murowanej, bez względu na to jaki ma kolor czy fakturę, nie przytłaczać niepotrzebnymi dodatkami ani nie stawiać przy niej ciężkich mebli. Jeden obraz czy niewielki stolik w zupełności wystarczą, ponieważ sama ściana jest już wystarczająco dekoracyjna i to na niej ma się skupiać wzrok. Inne rozwiązanie to pokrycie cegłami lub płytkami klinkierowymi tylko fragmentu ściany - może to być jakiś konkretny kształt, jak kwadrat czy inna figura geometryczna, przestrzeń wykuszu, cegły mogą też być ułożone schodkowo i przenikać się z materiałem, którym wykończono pozostałą część ściany. Oryginalnym pomysłem jest także nieregularne rozmieszczenie klinkieru na powierzchni ściany, w grupach po kilka cegieł lub płytek. Możliwości kształtowania przestrzeni przy pomocy klinkieru są ogromne - producenci oferują bardzo wiele kolorów, faktur i formatów ceramicznych produktów, wystarczy więc pobudzić swoją wyobraźnię i kreatywność, by stworzyć miejsce oryginalne i niepowtarzalne.

Zobacz też: Ściany z cegieł w różnych aranżacjach

Cegła w salonie i kuchni

Klasyką w architekturze wnętrz jest obudowanie klinkierem kominka. W tej roli stosowana jest od stuleci. Jeżeli wyjdziemy jednak poza schemat - okaże się, że cegła może, ale wcale nie musi być zastosowana tylko w tym celu lub do wykończenia ściany.
Ciekawym rozwiązaniem jest wymurowanie z niej elementów nietypowych, których nie kojarzymy zwykle z klinkierem, np. półek lub całych regałów.
Ze względu na właściwości klinkieru, w tym jego trwałość, wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, a przede wszystkim na wysokie temperatury - cegła doskonale sprawdzi się również w kuchni. Można nią wykończyć przestrzeń za kuchenką czy obudować filary.
Jeszcze bardziej interesująco prezentować się będzie wyspa kuchenna z klinkieru. Z nowoczesnymi sprzętami czy chromowanymi dodatkami dobrze skomponuje się cegła w odcieniach chłodnych i stonowanych, np. szara cieniowana, gładka. Dopełnieniem wnętrz rustykalnych może być natomiast cegła w jednym z wielu odcieni czerwieni, jakie można znaleźć obecnie na rynku. Jeszcze lepiej sprawdzi się w tym przypadku cegła licowa ręcznie formowana, np. żółta piaskowa cieniowana. Ale warto też przełamywać schematy oraz bawić się konwencjami, stosując kontrastowe i odważne zestawienia. Wtedy wnętrze nabierze oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju wyrazu. A o to przecież chodzi.

Cegła i klinkier w wersji ekonomicznej

Cegłę we wnętrzu można zastąpić płytkami klinkierowymi? Mają one podobne właściwości jak cegła. Powstają w procesie wypalania gliny w wysokich temperaturach (1050 st. C). O ich jakości i zabarwieniu decyduje skład mineralny gliny. Są trwałe, odporne na wnikanie kurzu i brudu, a także na uszkodzenia mechaniczne, więc nie wymagają renowacji. Mimo podobnych parametrów technicznych, płytki są znacznie lżejsze oraz cieńsze od cegły - standardowo mają ok. 5-7cm szerokości, 8-20mm grubości. Dzięki mniejszym wymiarom, można nimi obudować powierzchnie we wnętrzach dużo łatwiej niż cegłą, zachowując jednocześnie efekt ceglanego muru. Dostępność płytek o różnych wymiarach i kształtach, w tym kątowych, sprawia, że powierzchnia z płytek klinkierowych jest nie do odróżnienia od wymurowanej z cegieł.

Typową, gładką glazurę kuchenną zastąpić można cieplejszymi wersjami okładzin ściennych. Polecanym rozwiązaniem są materiały z wypalanej ceramiki - cegły i płytki klinkierowe. Niestety, stosowanie tego typu wyrobów wiąże się ze sporymi kosztami - metr kwadratowy ręcznie formowanej cegły to wydatek rzędu nawet 150-200 złotych.

- O połowę tańsze są płytki betonowe, które wyglądem nie odbiegają od swoich ceramicznych pierwowzorów - mówi Tomasz Ługowski, główny projektant z firmy Bruk-Bet. - Odpowiednio dobrane i przygotowane do warunków panujących w kuchni stanowić będą piękną i praktyczną dekorację - dodaje.

Oceń artykuł
4,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także