Ceramika cud

Ceramika cud

Umywalka może przypominać ukwieconą misę stojącą na stole, damską toaletkę, lub stożek wykonany z metalu. Jej obecność sprawia, że możemy pobyć ze sobą w łazience...

Ceramika łazienkowa- Łazienki stały się rodzinne. Współcześnie, gdy mamy tak mało czasu, by spędzić go w gronie rodziny, w spokoju, nie możemy się tego czasu pozbawiać. Stworzenie kilku stanowisk łazienkowych pozwoli, by rodzina spędziła czas wspólnie, nie kłócąc się wzajemnie o to, kto i ile czasu tam spędza. Unikniemy też w ten sposób zdenerwowania i niepotrzebnego pośpiechu. Gdy dziecko myje zęby korzystając z umywalki, jego mama może umyć głowę nad wanną, a tata będzie się mógł ogolić korzystając z drugiej umywalki - tłumaczy designer Brian Convington, pracujący dla sieci "Kohler".

Generalnie współczesne umywalki wykonuje się z ceramiki, kamienia, szkła, metalu. Mogą mieć charakter blatowy (mogą być wpuszczone w blat lub stać na nim jak... misy na stole), mogą być wolno stojące - wyposażone w postument, lub stojące na konsoli albo stelażu. Osobna kategoria to umywalki przyścienne. Współczesne umywalki mają najróżniejsze kształty, kolory, mogą być pokryte ciekawym ornamentem, także malowanym ręcznie, lub pokrytym 24-karatowym złotem, lub srebrem. Umywalka w łazience służy nie tylko do mycia rąk, ale również do innych czynności związanych z codzienną toaletą - np. golenia. Dlatego nie powinna być za mała. Minimalna szerokość umywalki w łazience to 45-50 cm, a głębokość 40 cm. Na rynku są umywalki narożne - taka umywalka pozwoli na maksymalne wykorzystanie rogu pomieszczenia, ale korzystając z niej, patrzeć będziemy w kąt. Lepszym rozwiązaniem są umywalki narożne asymetryczne. Stojąc przy takiej, zwracamy się bardziej w kierunku ściany niż kąta.

- Praktycznym rozwiązaniem jest także zamontowanie dwóch umywalek w rodzinnej łazience. A podzielenie jej na strefy funkcyjne: sanitarną, kąpielową i umywalkową sprawdzi się najlepiej w dużych przestrzeniach. Dzięki takim podziałom domownicy nie będą czuli się skrępowani, korzystając wspólnie z łazienki. Odchodzi się od stosowania na całej powierzchni płytek ceramicznych. Powinny być użyte jedynie w strefie mokrej. Pozostałe powierzchnie ścienne mogą być zdobione efektowną tapetą, okleiną lub kolorem. Pamiętajmy, aby produkty były odpowiednie do zastosowania w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Meble łazienkowe, najlepiej podwieszane, pomogą nam ekonomicznie wykorzystać przestrzeń. Daje to też gwarancję utrzymania w czystości - tłumaczy Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą "Praktiker".

Do umywalki lepiej wybrać baterię naścienną niż sztorcową, choć najlepszym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą wylewką. Wygodniej jest wtedy umyć tam głowę czy napełnić wodą wiadro. Co istotne, urządzenia sanitarne, a także baterie naścienne powinny być instalowane na odpowiedniej wysokości: umywalka - 85 cm nad podłogą, bateria umywalkowa naścienna - 25-35 cm nad umywalką, (rączka prysznicowa - 180 cm nad podłogą). - Należy również uwzględnić takie elementy architektoniczne jak okna i drzwi. Według przepisów drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i nie powinny być węższe niż 80 cm w świetle ościeżnicy. Do okna powinien być swobodny dostęp. Nie powinna go więc zasłaniać kabina prysznicowa. Na ścianie nad umywalką musi być tyle miejsca, aby można było zawiesić lustro - mówi Tomasz Nagel, wykonawca aranżacji wnętrz z Chorzowa.

Standardowe odległości

Urządzenie łazienki w taki sposób, by była ona funkcjonalna, wymaga dostosowania się do pewnych reguł. Trzeba zachować standardowe odległości i wysokości, które pozwalają zachować funkcjonalność łazienki:

* wolna przestrzeń przed umywalką o szerokości

* wolna przestrzeń przed umywalką o szerokości> 40 cm - 100 cm 70 cm

* wolna przestrzeń przed miską ustępową - 80 cm 60/80 cm

* wolna przestrzeń przed bidetem - 100 cm 70 cm

* wolna przestrzeń przed wanną - 100/120 cm 70/100 cm

* wolna przestrzeń przed brodzikiem - 80/100 cm 90/110 cm

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Zielińska (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także