Ciepła podłoga – jaką wybrać posadzką na ogrzewanie podłogowe

Ciepła podłoga – jaką wybrać posadzką na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej jest instalowane w naszych domach, a nawet mieszkaniach. Aby optymalnie wykorzystać jego ciepło, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego instalację, ale również rodzaj posadzki.

płytki ceramiczne to dobry wybór przy ogrzewaniu podłogowym, fot. Ceramstic

Posadzka, czyli zewnętrzna, wykończeniowa warstwa podłogi znacząco wpływa na estetykę wnętrza, ale pełni również funkcje użytkowe. Jeśli zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, trzeba zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego materiału podłogowego.

Podłogi z drewna a ogrzewanie podłogowe

Drewniane podłogi mają wiele niezaprzeczalnych zalet – są naturalne, piękne, tworzą przyjazny klimat i pasują do każdego pokoju. Jednak w przypadku ogrzewania podłogowego, zastosowanie podłogi drewnianej wprawdzie jest możliwe, jednak musi być ona odpowiednio dobrana (trzeba uwzględnić m.in. wydajność instalacji, grubość i rodzaj drewna). W innym przypadku ciepło nie będzie dobrze przewodzone, a i sama posadzka może ulec odkształceniom.

Dowiedz się więcej: Jakie podłogi drewniane można stosować na ogrzewanie podłogowe

gres szkliwiony może doskonale imitować drewniane deski, fot. CeramsticJaka posadzka na ogrzewanie podłogowe

W przypadku ogrzewania podłogowego bardzo dobrym rozwiązaniem jest posadzka z terakoty lub gresu. Te materiały nie tylko bardzo dobrze przewodzą ciepło, ale również cechują się niskim poziomem odkształcania. W dodatku w ofercie rynkowej są dostępne gresy doskonale imitujące deski podłogowe i to w różnych wersjach (np. jasny świerk skandynawski, ciemny postarzany dąb, czy drewno egzotyczne dahoma w kolorze ciepłego brązu). Dla wzmocnienia naturalnego efektu płytki w tym samym kolorze ozdobione są kilkoma różnymi rysunkami drewna. Ciekawą propozycją, szczególnie do wnętrz w stylu loftowych są płytki gresowe ozdobione rysunkiem drewna, który wygląda jakby został odciśnięty w betonie.

Przeczytaj też: Jak dbać o podłogę z płytek ceramicznych, a jak o podłogi z innych materiałów

gres szkliwiony - rysunek i faktura drewna, fot. Ceramsticpłytki gresowe - drewno odciśnięte w betonie, fot. Ceramstic

Należy pamiętać, że nie każdą płytkę można stosować do podłóg podgrzewanych, warto zatem zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu, aby mieć pewność, że posadzka nie ulegnie zniszczeniu. Kładąc płytki na podłogę, a najlepiej gresy, warto używać kleju elastycznego oraz fug cementowych elastycznych. Płytki przy ogrzewaniu podłogowym są znacząco narażone na zmiany temperatur, dlatego konieczne jest zastosowanie chemii budowlanej, która pozwoli na delikatne naprężenia– mówi Joanna Ciecierska, stylistka marki Ceramstic.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Ceramstic

Polecamy Ci również

Zobacz także