Ciepły przedpokój

Ciepły przedpokój

Dobrze ogrzany korytarz pozwoli suszyć kurtki i buty zmoczone w deszczowe czy śnieżne dni.

Każdy z nas lubi poczuć domowe ciepło już na progu mieszkania. Tęsknimy za tym szczególnie w czasie jesiennej słoty czy mroźnych, zimowych dni. Dobrze ogrzany przedpokój ma jednak nie tylko sprawić byśmy poczuli się miło wchodząc do mieszkania - spełnia ważną rolę w procesie. W domach jednorodzinnych, ale również parterowych mieszkaniach - to pierwsze pomieszczenie narażone na wyziębienie z racji otwierania drzwi wejściowych.

Dlatego błędem jest pominięcie w trakcie projektowania systemu ogrzewania tego pomieszczenia. Odpowiednie dobranie grzejników w przedpokoju pozwala uniknąć straty ciepła w całym domu. Przedpokój stanowi "zaporę", by zimne powietrze nie dotarło szybko do innych pomieszczeń.

przedpokój w mieszkaniuCiepło z podłogi

Do przedpokoju najlepiej zaplanować ogrzewanie podłogowe. Zazwyczaj w pomieszczeniu wejściowym nie mamy do dyspozycji większych powierzchni ścian, gdyż zajmują je drzwi, wieszaki czy schody. Ogrzewanie podłogowe jest więc bardzo funkcjonalne. Rozwiązanie takie doskonale współgra też z gresem czy płytkami, jakie najczęściej są wykorzystywane w aranżacji przedpokoju. Ogrzewanie ułożone pod dobrze przewodzącymi ciepło płytkami zapewnia stałą temperaturę na całej powierzchni podłogi. Ciepła podłoga miło wita domowników, a równomiernie rozłożone ciepło gwarantuje przyjemne doznanie nawet dla bosych stóp. Pozwala też szybciej schnąć butom czy plamom mokrego śniegu.

... lub klasycznie

Szeroki wybór wzorów, kształtów i rozmiarów proponowanych przez największych producentów grzejników pozwala dobrać klasyczny grzejnik praktycznie do każdego przedpokoju. Grzejnik może stać się jednak również funkcjonalnym dodatkiem w aranżacji pomieszczenia, podkreślając jego charakter i wystrój.

Praktyczna dekoracja

Dekoracyjne grzejniki dostępne są zarówno w wersjach pionowych, jak i bardziej klasycznych, poziomych. Mogą również przybierać ciekawe formy, które uczynią z nich prawdziwą, a praktyczną dekorację. Na uwagę zasługuje np. grzejnik, zaprojektowany jako wieszak do przedpokoju, na którym suszyć możemy mokre ubrania czy parasole lub grzejąca ławeczka, przydatna przy ubieraniu butów.

Grzejąc więcej... oszczędzasz

Tymczasem to w tym pomieszczeniu odpowiednio zaplanowane ogrzewanie centralne jest niezmiernie ważne. W dobrze ogrzanym przedpokoju możemy codziennie suszyć kurtki i buty zmoczone w deszczowe czy śnieżne dni. Ciepły przedpokój chroni też dom przed wyziębieniem, jest swoistą śluzą ochronną. Dlatego nawet wiatrołap powinien być ogrzewany. Rozwiązanie takie stosowane jest zimą w miejscach, gdzie zewnętrzne drzwi są często otwierane z uwagi na duży przepływ ludzi, np. w biurowcach czy centrach handlowych. Zawsze przy wejściu znajdują się dmuchawy z ciepłym powietrzem.

Warto wyjść poza schematy

Klasycznie czy designersko zależy od naszego gustu. Najważniejsze w planowaniu ogrzewania przedpokoju jest jednak odpowiednie dobranie rozmiaru grzejnika, by zapewniał wystarczający poziom ciepła w pomieszczeniu i pomagał w suszeniu mokrych płaszczy i butów w deszczowe dni.

Gdy brakuje miejsca np. w wąskim i długim przedpokoju - rozwiązaniem polecanym są poziome, niskie grzejniki. Ich umiejscowienie wzdłuż ściany powoduje, że zajmujemy minimalny obszar przedpokoju. Wolną powierzchnię ściany możemy wówczas wykorzystać na domową galerię fotografii.

Oceń artykuł
3,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także