Co kupić Babci i Dziadkowi na prezent świąteczny?

0
Książka jako prezent świąteczny
Książka jest prezentem ponadczasowym i odpowiednim dla każdego wieku i stylu życia

Co roku staramy się, by nasi Dziadkowie zostali szczególnie uhonorowani podczas Świąt. Dlatego dla seniorów przeznaczamy wyjątkowe miejsca przy wigilijnych stołach i chcemy obdarowywać ich najpiękniejszymi prezentami pod choinkę. Wprawdzie zakres wyboru takich prezentów jest całkiem spory, ale trafienie w gusta osób, od których różnią nas pokolenia wcale nie jest proste.

Niektórzy z nas próbowali już pewnie nie raz podpytywać Babcię czy Dziadka, czego najbardziej pragnęliby na tegoroczne prezenty gwiazdkowe. Jednak, jak nietrudno się spodziewać, odpowiedź seniorów zawsze jest enigmatyczna i brzmi „niczego nie potrzebujemy, wszystko co potrzebne jest do szczęścia już mamy”. Co zrobić w takiej sytuacji? Przecież zupełny brak prezentów świątecznych dla tak bliskich nam osób jest niedopuszczalny. Z resztą już wielokrotnie widzieliśmy na własne oczy, jaką radość na ich twarzach wywoływał choćby najmniejszy, ale odpowiednio dopasowany drobiazg.

Zobacz: Pomysły na prezent dla nastolatka

Babcie i Dziadkowie lubią personalizację

Prezenty świąteczne dla naszych Dziadków nie muszą być drogie. Dużo ważniejsze jest, by były spersonalizowane. Aktualny wybór tego rodzaju przedmiotów jest naprawdę duży i każdy może znaleźć rzecz, która będzie idealnie pasowała dla obdarowywanych. Mogą to być dekoracyjne magnesy na lodówkę, na których umieszczone jest imię Babci czy Dziadka. W takiej postaci nabędziemy też podkładki, maty stołowe, kubki, pojemniki kuchenne, poszewki na poduszki, itp. Przy większym zaangażowaniu poszukiwawczym można zdobyć wyroby, na których wydrukowano nie tylko imiona naszych najbliższych, ale również znajdują się tam mądre sentencje, śmieszne życzenia lub inne wstawki słowne, które będą idealnie pasowały do osobowości czy stylu życia obdarowywanych. Tego rodzaju prezenty są bardzo dobrze odbierane przez większość osób starszych, co dla darczyńców jest sporym ułatwieniem zakupowym.

Prezent pod choinkę dla dziecka - czym się kierować przy wyborze

… i zdjęcia wnucząt w każdej postaci

Wszyscy Dziadkowie wprost uwielbiają oglądać zdjęcia swoich wnucząt (niezależnie od form i ram, w które ujęto fotografie). Aktualne zaawansowanie drukarskie pozwala na umieszczenie prywatnych zdjęć niemal na wszystkich przedmiotach użytku domowego. Zatem obraz z naszym własnym wizerunkiem, kalendarze, szklanki, kubki, poduszki, itp. przedmioty wyposażenia wnętrz są dostępne niemal na wyciągnięcie ręki. Taki prezent nie kosztuje majątku, a jest wyjątkowy i może szczerze uradować serca naszych najbliższych.

Można też pójść o krok dalej i pokusić się o stworzenie rodzinnego albumu czy książki ze zdjęciami, którą dodatkowo opatrzymy osobistymi wpisami. W podarunku można upamiętnić pewne daty z życia rodziny, zawrzeć mądre cytaty lub po prostu zamieścić własne wypowiedzi czy uwagi. Nie ma chyba na świecie Dziadków, którzy byliby w stanie pogardzić tak niepowtarzalnym prezentem.

Zobacz: Pomysły na prezent pod choinkę dla Niej

Uniwersalne prezenty dla Babci i Dziadka

I pośród tzw. prezentów uniwersalnych znajdziemy sporo przedmiotów, które można wręczyć pod choinkę naszym Dziadkom. Najprostsze z nich to ciepłe kapcie, wełniane szale, stylowe apaszki oraz zestawy kosmetyków. Niektórych starszych panów można obdarować wybranym kompletem narzędzi do majsterkowania, a oboje seniorów – ciekawą grą planszową. Dla Dziadka najwłaściwsze będą oczywiście szachy, ale warto przeanalizować również zakup innych gier. Zwłaszcza takich, w które para będzie mogła grywać wspólnie.

Oprócz tego na rynku znajdziemy również wiele oryginalnych prezentów z gatunku spożywczych. Estetycznie zapakowane konfitury, herbaty o nowych smakach, orientalne sosy czy rodzime miody staną się z pewnością wyśmienitymi smakołykami w ciągu roku. Zwłaszcza dla tych staruszków, którzy wyjątkowo lubią degustować i poznawać nieodkryte dotąd smaki.

Dość dobrze przyjmującą się grupą prezentów uniwersalnych dedykowanych Dziadkom jest też odzież. Niektórzy seniorzy nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na zakup  czegoś bardziej ekskluzywnego. Dlatego też np. jedwabna apaszka dla Babci czy sweter z prawdziwej wełny dla Dziadka może sprawić im ogromną radość. Podczas wyboru tekstyliów należy zwracać uwagę na jakość i naturalność materiałów. Większość osób starszych zwyczajnie nie toleruje tego, co powszechnie oferowane jest w sklepach. Jeżeli decydujemy się zatem na wręczanie elementów odzieży musimy zadbać, by rzeczy te były wyjątkowe i stosowne do wieku obdarowywanych.

Prezenty lecznicze

To dość specyficzna grupa prezentów i do ich wręczania trzeba podchodzić z pewnym dystansem. Są bowiem Dziadkowie, którzy ucieszą się np. z  otrzymanej maty do masażu  czy z suplementów diety wzmacniających organizm, ale są też i tacy, którzy są w stanie obrazić się na nas za tego rodzaju podarunki. Nie chodzi tu tyle o same daty urodzenia naszych seniorów, a bardziej o to, na jaki wiek się czują. Rozpoznamy to po stylu ich życia, aktywności sportowej, udziale w kwestiach zawodowych i społecznych oraz po tym, co sami o sobie mówią. Pamiętajmy, że niejedna Babcia po sześćdziesiątce może być młodsza duchem niż kobieta w kwiecie wieku i wcale nie potrzebuje dodawać sobie wigoru syropami z apteki. Dla takiej Babci prezenty z grupy leczniczych trzeba dobierać ostrożnie i stawiać na takie, które nie  będą przypominały jej o roczniku urodzenia.

Sprawdź: Co kupić na prezent pod choinkę dla Niego

To, co zawsze jest prezentem bezpiecznym

Jest całkiem sporo rzeczy, które nadają się na prezent oraz są odpowiednie dla każdego wieku i stylu życia. Do takich przedmiotów z pewnością należą książki. Można obdarowywać nimi nawet tych Dziadków, którzy dotychczas niekoniecznie byli zapalonymi zwolennikami czytelnictwa. Niech dobra książka pod choinkę stanie się zachętą do rozwijania tej pasji.

Bezpiecznym prezentem mogą być również elementy eleganckiej porcelany, efektowne etui na okulary, skórzany portfel, praktyczny młynek do bieżącego mielenia soli i pieprzu i wiele, wiele innych przedmiotów, których wręczeniem nie tylko nie urazimy seniora, ale sprawimy wiele radości i podwyższymy poczucie wartości.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także