Co położyć na podłogę?

Ciepła, sprężysta wykładzina lub puszysty dywan dają poczucie komfortu. Chronią przed hałasem i sprawiają, że we wnętrzu robi się przytulniej. Mają wiele zalet i tylko jedną wadę – nie są odporne na wodę, dlatego nie nadają się do kuchni i łazienki.

Entuzjastów wykładzin dywanowych nie ubywa. Bo kolorowa i przyjemna w dotyku podłoga robi dobre wrażenie. Niektórym nie przeszkadza nawet to, że łatwo chłonie wodę. W brytyjskich łazienkach wykładziny są niemal normą, choć to mało higieniczne rozwiązanie w strefie narażonej na działanie wilgoci. W tym wypadku lepiej sprawdzą się dywaniki czy maty ułożone na płytkach ceramicznych. W naszej kulturze urządzania wnętrz wykładziny zajmują jednak bardziej suche rejony. Są niezastąpione w pokojach dziecięcych, chroniąc małych użytkowników przed kontaktem z twardą i zimną posadzką, amortyzując uderzenia. W sypialniach ciepła i miękka wykładzina stanowi łagodne przejście z posłania na podłogę. Nawet zwolennicy naturalnej urody parkietów mogą mieć korzyść z wełnianego runa – odpowiednio dobrany dywan optycznie ociepli i ubarwi drewnianą powierzchnię.

Ze sztucznych włókien

Wykładziny syntetyczne wykonane z poliamidu, polipropylenu i akrylu to popularne i niedrogie rozwiązanie. Mogą mieć najróżniejsze kolory i wzory, idealnie dopasowane do wystroju wnętrza. Bardziej praktyczne od naturalnych, są wytrzymałe, bardziej odporne na wilgoć (trudniej chłoną wodę) i nie płowieją na słońcu. Nie nadają się jednak dla alergików, bo szybko zbiera się na nich kurz. Dlatego powierzchnia niektórych wykładzin jest dodatkowo pokryta warstwą ochronną, która zabezpiecza runo przed brudem, osadzaniem się kurzu i nadmiernym wycieraniem. Najlepiej czyścić je odkurzaczem, a większe zabrudzenia usuwać szmatką z odrobiną środka czyszczącego lub specjalnego preparatu do wykładzin i dywanów. Plam nie można trzeć.

Naturalne materiały

Wykładziny wykonane z wełny, juty, sizalu, trawy morskiej i kokosu są teraz modne – jak wszystko, co ekologiczne. Najczęściej mają stonowane kolory, choć niektóre mogą być barwione. Ich niezaprzeczalnym atutem jest to, że nie uczulają, nie przyciągają kurzu, nie elektryzują się, a te wykonane z wełny są trudno zapalne. Mają właściwości podobne do podłóg drewnianych: w zależności od temperatury otoczenia oddają nadmiar wilgoci lub akumulują ciepło, regulując mikroklimat w pomieszczeniu. Niestety wełniane bywają pożywką dla moli. Jaki powinien być dywan idealny? Niezależnie od tego, czy będzie tkany maszynowo z włókien syntetycznych, czy też ręcznie z naturalnych materiałów, ma być przede wszystkim sprężysty, gęsty i odporny na zabrudzenia. Niezależnie od rodzaju, kolorystyki i wzoru każdy dywan ma jeszcze jedną zaletę; może zakryć zniszczoną podłogę i sprawić, że we wnętrzu zapanuje ciepły, przytulny klimat.

Orientalne i wełniane

Wschodnie klasyczne kobierce to synonim luksusu i elegancji w dawnym stylu, dlatego nigdy nie wychodzą z mody. Najdroższe są modele ręcznie tkane z wełny nowozelandzkiej lub tybetańskiej. Są wyjątkowo puszyste, trwałe i wykonane z dużą dbałością o szczegóły. Ich wzornictwo bywa inspirowane ornamentami roślinnymi, zwierzęcymi lub dalekowschodnimi motywami ludowymi. Najczęściej mają nasycone kolory. Drogie modele można zastąpić nieco tańszymi, wykonanymi maszynowo, np. z wełny angielskiej, polskiej albo z bawełny. Wielką zaletą jednych i drugich jest naturalne włókno, które sprawia, że utkane z niego dywany są antystatyczne, sprężyste i odporne na ścieranie. Przy okazji idealnie wyciszają, czyli zapewniają izolację akustyczną podłogi. Wełniany dywan, ciemny i o niskim runie znakomicie sprawdzi się w pomieszczeniu o dużym natężeniu ruchu, np. w przedpokoju czy salonie. Może jednak uczulać. Bawełniany nie blaknie, ale jest cieńszy i przez to mniej trwały.

W nowej wersji

Czasy, kiedy dywany kojarzyły się wyłącznie z tradycyjnym wnętrzem w zachowawczym stylu, należą do przeszłości. Nowoczesne zaskakują intensywnością kolorów i odważnym wzornictwem, odpowiadającym najnowszym trendom. Zaletą modnych dywanów ze sztucznych włókien jest bardzo szeroka, praktycznie nieograniczona paleta kolorystyczna. Mogą mieć ten sam odcień i deseń co tapeta i tkanina zasłonowa, tworząc z nimi zharmonizowaną całość. Modele wykonane z akrylu, polipropylenu i poliamidu swą popularność zawdzięczają nie tylko bogatemu wzornictwu, ale także atrakcyjnej cenie. Są wykonane maszynowo i dzięki temu produkowane masowo. Jednak ta technika niekorzystnie wpływa na ich jakość i wytrzymałość – są zrobione z dużo cieńszej przędzy niż te tkane ręcznie. Sztuczne włókna dają się barwić na różne kolory, ale także łatwo przyjmują plamy. Bardziej odporne na zabrudzenia są dywany polipropylenowe, z kolei poliamidowe dobrze się czyści. Nie atakują ich mole i nie elektryzują się.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Kolczyńska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: krisallendaily.com

Polecamy Ci również

Zobacz także