Co powinno znaleźć się w pokoju dziecka?

Co powinno znaleźć się w pokoju dziecka?

Praktyczny przewodnik po bezpiecznych, niezbędnych i funkcjonalnych przedmiotach, które powinny znaleźć się w pokoju naszej pociechy.

Ciemne kolory i tropikalne wzory sprawią, że mały odkrywca poczuje się jak na łonie natury.

A jak Akcesoria Najlepiej jeśli będą to przedmioty, które pomogą w edukacji. Mile widziane są multimedialne książki, gry czy zabawki. Przydatny będzie globus, odtwarzacz płyt CD oraz wszelkie nowinki technologiczne, które przyczynią się do poszerzania wiedzy i pomogą w rozwoju naszej pociechy.

B jak Biurko Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych mebli. Idealnie dobrane do wzrostu pomoże utrzymać prawidłową postawę podczas nauki, zabawy czy pracy, co znacznie odciąży kręgosłup malucha. Na rynku obecne są już biurka z regulowaną wysokością i nachyleniem blatu (np. Moll), które "rosną" razem z dzieckiem. Dzięki takim ulepszeniom sprawdzą się one w pokoju zarówno 5-latka, jak i dorosłej osoby.

C jak Coś na śmieci Karton, worek, pudełko lub kosz - nieważne jak będzie wyglądało, ważne żeby pomieściło sporą porcję odpadków. Dzieciaki, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym, wytwarzają ich bardzo dużo i lepiej, żeby nie poniewierały się one po całym pomieszczeniu. Ten pomagający w utrzymaniu porządku element najlepiej ustawić w pobliżu biurka lub blisko drzwi.

D jak Drzwi Przede wszystkim muszą być bezpieczne. Zapomnijmy więc o tych, których sporą powierzchnię stanowi szkło. Unikniemy wówczas ryzyka wybicia szyby i niepotrzebnych skaleczeń. Pamiętajmy, że nasze pociechy bardzo często trzaskają drzwiami, dlatego podstawowym kryterium przy ich wyborze powinna być wysoka wytrzymałość. Ponadto zwróćmy uwagę na to, by klamka był pozbawiona ostrych, wysuniętych krawędzi.

E jak E-świat Komputer (wraz z Internetem) jest atrybutem współczesnych dzieci. Używany jest do zabawy oraz nauki, więc nie może go zabraknąć w ich pokoju. Idealnym miejscem dla niego będzie blat biurka, stojącego blisko okna. Dzięki takiemu ustawieniu zapewnimy dodatkowo stały dopływ naturalnego i zdrowszego dla oczu światła.

F jak Firanki, zasłony i rolety W pokoju dziecięcym powinno czuć się lekkość, dlatego zdecydowane "nie" mówimy masywnym i ciężkim babcinym zasłonom. Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż rolet lub żaluzji (np. bambusowych) wyposażonych w mechanizm bezsznurkowy. Pozwoli to wyeliminować niebezpieczeństwo zaplątania się malucha w zwisające sznurki lub koraliki.

G jak Gniazdka Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu kontaktów. Najmłodsi, często z ciekawości, lubią wkładać do nich palce lub różne przedmioty. Aby uchronić je przed zagrożeniem, jakie daje prąd, zamontuj na gniazdkach np. kolorowe plastikowe zaślepki.

H jak Haczyki Bardzo często wieszamy na ścianach ramki ze zdjęciami lub obrazki. Małe haczyki będą pomocne w ich montażu.

I jak Idealne krzesło Obrotowe, z możliwością regulacji wysokości i wysunięcia siedziska, będzie idealnym "wsparciem" dla kręgosłupa. Tym samym nawet kilkugodzinne siedzenie przy biurku będzie przyjemniejsze i przede wszystkim zdrowsze.

J jak Jaśki Kolorowe poduchy będą stanowiły uzupełnienie wystroju pokoju. Warto zakupić miękkie jaśki w różnych kształtach, na których będzie można np. usiąść.

K jak Kolorowe ściany Kolor stymuluje inteligencję dziecka, wpływa na jego psychikę i aktywizuje umysł. Na uczucia i intelekt pozytywnie oddziałuje barwa pomarańczowa. Zielona pomaga w skupieniu i wyciszeniu. Do malowania najlepiej użyć farb emulsyjnych, które są odporne na ścieranie. Dodatkowo na jednej ze ścian warto położyć tapetę, która nada wnętrzu charakter.

L jak Lampka Światło sztuczne jest przydatne zwłaszcza rankami lub w godzinach popołudniowych. Ustawiona na biurku lampka powinna obejmować całą przestrzeń optymalnego widzenia, czyli obszar, w którym znajdują się najczęściej obserwowane przedmioty.

M jak mata antypoślizgowa Przyda się w pokojach, na których podłogach znajduje się dywan. Umieszczona bezpośrednio pod nim uniemożliwi jego przesuwanie.

N jak Naklejki ścienne Rybki, drzewka, postaci bajkowe lub duże fototapety. Będą świetnym elementem dekorującym wnętrze i wyrażającym charakter dziecka.

O jak Okno Bezpieczne okno to podstawa w pokoju dziecięcym. Powinno być wykonane z trwałych ram i grubej, trudnej do zbicia szyby. Warto założyć blokadę okienną, która ograniczy stopień otwarcia okna.

P jak Podłoga Ta płaszczyzna powinna być odporna na złamania, nieśliska i łatwa do czyszczenia. Na pewno sprawdzą się tutaj podłogi parkietowe, dywanowe, panele lub wykładzina.

R jak Regał na książki Już w wieku przedszkolnym najmłodsi gromadzą sporą liczbę książek. Regał będzie więc niezbędnym meblem do ich przechowywania.

S jak Szafki A w nich mnóstwo przegródek i szuflad. Jeżeli zależy nam na porządku w pokoju dziecięcym, to szafki zdecydowanie nam w tym pomogą. Najlepiej jeśli każda z nich będzie miała określone przeznaczenie, np. na bieliznę, ubrania czy przybory szkolne.

T jak Tapczan Miejsce do spania musi być przede wszystkim wygodne, dlatego w łóżku najważniejszy jest materac. Pamiętajmy, że nie może być ani za twardy, ani za miękki. Obecnie dużą popularnością cieszą się łóżka stylizowane na samochody rajdowe, statki lub przypominające dzikie zwierzęta.

U jak Użyteczne schowki Będą stanowiły kolejny element porządkujący przestrzeń pokoju. Przechowywać w nich można np. zabawki lub brudną bieliznę.

W jak wieszaki Najlepiej zamocować je na drzwiach lub w pobliżu łóżka. Dziecko będzie mogło odwiesić na nich szlafrok, bluzę czy worek z butami, dzięki czemu zachowany zostanie porządek.

Z jak Zabawki Bez nich nie ma dzieciństwa. Zadbajmy nie tyle o ich ilość, co o jakość. Kupując nową lalkę lub samochód, pamiętajmy o tym, żeby miały one atesty bezpieczeństwa.

Oceń artykuł
4,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: xx (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także