Co warto wiedzieć, gdy kupujemy okna?

Co warto wiedzieć, gdy kupujemy okna?

Jeśli zapytamy sprzedawcę o to, czy okna, które zamierzamy kupić, są np. energooszczędne albo dźwiękochłonne, mamy dużą szansę usłyszeć dwie odpowiedzi: z pełnym przekonaniem wygłoszone zapewnienie, że naturalnie tak, a gdy będziemy dociekali, skąd się owa pewność wywodzi - z pewnością usłyszymy o zupełnie nam nieznanym, specjalistycznym współczynniku...

Jakie okna wybrać?Oto kilka podstawowych oznaczeń i symboli, które warto poznać przed wizytą w sklepie lub składzie budowlanym.

Gdy zależy nam przede wszystkim na obniżeniu rachunków za ogrzewanie domu, powinniśmy pytać o współczynnik Uw. Określa on ilość energii przenikającej przez okno o powierzchni 1 mkw. przy różnicy temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku równej jednemu stopniowi w skali Kelvina. Im jest on niższy, tym lepiej. W przypadku starych i zniszczonych okien wartość tego współczynnika wynosi często nawet 3 W/mkw. K. Okno może być natomiast traktowane jako energooszczędne, jeśli parametr ten jest mniejszy niż 1,3 W/mkw. K. W przypadku produktów pasywnych musi to być natomiast mniej niż 0,8 W/mkw. K.

Czytaj także: Jakie parametry są najważniejsze i czym należy kierować się przy wyborze okien?

Jednak - uwaga - tym współczynnikiem łatwo jest manipulować! Nie dajmy się więc zwieść sprzedawcy, który zachwalając wybrany produkt, podaje nam parametr szyby (oznaczony symbolem Uos lub Ug). W takim wypadku jest to świadome wprowadzanie nas w błąd, ponieważ jest on zawsze niższy - a więc lepszy - w przypadku standardowych pakietów szybowych dostępnych na rynku i wynosi ok. 1,0 W/mkw. K, a w tych najlepszych tylko 0,5, a nawet 0,4. W sklepie pytajmy więc zawsze o współczynnik Uw całego okna!

Kupując okna, musimy zwrócić również uwagę na jakość ramy. Współczynnik izolacyjności akustycznej oznakowany jest skrótem Rw, określa zdolność okien do tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz budynku. Im jest wyższy - tym lepiej. To znak, że izolacja akustyczna takiego okna jest lepsza.

Czytaj także: Wybierz dobre okno. Trzeba zwrócić uwagę na głębokość osadzenia szyby

O tym, jaki współczynnik byłby dla nas zadowalający, decyduje przede wszystkim lokalizacja domu lub mieszkania. Na wsi i peryferiach miasta wystarczy nam szyba o współczynniku od 30 do 32 dB. W centrum, przy drodze o dużym natężeniu ulicznego ruchu, warto zainwestować w taką, gdzie Rw wynosi przynajmniej 35 dB. Warto zwrócić też uwagę na dwa dodatkowe wskaźniki korekcyjne - "c" i "ctr". Pierwszy informuje o zdolności tłumienia hałasu charakterystycznego np. dla ruchu lotniczego albo szybko poruszających się pociągów. Drugi dotyczy niskich częstotliwości, czyli np. ruchu ulicznego.

To jednak nie wszystko. Z zakupu lepiej zrezygnować, jeśli sprzedawca nie jest w stanie przedstawić nam tzw. deklaracji zgodności. Dokument ten zawiera informacje na temat m.in. odporności okien na obciążenia wiatrem, przepuszczalności powietrza oraz wodoszczelności, nośności urządzeń zabezpieczających i właściwości związanych z promieniowaniem.

Oceń artykuł
3,40 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Aleksandra Chomicka (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także