Czas na wielkie przedświąteczne sprzątanie! Skorzystaj z...

Czas na wielkie przedświąteczne sprzątanie! Skorzystaj z...

Przy robieniu porządków przed świętami skorzystaj na początek z zaleceń... starej chińskiej szkoły Feng Shui. To znacznie usprawni wszelkie prace. Przed świętami zwykle robimy gruntowne porządki w domu. Jak się do tego zabrać, żeby poszło szybko i bez kłopotów? Oto kilka użytecznych rad.

Za posprzątanie przed świętami małego mieszkanka o powierzchni ok. 40 metrów zapłacimy - z myciem okien - co najmniej 100 zł. Najbliższe wolne terminy - za kilka dni. Rób to systematycznie

Skorzystaj na początek z zaleceń starej chińskiej szkoły Feng Shui. Według niej, trzeba przede wszystkim gruntownie przewietrzyć mieszkanie. Najlepiej usunąć z niego wszystko, co jest niepotrzebne oraz naprawić to, co zepsute. Nie wolno zapomnieć o starannym wyczyszczeniu i umyciu podłóg, okien, parapetów, boazerii, a także armatury w kuchni oraz łazience. Warto też dodatkowo zaaranżować swoje otoczenie w taki sposób, aby było nie tylko funkcjonalne, ale też wygodne i przyjemne.

Ale właściwie dlaczego ta czystość jest aż tak ważna? Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie tylko w łazience i kuchni, ale także w całym domu, wszędzie czają się bakterie - mimo iż ich nie widzimy. Poza tym przyjemniej się pracuje w czystym otoczeniu.

Dlatego też porządki w kuchni najlepiej robić systematycznie. Najpierw należy sporządzić tygodniowy plan i dokładnie ustalić, kiedy jaka część kuchni powinna być wysprzątana. W ten sposób nie zapomnimy o niczym ważnym, a najcięższe prace rozłożymy na kilka dni.

Sprzątać zaczynamy zawsze od góry - czyli np. od okapu kuchennego.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale okap należy czyścić także (a może przede wszystkim) w środku. Rozkręcenie okapu i usunięcie z jego wnętrza kurzu i tłustych plam jest niezwykle istotne. Okap znajduje się przecież bezpośrednio nad kuchenką, na której gotujemy. Do oczyszczenia okapu należy oczywiście użyć specjalistycznych preparatów, szczególnie gdy długo się do niego nie zaglądało. Jeśli chodzi np. o podłogę - dokładne umycie raz w tygodniu powinno wystarczyć.

Czytaj także: Świąteczne porządki czas zacząć! Posprzątaj łazienkę przed Wielkanocą!

Najniebezpieczniejszą częścią kuchni jest niewątpliwie lodówka. Lodówki powinny być czyszczone każdego dnia. W ten sposób na bieżąco sprawdzamy, co dokładnie mamy w lodówce, czego nam brakuje, czy coś trzeba wyrzucić, bo zaczęło się psuć. Nie powinno nam to zająć więcej niż 15 minut dziennie. A dzięki temu nie będzie czekała nas żadna przykra niespodzianka.

Drugim miejscem w kuchni, o które powinniśmy szczególnie dbać, jest zlew.

Raz w tygodniu musimy dezynfekować rury i odpływ, ponieważ inaczej zalęgną się tam niebezpieczne dla zdrowia bakterie.

Najlepiej dbać o czystość już podczas gotowania. To naprawdę możliwe - to tylko kwestia doświadczenia i wyuczenia w sobie pewnych zachowań, które sprawią, że po całym dniu nie będziemy mieli aż tak dużo pracy. Oto prosty przykład: podczas pracy w kuchni zawsze powinniśmy mieć przy sobie ręcznik lub grubszą ścierkę. Jak tylko tłuszcz pryśnie lub coś się wyleje, od razu powinniśmy dokładnie wytrzeć plamę ręcznikiem. W ten sposób nie będziemy zmuszeni do usuwania starych, zastygłych już plam. Jednak pod żadnym pozorem nie powinniśmy podczas gotowania używać jakichkolwiek preparatów z detergentami. Po nie sięgamy dopiero, gdy już skończyliśmy przygotowywać posiłek.

Olej w ogóle nie powinien pryskać. Jeżeli tak się zachowuje, to znaczy że ma w sobie wodę. Czyli - albo jest za stary, albo zepsuty, albo po prostu jest marnej jakości. Jeśli smażymy na smalcu lub maśle, to najważniejsze, żeby je rozgrzać do odpowiedniej temperatury.

Jeśli masło skwierczy i pryska, to także ma w sobie za dużą zawartość wody, więc nie jest to najlepsze masło - szczególnie do smażenia.

Piekarnik należy czyścić raz w tygodniu.Piekarnik należy czyścić raz w tygodniu. Należy wyjąć całą zawartość i dokładnie usunąć plamy ze ścianek i innych elementów piekarnika. Pracę taką można sobie ułatwić, odpowiednio zabezpieczając rzeczy, które pieczemy.

Jeżeli żywność, mięso, pizzę zabezpieczymy folią aluminiową, to na niej pozostanie najwięcej tłuszczu. Wtedy wystarczy tylko lekko przetrzeć piekarnik, gdy już ostygnie i nie będziemy mieć za tydzień problemu z uciążliwymi plamami z tłuszczu na ściankach.

Czytaj także: Świąteczne porządki zacznijmy od okien

A oto kilka rad, jak powinny wyglądać porządki w każdym kącie naszego domu.

POKÓJ DZIENNY

Powinien być przytulny, ciepły, z przyjaznym oświetleniem, o ścianach w jasnych, zdecydowanych i silnie kontrastowych kolorach.

o Na początek ustaw kanapę lub inne meble o charakterze wypoczynkowym przy najspokojniejszej ścianie pomieszczenia.

o Zainstaluj oświetlenie indywidualne, skierowane na poszczególne strefy pokoju.

o Unikaj ciemnych kątów, uaktywnij je za pomocą roślin, światła, wisiorków lub tęczowych kryształów.

o Zadbaj o czystą podłogę oraz staranne wykończenie okien, powieś ładne zasłony, ustaw kwiaty na parapecie lub zawieś dodatkowo kolorowy witrażyk.

o Pamiętaj, iż ładny, świeży zapach w mieszkaniu pomaga w codziennym odpoczynku i relaksie.

Oceń artykuł
3,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także