Czujnik czadu - zainstaluj go i nie obawiaj się cichego zabójcy

Czujnik czadu - zainstaluj go i nie obawiaj się cichego zabójcy

Jest bezwonny, cichy, atakuje znienacka, zazwyczaj w czasie snu lub kąpieli. Czad, czyli tlenek węgla, jedna z najbardziej zabójczych substancji, co roku w okresie grzewczym pozbawia życia dziesiątki ludzi.

Czujnik czadu- Czadu nie możemy poczuć ani zobaczyć, dlatego jest tak bardzo groźny - ostrzega Przemysław Knura, specjalista w zakresie systemów sygnalizacji pożarowej, absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. - Wytwarzany jest w wyniku niepełnego spalania różnego rodzaju paliw, nie tylko podczas pożaru, ale także przy awariach instalacji. Żeby zminimalizować ryzyko wytworzenia się tlenku węgla, musimy zwrócić uwagę na urządzenia elektryczne takie jak piecyki i kuchenki gazowe. Należy o nie dbać, utrzymywać w czystości, użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Ważne jest także, aby sprzęty te były instalowane przez specjalistów. Nieprawidłowo zamontowana instalacja może być przyczyną tragedii.

Czytaj także: LMS - innowacyjne i logiczne zarządzanie automatyką domową

Dla poprawy własnego bezpieczeństwa warto jest także raz na jakiś czas wezwać fachowców w celu skontrolowania stanu technicznego tych urządzeń. Podobnie należy postępować w przypadku przewodów kominowych, których nieszczelność, wady konstrukcyjne oraz brak drożności wynikający z zaniechania odpowiedniej pielęgnacji, może doprowadzić do rozprzestrzenienia się tlenku węgla.

- Zwróćmy uwagę także na odpowiedni przepływ powietrza w domu - radzi Przemysław Knura. - Pod żadnym pozorem nie można zaklejać lub zasłaniać kratek wentylacyjnych oraz domowymi sposobami uszczelniać okien. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji, nawet w razie powstania czadu, może on wydostać się na zewnątrz - dodaje Przemysław Knura. Czytaj także: Regulator temperatury dopasowany do potrzeb

Dodatkowo otwory te zapewnią nam stały dopływ tlenu. Starajmy się również intensywnie wietrzyć całe mieszkanie. Wystarczy na moment szeroko pootwierać okna. Gdy posiadamy okna nowej generacji, które cechuje duża hermetyczność, warto ustawić je w pozycji tworzącej mikroszczelinę lub zamontować specjalne nawiewniki, które umożliwią nam stały dopływ powietrza. a Warto zamontować czujniki, które poinformują nas o pojawieniu się czadu. Dzięki tym niezwykle skutecznym urządzeniom uratujemy rodzinę przed śmiercią.

Oceń artykuł
3,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: ds (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także