Czy firany są nadal modne?

Czy firany są nadal modne?

Modne firanki są ozdobą okna. Każda osoba przyzna, że to właśnie firany są najbardziej znaną i zarazem tradycyjną formą dekoracji okien. Jednak czy w nowoczesnych domach jest jeszcze miejsce dla firan?

Firany zostały wymyślone po to, aby osłaniać okna przed wlatującymi owadami. Zastosowanie to przetrwało do dzisiaj, ale przede wszystkim na wsiach. Następnym, równie praktycznym zastosowaniem firan jest ochrona wnętrza domu przed spojrzeniami przechodniów. Firany bardzo dobrze chronią intymność domowników przy świetle słonecznym, jednak w nocy gdy dom jest rozświetlony żarówkami, zastosowanie firan jest niewystarczające. I tak właśnie wymyślono zasłony. Są one bardzo podobne do firan, jednak uszyte z dużo grubszego i gęstszego materiału, dzięki czemu nawet w nocy w idealny sposób chronią intymność domowników. Obecnie jest wiele innych sposobów na dekoracje okien, tak więc czy modne firanki są nadal pożądane ?

Zobacz: Modne tapety – złote wzory na ścianach

Modne firanki?

W czasach dzisiejszych firany pełnią rolę przede wszystkim dekoracji okna. Rozwój rynku tkanin spowodował, że firany są modne i ładne. Szyte z różnego rodzaju materiałów tj. żakard, organza, woal gładki, woal kreszowany, markizeta, tiul, organtyna. Dzisiejsze firany możemy podzielić na dwie kategorie, a mianowicie: firany metrażowe oraz firany gotowe. Firany metrażowe znajdują zastosowanie przede wszystkim we wnętrzach klasycznych. Każdy sklep z firanami oferuje różnorodne firany metrażowe z pięknie haftowanymi wzorami, przeplatane pasami stylowych gipiur. Natomiast firany gotowe zostały stworzone z myślą o wnętrzach nowoczesnych. Bardzo często firana gotowa jest uszyta z kilku różnych tkanin, które zszyte razem na taśmie marszczącej, poupinane w stylowy sposób tworzą niepowtarzalną całość.

To Cię zainteresuje: Aranżacja przedpokoju

Wydaje mi się, że chociaż rynek różnego rodzaju żaluzji i rolet rozwija się dobrze, to i tak firany pozostaną najbardziej rozpowszechnioną formą osłonięcia okna. Dzięki swoim walorom dekoracyjnym firany będą zawsze modne.

Polecamy: Jak uszyć firankę na okno w mieszkaniu? Zrób to sam

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Paweł Filipowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także