Czym jest homing i jakie meble do niego wybrać?

Czym jest homing i jakie meble do niego wybrać?

Kuchnia jest dzisiaj traktowana jako pomieszczenie reprezentacyjne, w którym po prostu wypada przyjmować gości. A homing to trend, który ostatnimi czasy robi zawrotną karierę. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem?

Kuchnia idealna do hominguHoming to trend, który ostatnimi czasy robi zawrotną karierę. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem? Otóż "homing" to słowo zapożyczone do naszego języka pochodzące od angielskiego słowa "home", czyli dom. Obecnie najmodniejszy clubbing, czyli zabawa w gronie przyjaciół w klubach i pubach, ale właśnie homing, czyli spędzanie czasu... w domowym zaciszu. To właśnie jeden z powodów, dla których większość młodych par, kupujących pierwsze mieszkania, z entuzjazmem przyjmuje pomysł łączenia przez projektantów pokoju dziennego i aneksu kuchennego w jedno wnętrze.

Co łączy bowiem tych wszystkich, którzy podążają za modnym "homingiem"? Nie tylko miłość do domu, ale i do kuchni. I to postrzeganej, jako luksusowo wyposażone pomieszczenie, w którym pani domu - już nie zawsze tylko strażniczka domowego ogniska, a coraz częściej kobieta na gruncie zawodowym z powodzeniem współzawodnicząca z sukcesem z kolegami i wspinająca się po stromej drabinie kariery, relaksuje się po stresujących godzinach w pracy. Nie bez znaczenia będzie fakt, że to mężczyźni odkryli, że dom i meandry sztuki kulinarnej to niezawodny sposób na odpoczynek... - W dzisiejszych czasach praca w moim zawodzie jest bardzo absorbująca - mówi Marta, menedżer w korporacji farmaceutycznej. Po pracy, w domu jestem zwykle o 18.30 i wtedy mam ochotę się wyciszyć i uciec od zadań i obowiązków dnia codziennego. Umiem i lubię gotować, przy tej czynności najbardziej się relaksuję. Jednak nie ukrywam, że staram się tę czynność maksymalnie sobie ułatwić, by tak zminimalizować uciążliwe przygotowania surowców i ich obróbkę, by została sama przyjemność - dobieranie smaków,doprawianie, dekorowanie potraw.

Tak właśnie współczesna pani domu uprawia homing - ceni trywialność domowych obowiązków, które pozwalają zapomnieć o stresie, ale i tutaj jest świetnie zorganizowana i stawia sobie i otoczeniu wysokie wymagania. Lubi otaczać się pięknymi przedmiotami, spełnia się m.in. w urządzaniu mieszkania. Wielką popularnością cieszą się wymyślne gadżety i akcesoria oraz designerskie i funkcjonalne kuchnie, w których stosuje się tzw. inteligentne rozwiązania. To myślące szuflady (wiedzą, kiedy chcemy je otworzyć, a kiedy tylko się o nie oprzeć!), okapy, których nie widać (bo ukryte są obok płyty grzewczej lub... w żyrandolu), gniazdka elektryczne w blacie czy sprzęt AGD zamontowany tak, by nie trzeba było się schylać.

Zabawa w odpowiedniej oprawie

Piotr Wnuk, dyrektor firmy Mebel Rust: Homing to bardzo ważne zjawisko, które wymaga - można powiedzieć - odpowiedniej oprawy kuchennej. Przestrzeń, funkcjonalność i możliwość wspólnego spędzania w niej czasu - to podstawowe kryteria, które musi spełniać kuchnia, żeby uczynić zadość współczesnym wymogom. Dlatego w apartamentach i mieszkaniach młodzi chętnie łączą kuchnię z salonem, a w budowanych domach z prawdziwą jadalnią, pokojem w którym można wygodnie biesiadować przy stole. Najpierw jednak jest z reguły wspólne gotowanie, dlatego takim powodzeniem cieszą się w aranżacjach kuchennych tzw. wyspy, które ułatwiają wykonywanie tej czynności kilku osobom jednocześnie. Potrzebna jest większa powierzchnia blatów roboczych i wygodny dostęp do nich, do kuchenki, lodówki i do zlewozmywaka. Dlatego w tak pomyślanych aranżacjach dzielimy przestrzeń na kilka różnych stref, co pozwala na efektywne zaplanowanie przestrzeni wewnętrznej. Nie zapomnieliśmy o nowoczesnych, funkcjonalnych i bezpiecznych rozwiązaniach, takich jak gniazdko nablatowe czy punktowe oświetlenie na fotokomórkę.

Jednak nie tylko wygoda się liczy. Wybierając meble i urządzenia chcemy również podkreślić swoja indywidualność. Z tego powodu coraz częściej wybieramy markowe kuchnie i kupujemy naczynia sygnowane przez najlepszych projektantów. Dużą popularnością cieszą się też drobne gadżety i akcesoria kuchenne: zabawne fartuszki do gotowania, luksusowe designerskie garnki czy ekspresy do kawy. Te sprzęty muszą dzisiaj spełniać już nie tylko praktyczną rolę, ale również zapewniać doznania estetyczne, po prostu - muszą być wykonane z solidnych materiałów, ładne i nowoczesne.

Do kuchni coraz częściej wkracza elektronika. Renomowani producenci mebli kuchennych coraz częściej zastrzegają też wzory, dzięki czemu mamy gwarancję, że zamówiona przez nas wymarzona kuchnia będzie w 100% niepowtarzalna i oryginalna, a ryzyko "wystąpienia" takiej samej kuchni u znajomych jest minimalne.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także