Czym malować drewno?

Drewno jest dobrym i trwałym surowcem, w związku z czym wykorzystuje się je w wielu dziedzinach. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnie drewniane należy impregnować, pokrywać lakierami ochronnymi lub przeznaczonymi do tego celu farbami.

Do malowania drewna nadają się bejce, lakiery, emalie alkidowe, jak również farby akrylowe. Do malowania powierzchni drewnianych można wykorzystywać produkty przeznaczone wyłącznie do tego celu lub też stosować wyroby uniwersalne, którymi będzie można pokryć także inne niż drewniane powierzchnie. Najczęściej uniwersalnymi preparatami oprócz drewna można również pokrywać metale. Warto pamiętać, że emalie alkilowe oraz farby akrylowe mają właściwości kryjące, co spowoduje, że usłojenie drewna po ich użyciu nie będzie już widoczne.

Produkty do malowania drewna powinny charakteryzować się krótkim czasem schnięcia, bo w większości przypadków trzeba kłaść je w przynajmniej dwóch warstwach. Powinny także być odporne na działanie wody, promieni słonecznych i mieć dobrą przyczepność do podłoża. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że drewno płowieje, nawet wówczas, kiedy znajduje się wewnątrz pomieszczeń. Dlatego też zwykle warto jest stosować specjalistyczne impregnaty, które temu zapobiegają, a ponadto zachowują strukturę i rysunek naturalnego surowca.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także