Czysta ziemia – o nią dbać będą dzieci

0
Czysta ziemia – o nią dbać będą dzieci

Startuje proekologiczny projekt edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych w całej Polsce. Fundacja Nasza Ziemia oraz Procter Gamble wraz z ekspertami przygotowała materiały, które pokażą uczniom, jak małe zmiany w naszych codziennych zachowaniach mogą pomóc środowisku naturalnemu.

Jak oszczędnie korzystać z wody? Czy są sprytne sposoby, dzięki którym można ograniczyć ilość śmieci, które powstają w wyniku naszych codziennych czynności? Jak odpowiednio segregować szkło, plastik, metal i inne odpady? W jaki sposób zużywać mniej energii elektrycznej? Odpowiedzi na te i podobne pytania powinien znać każdy z nas. Dlatego Fundacja Nasza Ziemia oraz Procter Gamble wraz z eksperckim zespołem metodycznym przygotowała wyjątkowy zestaw materiałów edukacyjnych dotyczących ekologii. „Projekt realizowany wspólnie z koncernem Procter Gamble to dla dzieci doskonała okazja, by dowiedzieć się jaki wpływ ma działanie każdego z nas na środowisko. Mają okazję przekonać się, że takie pozornie nieistotne działania jak segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i prądu ma ogromne znaczenie. Dzięki temu uczą się też jak rozsądnie postępować na co dzień, by przyczyniać się do poprawy sytuacji”. – komentuje Beata Butwicka, prezes Fundacji Nasza Ziemia.

Ekologia od najmłodszych lat

Przygotowane materiały mają pomóc w kształtowaniu dobrych nawyków, pozwalają poznać tajniki oszczędzania wody, energii elektrycznej oraz pokazują jak prawidłowo segregować odpady. Materiały przygotowano tak, by uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej mogli z nich skorzystać. Dla dzieci z klas 1-6 przygotowano 3 animacje ukryte pod hasłem „Uczniowskie ekonawyki”, które w prosty sposób pokazują jak mali inicjatorzy proekologicznych postaw mogą sami zacząć dbać o środowisko, ale także zachęcać do tego swoich rówieśników czy rodzinę. Bardziej rozbudowane materiały dopasowane do programu nauczania w najstarszych klasach, zostały przygotowane dla klas 7 i 8. To dla nich stworzono projekt „Czysta Ziemia: ekodetektywi na tropie domowych nawyków”. Zawierają one specjalnie przygotowane scenariusze lekcji dla nauczycieli, które można wykorzystać na wielu przedmiotach. Uwzględnione treści czy zadania odpowiadają tematyce na lekcjach fizyki, chemii, biologii, a nawet matematyki. To jednak nie wszystko, te materiały można wykorzystywać także na godzinach wychowawczych! Poza scenariuszami, są tam także specjalne projekty oraz gotowe karty pracy dla uczniów zawierające zadania.

Nasza akcja opracowana wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia dostarcza wiedzę z różnych tematów związanych z ekologią. Wierzymy, że każde dziecko znajdzie w nich coś wyjątkowego dla siebie i chętnie będzie zgłębiało temat dalej, a co najważniejsze będzie wiedziało, jak się zachowywać by wspierać planetę. Ta nauka proekologicznych postaw jest właśnie kluczowa w całym programie. Jako firma, dla której sprawy klimatu są bardzo istotne, jesteśmy niezwykle dumni, że możemy wspierać dzieci w procesie nauki na rzecz ochrony środowiska. – komentuje Małgorzata Mejer, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej P G w Europie Centralnej.

Pod okiem ekspertów

Materiały powstały pod czujnym okiem ekspertek z zakresu ekologii i nauczania na poziomie szkoły podstawowej. Dostępne źródła mogą być wykorzystywane przez nauczycieli do prowadzenia lekcji przyrody czy godziny wychowawczej. Z materiałów mogą korzystać także rodzice. Wszystko dostępne do pobrania ze strony www.naszaziemia.pl/czystaziemia

Konkurs na akcję ekologiczną

Oprócz przygotowanych materiałów dla uczniów i nauczycieli, Fundacja Nasza Ziemia i Procter Gamble zapraszają szkoły do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest pięć nagród pieniężnych w wysokości 2000 zł, ale także 10 ekozestawów (torba oraz bidon) dla każdego ucznia ze zwycięskiej klasy. Fundusze można przeznaczyć na zakup wyposażenia do pracowni przyrodniczych, materiały do prowadzenia zajęć z zakresu ekologii lub na organizację prelekcji związanych z poprawną segregacją odpadów czy oszczędzania wody. Jak wziąć udział w konkursie? To bardzo proste i przyjemne. Po przeprowadzeniu lekcji z wykorzystaniem pobranych materiałów dotyczących „Uczniowskich ekonawyków” należy zorganizować z klasą akcję ekologiczną w wybranej przez nauczyciela i uczniów formie. Kolejny krok to dokumentacja wiedzy np. w postaci zdjęć, plakatu, gazetki szkolnej, wideo lub prezentacji. Zgłoszenia należy przesłać na adres konkurs@naszaziemia.pl. Konkurs trwa do 31 marca 2021 r. Wyniki zostaną ogłoszone w 14 kwietnia 2021 r.

 

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także