Czystość powietrza w mieszkaniu - domowy oczyszczacz powietrza

0
Czyste powietrze w mieszkaniu
W oczyszczaczach powietrza umieszcza się różnego rodzaju filtry, które są odpowiedzialne za ich skuteczne działanie.

Oczyszczacz powietrza do sposób na obronę domu przed smogiem. Jednak jak wybrać najodpowiedniejszy oczyszczacz powietrza spośród tak wielu dostępnych w sklepach modeli?

Producenci sprzętu AGD oferują różne oczyszczacze powietrza, w bardzo zróżnicowanych cenach. Sprzęt ten może kosztować kilkaset złotych i kilka tysięcy. W dużej liczbie przypadków niska cena przekłada się na niską jakość produktu, ale nie zawsze tak jest. Niekiedy oczyszczacz z tzw. niższej półki cenowej potrafi zrobić dokładnie to samo, co ten słono kosztujący. Kluczowa jest tu bowiem skuteczność zastosowanych filtrów oraz wydajność filtracji. Inne cechy to tylko uzupełnienie podstawowego schematu działania oczyszczacza i podczas dokonywania wyboru należy traktować je drugorzędnie.

Polecamy: Jak zadbać o jakość powietrza w sezonie grzewczym?

Jak zadbać o czystość powietrza? Zakup oczyszczacza powietrza do domu to bardzo dobry pomysł

Działanie oczyszczaczy powietrza nie jest skomplikowane. Większość urządzeń usuwa zanieczyszczenia poprzez przepuszczenie ich przez filtry (np. typu HEPA i aktywny węgiel). To właśnie tam zachodzą procesy filtracji, jonizacji lub utleniania. Dzięki tym procesom udaje się usunąć z powietrza blisko sto procent wszelkich wirusów, bakterii, roztoczy, grzybów, pyłków i wszelkich innych mikrobów. Jest ono zatem oczyszczone i przyjazne dla organizmu ludzkiego.

Niektóre z dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza działają dużo bardziej skomplikowanie. Proces oczyszczania może wymagać np. wstępnej jonizacji zanieczyszczeń lub ich rozkładu do postaci substancji nieszkodliwych. Taki rozkład zachodzi najczęściej przy udziale promieniowania UV na filtrze fotokatalitycznym. Szczegółowy schemat pracy oczyszczaczy zależny jest zatem od rodzaju tych urządzeń i typu zastosowanych w nich filtrów.

Czystość powietrza = dobry oczyszczacz powietrza

Dobry oczyszczacz powietrza to przede wszystkim wydajny. Określa się go jako CADR lub podaje w m³/h. Jest to ilość powietrza, którą oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Większość producentów podaje maksymalną powierzchnię, na jakiej dany oczyszczacz teoretycznie powinien sobie poradzić. Deklaracje te należy jednak traktować sceptycznie, bo nie zawsze sprawdzają się w rzeczywistości.

Generalnie przyjmuje się, że wydajność 85m³/h wystarczy do oczyszczenia powietrza na 10m² powierzchni. Nie jest to jeszcze jednak wystarczająco dokładny przelicznik. Lepiej jest bowiem uwzględniać kubaturę wnętrza, czyli jego powierzchnię pomnożoną przez wysokość (przykładowo: 20m² pokoju x 2,70m standardowej wysokości = 54m³ kubatury). Odpowiedni dla takiego pomieszczenia oczyszczacz powinien mieć zatem wydajność przynajmniej 170 m³/h.

W oczyszczaczach ważna jest też jeszcze częstotliwość wymiany powietrza w ciągu jednej godziny. Urządzenie powinno je wymieniać w podanym czasie przynajmniej pięciokrotnie, co oznacza, że skuteczność przepływu w oczyszczaczu powinna być przynajmniej pięciokrotnie większa niż kubatura pomieszczenia. Zatem do pokoju o objętości 54m³ najodpowiedniejszy będzie sprzęt o wydajności nie 170m3/h, a 270m3/h. Oczywiście im parametr ten będzie wyższy, tym lepiej.

Przeczytaj: Dlaczego wentylacja w domu i mieszkaniu jest ważna

Czystość powietrza zależy od zastosowanych filtrów w urządzeniu

W oczyszczaczach powietrza umieszcza się różnego rodzaju filtry (wodne, fotokatalityczne, elektrostatyczne, itp.). Jednak za najbardziej skuteczne uważa się filtry HEPA. Są one wykonane ze spiekanego szkła i potrafią wychwycić blisko 100% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu (także pochodzących ze smogu).

Normy europejskie klasyfikują filtry HEPA na pięć poziomów jakości – od H10 do H14. Wszystkie z nich oczyszczają powietrze z alergenów, kurzu, roztoczy i pleśni. Filtry H10, H11 i H12 usuwają też bakterie, wszystkie rodzaje dymów (w tym dym tytoniowy) oraz aerozole. Zaś filtry klasy H13 i H14 dodatkowo niwelują jeszcze większe wirusy oraz pył radioaktywny.

Oprócz filtrów HEPA, w oczyszczaczach bardzo często stosuje się też filtry węglowe, które eliminują nieprzyjemne zapachy i dobrze radzą sobie ze szkodliwymi lotnymi związkami organicznymi. Najlepiej jeśli filtry węglowe są odpowiednio zaimpregnowane. Wówczas można płukać je wielokrotnie w wodzie, co ogranicza koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza.

Filtry HEPA w połączeniu z filtrem węglowym są gwarancją jakości i skuteczności nabytego oczyszczacza. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępne są też urządzenia działające w oparciu o inne technologie, które w praktyce wcale nie spisują się gorzej.

Podpowiadamy: Czy i jak wietrzyć, gdy za oknem smog

Poziom hałasu wydzielany przez oczyszczacz powietrza

Hałas generowany przez pracujący oczyszczacz powietrza to kolejny parametr, który nie powinien zostać pominięty podczas podejmowania decyzji zakupowej. Urządzenia te bardzo często stosuje się w sypialniach czy pokojach dziecięcych, gdzie kwestia ciszy jest kluczowa. Producenci na ogół podają ilość decybeli, jaką generuje ich sprzęt podczas pracy.

Oczywiście im niższa wartość dB, tym oczyszczacz będzie przyjaźniejszy dla naszego ucha. Porównywalnie warto podać, że głośność na poziomie 25 dB będzie właściwie niesłyszalna w warunkach domowych. Hałas o wartości 35 dB wydziela np. pracujący laptop, a 55 dB – cicha pralka. Jeżeli oczyszczacz ma pracować w nocy, generowany przez niego hałas nie powinien przekraczać 30 dB lub sprzęt powinien być wyposażony w tryb nocny. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w wielu przypadkach redukcja hałasu wiąże się też niestety ze zmniejszeniem wydajności oczyszczacza.

Oczyszczacze powietrza – funkcje dodatkowe

Oprócz samej filtracji powietrza, która w oczyszczaczu jest sprawą kluczową, urządzenie może mieć też jeszcze szereg innych funkcji dodatkowych. Do najczęściej spotykanych należą:

  • Nawilżanie – bardzo przydaje się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Najlepiej jeżeli nawilżacz wyposażony jest w higrostat, czyli przyrząd umożliwiający bieżące utrzymywanie wilgotności powietrza na optymalnym poziomie. W oczyszczaczach najczęściej montuje się nawilżacze ewaporacyjne. Należy zwrócić uwagę na ich wydajność, tj. ilość parowanej wody w ciągu jednej godziny. Przykładowo: 100 ml wody/godzinę parowania pozwala nawilżyć powietrze na 10 m² powierzchni.
  • Jonizacja – dzięki jonizatorowi znajdującemu się w oczyszczaczu, powietrze jest zauważalnie czystsze i świeższe. Jonizator produkuje jony ujemne (aniony tlenu), które powodują, że bakterie i wirusy znajdujące się w powietrzu nie trafiają do naszych płuc. Decydując się na oczyszczacz z jonizatorem trzeba jednak pamiętać, że niektóre modele (zwłaszcza starszego typu) mogą powodować powstawanie nadmiernych ilości szkodliwego ozonu.
  • Lampy UV – działają antybakteryjnie i antywirusowo.
  • Wskaźnik jakości powietrza – przyrząd, dzięki któremu można mieć stałą wiedzę o ilości zanieczyszczeń w otoczeniu. Wskaźnik pokazuje jak dużo zanieczyszczeń urządzenie wykrywa wokół siebie i pozwala na uruchamianie oczyszczacza zgodnie z istniejącą potrzebą.
  • Tryb automatyczny – funkcja włączająca i wyłączająca oczyszczacz na podstawie odczytów z czujników.
  • Zdalne sterowanie – pozwala na uruchamianie urządzenia pilotem lub poprzez sprzęt współpracujący z internetem.

Wymienione powyżej funkcje nie są kluczowymi komponentami oczyszczaczy, ale niektóre z nich mogą mieć istotne znaczenie dla jakości funkcjonowania i wygody korzystania z tych sprzętów. Dlatego przed zakupem warto uwzględniać tak zastosowaną metodę filtracji, jak i elementy wspomagające ten proces.

Polecamy też: Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze

Ile kosztuje "czystość powietrza" w naszym mieszkaniu?

Jak zostało to już wspomniane na wstępie – oczyszczacz powietrza może kosztować kilkaset złotych lub 2 – 3 tys. zł. Oczywiście urządzenia wielofunkcyjne (z nawilżaczem, lampami UV, jonizatorem, itp.) są droższe. Na ostateczny koszt sprzętu wpływa też rodzaj zastosowanych w nim filtrów. Za dobry oczyszczacz z filtrami HEPA trzeba zapłacić przynajmniej 1500 zł.

Inną sprawą są tzw. koszty eksploatacyjne. Wiadomo, że urządzenie wymaga zasilania energią elektryczną. Zatem im więcej jej zużyje, tym koszty eksploatacji będą wyższe. Nie o to tu jednak głównie chodzi. Problem tkwi w filtrach, które wymagają okresowej wymiany. W zależności od modelu, pojedynczy filtr może kosztować 50 – 100 zł, ale są i takie, za które trzeba zapłacić 500 zł. I to właśnie ten aspekt należy uwzględniać przy zakupie oczyszczacza.

Czasami jest też tak, że założenia producenckie dotyczące częstotliwości wymiany filtrów mogą nie pokrywać się z rzeczywistością (filtry mogą wymagać częstszej wymiany niż przewidział to producent). Dzieje się tak zwłaszcza w rejonach kraju o dużym nasileniu smogu. A pamiętajmy, że oczyszczacz z brudnym filtrem nie tylko nie poprawi jakości powietrza w pomieszczeniu, ale może ją wręcz pogorszyć. Zatem systematyczne czyszczenie lub okresowa wymiana są w tym przypadku bezwzględnie konieczne.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także