Dekoracje świątecznego stołu

0
Stół udekorowany na święta
Kolacja wigilijna to czas współnie spędzony z rodziną. Warto pomyśleć o klimatycznej dekoracji stołu.

Stół pełni w czasie Świąt zasadniczą rolę. Przy nim bowiem gromadzimy się z naszymi rodzinami i biesiadujemy. W ostatnim czasie coraz częściej nie tak bardzo chodzi o jego sute zastawienie, co o efektowny i elegancki wygląd. W wielu domach wciąż obowiązkowym elementem jest idealnie odprasowany, odświętny obrus, ale niektórzy świadomie z niego rezygnują na rzecz innych, nieco nowocześniejszych dekoracji. Każdy okres bożonarodzeniowy wiąże się z nowymi pomysłami na powyższe.

Na polskich świątecznych stołach już od wielu sezonów niezmiennie królują stroiki, girlandy, świece oraz fantastyczne połączenia tych elementów. To bardzo uniwersalne dekoracje, które nigdy nie wychodzą z mody i zawsze są na czasie. Ponadto, bardzo łatwo pozwalają się odmieniać (np. poprzez zmianę kolorystyki motywu przewodniego). Inne idealne połączenie to palące się świece i przezroczyste szkło. Wszystko to pięknie zdobi nasze stoły i nadaje im odświętnego charakteru. Wiele dekoracji możemy wykonać samodzielnie, wykorzystując to, co przeważnie mamy w domu.

Sprawdź jak: Zastawa stołowa i sztućce - jak o nie dbać?

Świąteczny stół – niekoniecznie z białym obrusem

Oczywiście typowi tradycjonaliści mogą być przeciwni niestosowaniu obrusa w dni tak uroczyste, jak Święta. Warto jednak zauważyć, że na odpowiednio zastawionym i udekorowanym stole – brak tego elementu jest nawet pożądany. Pod zastawę przygotowaną dla gości można położyć dekoracyjne maty. Jest ich aktualnie ogromny wybór i znajdziemy również takie, które mają motywy świąteczne. Wyglądają estetycznie, stanowią dopełnienie zastawy stołowej i ochraniają powierzchnię blatu. Najlepiej jest stosować maty w neutralnych i stonowanych barwach, co pozwala na łatwe i efektowne zestawienie ich z pozostałymi rzeczami znajdującymi się na stole. W roli głównej takiego stołu doskonale spisuje się np. dopasowany do wielkości, kształtu i kolorystyki stołu – niezbyt głęboki pojemnik, wypełniony bombkami i uzupełniony kilkoma wysokimi świecami. Bombki i świece mogą mieć dowolną kolorystykę, ale do rozjaśnienia stołu najlepiej sprawdzi się kolor biały oraz srebrny. Światło płonących świec najpiękniej odbije się wówczas w połyskujących ozdobach i stołowym szkle.

Stół na Święta nie tylko dla gości

Jeszcze przed Świętami warto zastanowić się, jak będzie wyglądał nasz stół w czasie, kiedy nie będzie on zastawiany dla gości oraz poza porami posiłków dla samych domowników. Zastawa i potrawy nie stoją przecież na stołach przez całe Święta, bo na ogół sprzątamy wszystko na bieżąco. Nie oznacza to jednak, że wtedy stół ma pozostawać zupełnie pusty i pozbawiony świątecznego uroku. Dlatego też warto wcześniej przygotować dekorację, która będzie odpowiednia właśnie na tę okoliczność. Pamiętajmy, że powinna być ona skonstruowana w taki sposób, by można było ją łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Rozwiązań jest wiele,. Trzeba tylko wybrać takie, które dobrze skomponuje się z wystrojem wnętrza i będzie nam się podobało. Do powyższego celu można wykorzystać chociażby zwykły wazon z przezroczystego szkła, w którym umieścimy efektowną świecę dekoracyjną w wyrazistym kolorze. Całość urozmaicimy np. iglastą girlandą, którą wystarczy lekko przykleić (najlepiej klejem na gorąco) do zewnętrznej powierzchni wazonu (opasując wokół jego dolną część). Wprawdzie tradycyjnym kolorem przewodnim Bożego Narodzenia jest czerwień, ale świeca i pozostałe dodatki mogą być również w innych barwach (dopasowanych do wystroju wnętrza).

Stroiki na bożonarodzeniowy stół i nie tylko

Właściwie wszystkie stroiki, które można spotkać w kwiaciarniach i sklepach są piękne. Na ogół stanowią one kompozycję szkła, świec, iglastych gałązek (żywych lub sztucznych) oraz okolicznościowych dodatków (bombek, wstążek, szyszek, itp.). Jeżeli zdecydujemy się na stroik sztuczny – zapłacimy za niego więcej, ale będzie on mógł służyć nam przynajmniej kilka lat. Osoby, które nie lubią powtarzalności powinny postawić na dekoracje żywe. Jedne i drugie można kupić w postaci gotowej lub zrobić samodzielnie. Drugie rozwiązanie jest przede wszystkim dużo tańsze, choć wymaga odrobiny inwencji twórczej.

Zobacz: Jak udekorować dom na Boże Narodzenie - pomysły i inspiracje

Większe stroiki komponuje się na specjalnych stojakach. Taką podstawę nabędziemy w kwiaciarni lub w supermarkecie. Na niej układamy igliwie (sosnę, jodłę, świerk – gałązki żywe lub sztuczne). W centralnym punkcie umieszczamy świecę (najlepiej wysoką). U jej podstawy można wywiązać efektowną kokardę, wyłożyć gustownie błyszczącą lametę, itp. Całość dekorujemy przyczepiając do gałązek: bombki, szyszki, dekoracyjne rajskie jabłuszka lub inne ozdoby. Bardzo dobry efekt daje połączenie w wiązkę trzech małych bombeczek choinkowych. Zastosowanie kilku takich wiązek tworzy wspaniałą i w zupełności wystarczająco stroją dekorację.

Stroik można również wykonać w szkle. Wystarczy większy kieliszek na wysokiej nóżce, w którym umieścimy wymieniane powyżej lub inne elementy dekoracyjne, postępując podobnie, co w przypadku stroika komponowanego na podstawce. Pamiętajmy, że wysokie stroiki wyglądają najlepiej, gdy zostaną umieszczone nieco niżej (np. na stoliku kawowym). Dobrze sprawdzają się też na zastawionych stołach, gdyż zajmują niewiele miejsca.

Świeczniki i girlandy świąteczne

Zapalone świece zawsze tworzą niepowtarzalną atmosferę, a w czasie Świąt są szczególnie pożądane. Efektownie oświetlają stoły i uwypuklają charakter znajdujących się na nich dekoracji. Wybór świeczników jest aktualnie ogromny. Począwszy od tych w stylu nowoczesnym, a skończywszy na elementach nawiązujących do minionych epok. W niskich, szklanych świecznikach najlepiej prezentują się wysokie smukłe świece. W sklepach można też dostać ażurowe lampioniki, w które wystarczy włożyć świeczki w postaci wkładów. Światło przebija się wówczas bardzo dyskretnie przez otwory i delikatnie rozprasza wokół świecznika.

Koniecznie zobacz: Dekoracje świąteczne w stylu skandynawskim

Idealnych bożonarodzeniowym dopełnieniem nawet zwykłych świeczników są świąteczne girlandy z gałązek sosny, jodły lub świerku. Również i te elementy można wykonać samodzielnie (łącząc sznurkowo żywe igliwie lub kupując w sklepie bazę sztuczną. Jedne i drugie girlandy prezentują się najpiękniej, gdy zostaną uzupełnione szyszkami, ozdobnymi patyczkami, rajskimi jabłuszkami, bombkami, itp. Takiej dekoracji, umieszczonej np. pośrodku dużego stołu nigdy się nie powstydzimy. Zwłaszcza jeśli rozświetli ją blask płonących świec.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także