Dekoracje w stylu folk

Dekoracje w stylu folk

Łowickie pasiaste sukienki i kurpiowskie wycinanki to najbardziej rozpoznawalne wzory polskiej kultury ludowej. Współczesna sztuka wzornicza stale poszukuje nowej jakości, dlatego projektanci sięgają do tradycji i twórczo interpretują motywy etniczne.

Eksperymenty z folkiem mogą przynieść efekty, które wniosą do wnętrza trochę humoru i świeżości.

sypialnia w stylu folkowym

Etnodesign oraz neo-folklor to nowe trendy w projektowaniu. Ich popularność jest najlepszym dowodem, że czasy, w których kultura ludowa była synonimem kiczu, mamy już za sobą. Nie chodzi, oczywiście, o to, by swoje mieszkanie zmieniać w wiejską izbę i z miejskiej siedziby robić skansen. Jak we wszystkich stylizacjach, potrzebny jest smak i umiar, umiejętność wplecenia nieoczekiwanego elementu w całość wystroju pomieszczenia.

W historii polskiej sztuki projektowania folklor był już wielokrotnie odkrywany przez artystów szukających inspiracji - tak, jak było to chociażby w przypadku stylu zakopiańskiego, stworzonego przez Stanisława Witkiewicza. Współcześni architekci i projektanci nawet drobnych przedmiotów użytkowych coraz chętniej sięgają po motywy ludowe.

Jaki jest współczesny folklor? Obecnie do sztuki użytkowej podchodzi się z dużą dozą humoru, dlatego ludowość we współczesnej interpretacji to głównie zabawa formą i znanym wzorem oraz sięganie w projektach po charakterystyczne, nasycone kolory.

Co to oznacza dla wnętrza, w którym chcielibyśmy wprowadzić trochę motywów folklorystycznych? Dzięki charakterystycznym wzorom zaczerpniętym z tradycji polskiej wsi, aranżacja ożywa, nabiera dynamiki i treści. Obecnie motywy ludowe są tylko inspiracją a artyści i projektanci nadają im nowoczesny charakter. Nie musimy się martwić, że folklor to anachronizm.

Nowoczesnym i prostym w użyciu sposobem dodania folklorystycznego elementu w dekoracji mieszkania są chociażby rolety z nadrukami, inspirowanymi właśnie kulturą ludową. Soczyste wzory wykorzystujące motyw ptaków i roślin ubarwią każde wnętrze. Wielobarwny akcent w oknie pozwoli także na dobranie dodatków w żywych kolorach - obrusy, tace, wazony i donice sprawią, że wnętrze będzie przytulne i bardzo rodzinne.

Oceń artykuł
3,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wiktor Sawiuk (Dziennik Łódzki)

Polecamy Ci również

Zobacz także