Design niezbędny do życia – podsumowanie 4 Design Days

Zakończone właśnie w Katowicach 4 Design Days zostały uznane za jedno z największych wydarzeń w tej części Europy, związanych z branżą architektury, wzornictwa, wnętrz oraz nieruchomości.

4 Design Days było wydarzeniem, które zgromadziło ikony polskiego i światowego designu, architektów, projektantów oraz firmy deweloperskie i usługowe. Tak kompleksowe podejście do zagadnienia „designu” jest unikatowe. Jednocześnie dało możliwość całościowego i oryginalnego spojrzenia na problematykę projektowania przestrzeni i różnych jej elementów.

Pytanie o to, czy potrzebujemy designu, jest jak pytanie o to, czy do życia potrzebujemy tlenu! – stwierdziła na 4 DESIGN DAYS Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. – Wnętrza, w których przebywamy, fotele, na których siedzimy – to wszystko jest zaprojektowane. Idealną sytuacją byłoby nie myśleć o designie, on powinien być rozumiany jako całość. Rzeczy, które są dobrze zaprojektowane, funkcjonalne i niedrogie są wybierane podświadomie, intuicyjnie. Wszystko, co jest dobrze zaprojektowane to według mnie jest design – powiedziała Katarzyna Rzehak.

Przenikanie dyscyplin, czyli 4 Design Days dla profesjonalistów

Pierwsze dwa dni wydarzenia to przede wszystkim spotkania i dyskusje osób zawodowo związanych z projektowanie. Podczas ponad 40 paneli dyskusyjnych, prezentacji i debat zastanawiano się m.in. nad sposobami pokonania barier ograniczających rozwój polskiego młodego designu, przyszłością miast i kierunkami ich rozwoju, a także kwestiami dotyczącymi rewitalizacji miast (w klimat tego ostatniego zagadnienia automatycznie wprowadzało miejsce, gdzie odbywało się 4 Design Days – Międzynarodowe Centrum Kongresowe do doskonały przykład udanej rewitalizacji przestrzeni). W tej części konferencji udział wzięło ponad 3,5 tys. osób, w tym 250 prelegentów.
4 DESIGN DAYS rozpoczęło wystąpienie Fokke Moerel z holenderskiej pracowni MVRDV, która zajmuje się projektami związanymi z przestrzenią publiczną i kulturą oraz transformacjami architektonicznymi, a także projektowaniem wnętrz.
To nadzwyczajna sprawa widzieć tylu artystów, architektów, projektantów razem, w jednym miejscu. W Holandii to są zupełnie oddzielne światy. To jest dobre, by zderzyć ze sobą dyscypliny, które się wzajemnie przenikają i popatrzeć co nam może przynieść przyszłość – powiedziała podczas wydarzenia w Katowicach.

Gwiazdy i design, czyli Dni Otwarte

Weekend 13-14 lutego dał mieszkańcom regionu niezwykłą okazję do poznania najnowszych trendów w designie i ciekawych produktów. O zainteresowaniu najlepiej świadczy liczba odwiedzających, których było ponad 20 tysięcy!. Gośćmi specjalnymi tych dni były gwiazdy telewizji: Omenaa Mensah, Natalia Nguyen, Tomasz Pągowski oraz Zbigniew Urbański.

W strefie targowej 4 DESIGN DAYS odbyły się wystawy i prezentacje użytecznych, designerskich produktów, ekspozycje ponad 100 producentów mebli i wyposażenia wnętrz. 4 DESIGN DAYS towarzyszyły także wystawy, m.in.: „Śląsk, którego nie było" „7m2 – Przegląd młodego pokolenia śląskich architektów”, której kuratorem był krytyk architektury Marcin Szczelina, „Najlepsze Dyplomy ASP 2016”, „Śląski Przegląd Architektury Województwa – SPAW’15” oraz „Koncepcje Architektoniczne w procesie inwestycyjnym” – wystawa Marka Tryzybowicza.

W opiniach wielu gości, z kraju i zagranicy, usłyszeliśmy, że już pierwsza edycja 4 DESIGN DAYS może być uznana za największe w tej części Europy wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. Udało nam się zgromadzić profesjonalistów, renomowane firmy, przedstawicieli wielu światów w jednym, w dodatku samym w sobie, designerskim miejscu – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator wydarzenia. – Cieszy nas także frekwencja Dni Otwartych. Już teraz myślimy o kontynuacji i rozwoju 4 DESIGN DAYS – dodaje.

Nieruchomości na 4 Design Days

Podczas 4 Design Days odbyły się także konferencje Property Forum, regionalne spotkanie właścicieli i zarządców firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych oraz Housemarket Forum Silesia traktujące o regionalnym rynku mieszkaniowym. Obu wydarzeniom towarzyszyły gale, podczas których wręczone zostały nagrody branżowe.
W ramach Housemarket Silesia Awards 2016 nagrodzono najlepsze projekty mieszkaniowe zrealizowane
w województwie śląskim w latach 2013–2015. Podczas gali wręczone zostały także tytuły w plebiscycie „Inwestycja na medal”, organizowanym przez Dziennik Zachodni. Nagrodzone inwestycje to:

  • w kategorii architektura – Domy na wzgórzu 327 w Mikołowie
  • w kategorii deweloper – Millenium Inwestycje
  • w kategorii Domy jednorodzinne – Arka Koniecznego w Brennej
  • w kategorii Lofty i apartamenty – Zawisza Rezydencje – Spichlerz w Gliwicach
  • w kategorii Osiedle mieszkaniowe – Osiedle Bażantowo w Katowicach
  • w kategorii Osiedla przyjazne rodzinie –  WillaNova Apartamenty w Katowicach
  • w kategorii Zielone osiedle – Rekreacyjna Dolina, Katowice

 

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Budynek Centrum Kongresowego to znakomity przykład rewitalizacji przestrzeni.

Katarzyna Laszczak
Budynek MCK w Katowicach

Nowoczesna architektura ciekawie wpisuje się w otoczenie.

Katarzyna Laszczak
Wystawy na 4 Design Days

4 Design Days towarzyszyły wystawy i ekspozycje związane m.in. z architekturą.

Katarzyna Laszczak
Ekspozycja podczas 4 Desing Days

4 Design Days to także możliwość zapoznania się z oryginalnymi produktami.

Katarzyna Laszczak
Dyskusje architektów i projektantów

4 Design Days było okazją do spotkań i dyskusji ludzi związanych z projektowaniem.

Grupa PTWP
Panel dyskusyjny

Zorganizowane panele i prezentacje cieszyły się wielkim powodzeniem.

Grupa PTWP
Oryginalne siedziska

Designerskie przedmioty powinny nie tylko dobrze wyglądać, ale też być funkcjonalne.

Katarzyna Laszczak
Nowoczesny grzejnik

Wszystko, co nas otacza jest zaprojektowane - przedmioty użytkowe mogą mieć bardzo ciekawe formy.

Katarzyna Laszczak
Noowczesna kuchnia

Design powinien być rozumiany jako całość.

Katarzyna Laszczak
Przegrody i okładziny ścienne

Dobrze zaprojektowane przedmioty sprawiają, że przestrzeń jest bardziej funkcjonalna i estetyczna.

Katarzyna Laszczak
Designerskie dodatki

Dobre wzornictwo może wyrażać się zarówno w drobnych formach, jak i projektowaniu miast.

Katarzyna Laszczak

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także