Deski czy panele - wszystko zależy od charakteru...

Deski czy panele - wszystko zależy od charakteru...

Jeśli będziemy kładli podłogę w naszym domu marzeń, a chcielibyśmy zachwycać się rysunkiem słojów drewna, stajemy przed dylematem: wybrać deski czy imitujące je panele laminowane.

Deski czy panele - oto jest pytanie!Wybór należy do inwestora, a każdy podejmując decyzję, kieruje się swoimi względami i możliwościami. Warto jednak wiedzieć, że w pokojach możemy zamontować zarówno deski, jak i panele laminowane, jednak w łazience, w warunkach większej wilgotności, z tych ostatnich możemy zrezygnować - napęcznieją i będą się odkształcały, tworząc szczeliny. Drewno natomiast może być zastosowane w łazience, chociaż wówczas bierze się pod uwagę gatunki o zwiększonej odporności na zawilgocenie, przede wszystkim egzotyczne - np. merbau czy tek, a także preparaty zabezpieczające. Czytaj także: Bukowa podłoga - (nie)pospolite drewno w twoim domu [ZDJĘCIA]

Za drewnem na podłogach przemawia ich pozytywny wpływ na zdrowie. Naturalne materiały "oddychają", regulując mikroklimat wnętrza. Drewno absorbuje wilgotność i oddaje ją z powrotem, gdy powietrze staje się bardziej suche. Ponadto pozytywnie jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. To najlepszy wybór do dziecięcych pokoi i dla osób cierpiących na alergie. Drewniane podłogi gwarantują izolację termiczną pomieszczenia, ponadto właściwości termiczne drewna sprawiają, że odczuwamy taką nawierzchnię jako tak zwaną "ciepłą podłogę", co czuje się, chodząc po nich "na bosaka". Są one też niezwykle ciche, a dzięki swojej grubości i materiałowi, z którego są wykonane, zapewniają izolację akustyczną. Podłogi warstwowe są dodatkowo odporne na odkształcenia. Krzyżowe ułożenie trzech warstw deski warstwowej względem siebie oraz zastosowanie w niej zatrzaskowego złącza, minimalizują pracę podłogi, podczas zmian wilgotności i temperatury powietrza. Przeciwdziała to powstawaniu szpecących szczelin. Dodatkowym atutem podłóg drewnianych jest możliwość ich renowacji. Przy użyciu specjalnych maszyn można wyszlifować deskę warstwową o grubości obłogu 3,5 mm aż czterokrotnie. Czytaj także: Badi - słońce Afryki zamknięte w podłodze. Egzotyczne drewno na podłodze

Trzeba jednak podkreślić, że panele lepszej jakości mają specjalną warstwę antystatyczną, dodatkowo jako podłogi, które nie są naturalne, powinny posiadać certyfikaty potwierdzające, iż są bezpieczne dla alergików.

Z kolei naturalne podłogi są w pełni ekologiczne - łatwe w składowaniu i utylizacji, a przez to przyjazne środowisku. Dla osób dbających o środowisko naturalne, nie bez znaczenia może być również fakt, że panele laminowane to w dużej mierze produkt sztuczny, a jego prawidłowa utylizacja jest trudna i kosztowna. Są one produktem jednorazowym i nie podlegają renowacji. Ponadto nie zachowują one właściwości termoizolacyjnych drewna i nie mają zdolności regulacji mikroklimatu otoczenia.

Oceń artykuł
3,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: o-GOK (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także