Do wnętrz powracają motywy etniczne rodem ze sztuki ludowej...

0
Do wnętrz powracają motywy etniczne rodem ze sztuki ludowej...

Łowickie pasiaste sukienki i kurpiowskie wycinanki - to najbardziej rozpoznawalne wzory polskiej kultury ludowej. Współczesna sztuka wzornicza stale poszukuje nowej jakości, dlatego projektanci sięgają do tradycji i twórczo interpretują motywy etniczne.

IInspirowane sztuką ludową wzornictwo roletNie bez wpływu na ten powrót do krzeni jest moda na etno-folk, która panuje na całym świecie, udane realizacje, związane z rozmaitymi wystawami, gdzie polscy projektanci, przygotowując narodowe pawilony, sięgnęli właśnie do skarbnicy ludowej kultury.

Czytaj także: Domowe dekoracje w rytmie folk. Etnodesign oraz neo-folklor to nowe trendy w projektowaniu

W naszej domowej skali - eksperymenty z folkiem mogą przynieść efekty, które wniosą do wnętrza trochę humoru i świeżości. Etnodesign czy neo-folklor to tylko z pozoru nowe trendy w projektowaniu. W historii polskiego designu, folklor był już wielokrotnie odkrywany przez artystów szukających inspiracji - tak, jak miało to miejsce chociażby w przypadku stylu zakopiańskiego, stworzonego przez Stanisława Witkiewicza. Twórczo wykorzystywali również takie motywy... awangardowi twórcy okresu międzywojennego, którzy - zarabiając na życie - stworzyli słynną daleko poza granicami kraju spółdzielnię "Ład". WDziałając w jej ramach przygotowywali m.in. aranżacje wnętrz przedwojennych transatlantyków, projektowali meble i tkaniny, wzorowane na wyrobach ludowych.

Czytaj także: Sztuka ludowa jest znowu modna! Motyty folkowe pojawiają się nawet w meblach dla dzieci

Po II wojnie światowej działalnośc tę kontynuowała "Cepelia", ale - wykorzystywane głównie do zdobienia pamiątek - ludowe motywy w końcu zbrzydły. A może po prostu moda na nie minęła? Dzisiaj powraca. W współcześni architekci i projektanci nawet drobnych przedmiotńw użytkowych coraz chętniej sięgają po motywy ludowe.Ich popularność jest najlepszym dowodem, że czasy, w ktńrych kultura ludowa była synonimem kiczu mamy już za sobą. Czytaj także: Polski folk wraca na salony. Kwieciste poduchy, ptaki na zasłonach i kogut w ramce to wnętrzarskie hity

Jaki jest wspńłczesny folklor? Obecnie do sztuki użytkowej podchodzi się z dużą dozą humoru, dlatego ludowość we wspńłczesnej interpretacji to głńwnie zabawa formą i znanym wzorem oraz sięganie w projektach po charakterystyczne, nasycone kolory. Co to oznacza dla wnętrza, w ktńrym chcielibyśmy wprowadzić trochę motywńw folklorystycznych? Dzięki charakterystycznym wzorom zaczerpniętym z tradycji polskiej wsi, aranżacja ożywa, nabiera dynamiki i treści. Obecnie motywy ludowe są tylko inspiracją, a artyści i projektanci nadają im nowoczesny charakter. Nie musimy się martwić, że folklor to anachronizm.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także