Do wnętrz powrócił rustykalizm [GALERIA]

Do wnętrz powrócił rustykalizm [GALERIA]

We wnętrzach coraz cieplej... Po dominującej w ostatnim czasie nowoczesności i stylu minimalistycznym, do wnętrz powrócił rustykalizm. Zimne aranżacje ustępują miejsca wnętrzom ciepłym i przytulnym.

Rustykalne wnętrze przywołuje na myśl przytulną atmosferę wiejskiej chaty. Prostota, naturalne materiały i neutralne kolory sprawdzają się równie dobrze w jednorodzinnym domku na skraju lasu, jak i w mieszkaniu w centrum miasta.

Styl rustykalny w pigułce

Wnętrza w rustykalnym stylu sprawiają wrażenie zamieszkanych od lat. Belki z ciemnego drewna, proste, często przecierane meble czy dekoracyjnie postarzana podłoga z widocznym usłojeniem nadają pomieszczeniu indywidualnego rysu i przytulnego charakteru, którego często brakuje we wnętrzach nowoczesnych. Naturalny urok drewna dominuje w całej przestrzeni i doskonale współgra z ceglastymi barwami ziemi, bielą, gliną i węglem. Meble w stylu rustykalnym cechuje konstrukcyjna prostota i dekoracyjny artyzm, który nadaje sprzętom wyrazu i oryginalności - lite drewno jest patynowane, postarzane, ługowane lub bejcowane, często spotykane są rzeźbienia czy ozdobne listwy, a także decoupage. Charakterystycznym elementem wnętrza w stylu rustykalnym jest także piec kaflowy (lub kominek obłożony ciosanymi kamieniami).

Nieodzowne dodatki

Styl rustykalny ceni naturalne dodatki i sztukę ludową. Świetnie współgra z wikliną, lnem czy bawełną. Surowe piękno naturalnych materiałów i tkanin uzupełniane jest przez ożywcze, klasyczne wzory - kratki i paski. Wnętrze uzupełniają przedmioty codziennego użytku (drewniane misy, narzędzia kuchenne, dzbany czy patery). Drewniane drzwi ozdabiają najczęściej ceramiczne klamki na rozetce.

Nieodzowny element stylu rustykalnego stanowią motywy roślinne. Wnętrze pokoju nabiera rysu swojskości dzięki doniczkowym i żywym kwiatom, podczas gdy rustykalne kuchnie zdobią warkocze czosnku czy cebuli. Całości dopełniają sztuka ludowa - ceramiczne dodatki (doskonale współgrają ze stylem rustykalnym), chodniczki, serwety robione na szydełku czy też firany inspirowane wiejskimi chatami, oraz nowoczesne detale. W efekcie rustykalne wnętrze staje się mariażem przeszłości i teraźniejszości.

Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: xx (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także