Docieplanie ścian od wewnątrz

Docieplanie ścian od wewnątrz

Docieplanie ścian od wewnątrz jest możliwe nawet teraz, gdy wszelkie prace budowlane na zewnątrz zostały ze względu na mrozy przerwane. Trzeba jednak zdecydować się na to, jaki system ocieplania zastosujemy.

Na rynku są bowiem różne, a dobieramy je do konkretnych warunków m.in. ze względu na technologię, w jakiej został zbudowany ocieplany budynek. To jedyny sposób, jaki możemy zastosować teraz, by nie dać się mrożącym krew w żyłach rachunkom za ogrzewanie po sezonie...

Pogoda nas zmyliła

Ciepły początek zimy "znieczulił" wiele osób. Teraz, gdy ścisnęły mrozy, można tylko westchnąć "znowu nie zadbałem na czas o docieplenie mieszkania"...

Ale w wielu przypadkach, nawet jeżeli pomyśleliśmy o tym latem, czy wczesną jesienią - docieplenie budynku nie zależało to od naszej indywidualnej decyzji. Jeżeli mieszkamy w wielorodzinnym - na kompleksowe ocieplenie od zewnątrz potrzebna jest decyzja wspólnoty lub spółdzielni, a w przypadku np. zabytkowej elewacji może się to okazać wręcz niemożliwe.

Gdy za oknem zima, warto zabezpieczyć mieszkanie przed wychłodzeniem.Nie jest za późno

Nawet w takich sytuacjach można poprawić parametry cieplne mieszkania, docieplając ściany od wewnątrz. Firma Saarpor produkuje płyty do izolacji ścian wewnątrz pomieszczeń (Climapor XPS). Płyty wykonane są ze specjalnego utwardzonego ekstrudowanego polistyrenu. Są cienkie (4 lub 7 mm). Pomimo niewielkiej grubości posiadają doskonałe właściwości izolacji termicznej, takie same jak: dwukrotnie grubszy styropian, 20 razy grubsza ściana z cegły litej czy 60 razy grubszy beton (wg. informacji producenta). Łatwy montaż i niski koszt materiałów pozwalają na ocieplenie mieszkania w ciągu kilku dni.

Można to również za pomocą bloczków YTONG MULTIPOR. To nowoczesne i pewne rozwiązanie obniża straty ciepła przez ściany nawet o 70% - twierdzi producent, firma Xella.

Nie tylko zimno

Warto, bo ściana o zbyt niskich parametrach cieplnych to w wielu przypadkach nie tylko jeden problem - straty ciepła, ale również problemy z wilgocią i pleśnią, która może pojawić się na niej. Jest to tym bardziej prawdopodobne, im intensywniej będziemy wychłodzone pomieszczenie ogrzewać, zamykając przy tym szczelnie okna (naturalnie z tego samego powodu, by nie uciekało przez nie ciepło). Wówczas zbyt niska temperatura wewnętrznych powierzchni ścian zewnętrznych może powodować skraplanie się pary wodnej i rozwój mikroorganizmów, szczególnie w narożach i przy stropie. Jedynym doraźnym sposobem, by uniknąć takiego niebezpieczeństwa jest intensywne wietrzenie, które pozwala usunąć nadmiar pary wodnej, oraz... obniżenie temperatury. Jeżeli nie chcemy jednak marznąć i opatulać się swetrami - trzeba coś zaradzić.

Naturalne bloczki

Docieplenie mieszkania od wewnątrz bloczkami MULTIPOR jest rozwiązaniem obydwu problemów, które teraz mogą dać o sobie znać - przemarzania ścian i osadzania się na nich wilgoci. Mineralne bloczki nie tylko poprawiają izolację termiczną mieszkania, ale równocześnie regulują poziom wilgotności, zapobiegając tym samym pojawieniu się w pomieszczeniu grzybów czy pleśni na ścianach.

Bloczki zawdzięczają swoje właściwości wysokiej paroprzepuszczalności. "Oddychająca" ściana z takich bloczków sprawia, że w pomieszczeniu panuje przyjemny mikroklimat, sprzyjający zdrowiu mieszkańców. Poza regulowaniem wilgoci ściana z bloczków mineralnych powoduje, że ciepło zostaje tam, gdzie powinno. Latem na zewnątrz, zimą w środku pomieszczenia.

Inwestycja w ciepło

Poprawienie parametrów cieplnych ściany to inwestycja, która zapewnia mieszkańcom zdecydowanie wyższy komfort. Średni koszt docieplenia pokoju o powierzchni 11 m kw., i powierzchni ścian 8 m kw. to kilkaset złotych. Dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu cała inwestycja w docieplenie ścian od wewnątrz zwraca się już po 3-4 latach.

Prosty montaż

Prostota montażu i łatwość obróbki sprawiają, że ocieplenie mieszkania od wewnątrz mineralnymi bloczkami jest proste i szybkie do wykonania. Nadają się one do montowania w każdym typie budynków ze ścianami murowanymi, niezależnie od poziomu kondygnacji. Prace remontowe nie zmieniają układu wewnętrznego całego budynku, a także nie ingerują w jego fasadę.

Oceń artykuł
3,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także