Dom bezpieczny dla dziecka

Dom bezpieczny dla dziecka

Dom jest miejscem kojarzącym się przede wszystkim z poczuciem stabilizacji i bezpieczeństwa. Problem jednak pojawia się wówczas, gdy zagości w nim mały odkrywca. Statystyki nie kłamią - około 70% wypadków dzieci w wieku do 5 lat ma miejsce właśnie w domu. Jak temu zapobiegać?

Villa Glass Studio - drzwi z hartowanego szkłaW poszukiwaniu przygód

Mieszkanie jest dla wszędobylskiego, pomysłowego i sprytnego malucha niewątpliwie królestwem zabawy i nauki. Do ulubionych zajęć możemy zaliczyć przemierzanie pomieszczeń wzdłuż i wszerz, własnoręczne "badanie" napotkanych przedmiotów oraz urządzeń, a także degustację wszystkiego, co akurat znajdzie się pod ręką. W każdym domu czyha jednak wiele pułapek i niebezpieczeństw. Zgodnie z wynikami badań CEHAP, w ciągu pierwszego roku życia, dzieciom najczęściej przytrafiają się upadki i oparzenia. Z czasem, gdy wzrasta ich ciekawość świata, pojawiają się, groźniejsze w konsekwencjach, przypadkowe zatrucia. Nawet najbardziej troskliwemu rodzicowi zdarzają się przecież chwile nieuwagi, podczas których nie jest on w stanie zapanować nad bujną wyobraźnią pociechy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jako rodzice i opiekunowie musimy dołożyć wszelkich starań, aby nasz dom był przyjazny dla dziecka. Jedną z priorytetowych spraw jest ograniczenie dostępu do sprzętu elektrycznego oraz prądu. Gniazdka powinny więc zostać zabezpieczone zaślepkami. Nie należy zostawiać urządzeń elektrycznych oraz gorących rzeczy bez nadzoru osoby dorosłej. Różnorodne przyrządy warto też po prostu wyłączać z sieci po użyciu. Natomiast ostre narzędzia, zapałki, zapalniczki, reklamówki, chemikalia, kosmetyki i leki nie mogą znajdować się w widocznych i dostępnych dla dzieci miejscach. Również wszelkie szklane przedmioty muszą zostać odpowiednio zabezpieczone lub schowane, aby wyeliminować ryzyko skaleczenia.

- Decydując się na szklane elementy wyposażenia wnętrza jak np. drzwi, stoliki czy umywalki, warto postarać się o szkło hartowane - doradza Marek Malik z Villa Glass Studio, producenta wyrobów ze szkła fusingowego - Jego struktura jest bardzo wytrzymała i nawet mocne uderzenie np. szklanych drzwi przez osobę dorosłą, nie jest w stanie ich rozbić. W przypadku jednak nieoczekiwanego stłuczenia, szkło rozpada się na kawałki o łagodnych krawędziach pozbawionych jakichkolwiek ostrych powierzchni.

Aby uniemożliwić dziecku otwieranie okien i drzwi, należy zaopatrzyć je w blokady lub zamki z kluczykiem. Nie ułatwiajmy też malcowi wspinaczek, ustawiając krzesła w nieodpowiednich miejscach. Zadbajmy także o zablokowanie szafek i szuflad z niebezpiecznymi narzędziami, na przykład przy pomocy blokad magnetycznych. Jeśli posiadamy w domu schody, to idealnym rozwiązaniem będą zamykane na zasuwkę barierki odpowiedniej wysokości.

Bezpieczny brzdąc

Żadne zabezpieczenia nie zastąpią jednak zdrowego rozsądku. Najważniejsze jest, by nie pozostawiać naszej pociechy samej. Należy też uczyć dziecko od najmłodszych lat, co można, a czego nie wolno robić czy dotykać. Rodzice powinni być czujni, mieć oczy dookoła głowy i przewidywać zachowania sprytnego malucha, unikając tym samym konsekwencji w postaci niechcianych wypadków.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także