Dom w stylu amerykańskim

Dom w stylu amerykańskim

Silna tradycja stylu georgiańskiego w architekturze w połączeniu z multikulturowym charakterem Ameryki znajdują odzwierciedlenie w wyglądzie amerykańskich domów. Są one twórczym miksem tradycji i nowoczesności w przytulnej i funkcjonalnej odsłonie.

aranzacja sypialniAmeryka to kraj kontrastów i nieograniczonych możliwości, którego potencjał tkwi w multikulturowości, różnorodności oraz nieuleganiu ogólnie przyjętym schematom. Nie należy jednak zapominać, że podwaliny pod amerykańską kulturę stworzyli słynący z przywiązania do tradycji Anglicy. Połączenie tych dwóch, z pozoru sprzecznych, czynników szczególnie dobrze widoczne jest w amerykańskiej architekturze i aranżacji wnętrz. Jaki jest tego efekt i jak wygląda typowy amerykański "Home Sweet Home"? Najlepiej opowiedzą o tym styliści legendarnej dla Amerykanów marki Benjamin Moore.

Angielskie korzenie

Przewodnik po amerykańskich trendach w aranżacji wnętrz należy rozpocząć od stylu georgiańskiego, który odcisnął trwałe piętno na wyglądzie domów w USA. Styl georgiański to kierunek architektoniczny, którego kolebką była Anglia. Rozwinął się on w okresie między 1714 a 1830 rokiem podczas panowania kolejno królów Jerzego I, Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV. Bardzo szybko znalazł naśladowców za oceanem i po dziś dzień jego charakterystyczne elementy dekoracyjne i rozwiązania architektoniczne są widoczne w amerykańskich domach. Z zewnątrz inspiracje georgiańskie rozpoznamy po elewacji wykonanej z czerwonej cegły lub kamienia, dużych kominach rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach domu oraz centralnie usytuowanych drzwiach z ozdobnym zwieńczeniem. Nie należy również zapomnieć o białej stolarce okiennej ze szprosami. We wnętrzach na pierwszy plan wysuwa się pragmatyczny i czytelny rozkład pomieszczeń. Przy wejściu wysoki hol ze schodami, po jednej stronie salon, a po drugiej jadalnia. Na górze usytuowane są zazwyczaj sypialnie, pokoje gościnne oraz łazienki. Amerykańskie domy utrzymane w stylu georgiańskim urządzane są eleganckimi, często ręcznie rzeźbionymi meblami, a podłogę zdobi piękny parkiet z wiśni, orzecha albo mahoniu. Amerykanie nie boją się starych lub stylizowanych na stare dekoracji w postaci obrazów w złoconych ramach, orientalnych dywanów czy zdobnych kandelabrów. Na uwagę zasługują też charakterystyczne wysokie listwy przypodłogowe i przysufitowe oraz dekoracyjne sztukaterie na suficie. Ekskluzywny charakter wnętrz potęgowany jest przez wysokość pomieszczeń, która zazwyczaj wynosi ponad 3 metry.

Multikulturowy eklektyzm

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że Stany Zjednoczone są najbardziej zróżnicowanym kulturowo krajem na świecie. Fakt, że amerykańską architekturę wnętrz współtworzą ludzie pochodzący z najdalszych zakątków świata, ma korzystny wpływ na jej oryginalność i świeżość. Bazę dla stylu amerykańskiego stanowią z reguły domy utrzymane w klimacie georgiańskim, ale stają się one miejscem, w którym obserwujemy różne wpływy kulturowe. Dzięki temu pod jednym dachem mogą spotkać się inspiracje azjatyckie, skandynawskie czy południowoamerykańskie. Całość zależy od inwencji domowników, a połączenie różnych stylów jest przejawem ich kreatywności, a nie braku gustu. Wspólnym mianownikiem dla amerykańskich domów i mieszkań jest wygoda, funkcjonalność i przytulność. Dom ma służyć relaksowi i celebrowaniu życia rodzinnego, a dekoracje, kolory i dodatki zbudowaniu w nim przyjaznej atmosfery.

Ameryka kocha kolory

Jedną z cech charakterystycznych stylu amerykańskiego jest odważne korzystanie z kolorystyki podczas aranżacji wnętrz. Amerykanie nie boją się mocnych, zdecydowanych odcieni. Poza bielą i uniwersalnymi kremami z palety ponadczasowych odcieni "Off-whites" równie często sięgają po intensywne fiolety, granaty czy zielenie. Bardzo popularnym zabiegiem dekoracyjnym jest wyróżnienie przy pomocy mocnego koloru głównej ściany w salonie czy sypialni. Istotną rolę w barwnych, domowych rewolucjach Amerykanów odegrał Benjamin Moore, najpopularniejszy producent farb w Ameryce Północnej. Marka ta obecna jest na rynku od blisko 130 lat i dysponuje bardzo szerokim portfolio ekskluzywnych produktów malarskich do wnętrz i elewacji. Mając na uwadze, jak Amerykanie cenią swobodę wyboru marka Benjamin Moore stworzyła paletę barw liczącą 11 000 odcieni, w której nawet najbardziej wymagający klient znajdzie swój ulubiony kolor. Ostatnio Amerykanie gorąco przyjęli nową kolekcję kolorów "Color Stories(R)", która w połączeniu z farbami z linii AURA(R) marki Benjamin Moore tworzy we wnętrzu niezwykły klimat kolorystyczny, który zmienia się w ciągu dnia w zależności od rodzaju i natężenia światła. Niepowtarzalność odcieni i niemożliwość ich skopiowania przez innych producentów farb podkreśla hologram "Authentic Color".

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Benjamin Moore

Polecamy Ci również

Zobacz także