Dopasujmy meble do upodobań

Dopasujmy meble do upodobań

W mieszkaniu śpimy, jemy, nieraz pracujemy, ale przede wszystkim odpoczywamy - czujemy się tam na tyle dobrze, że regenerujemy siły, nabieramy energii do dalszych działań.

Jasnozielona ściana to świetne tło dla ciemnobrązowych mebli.Mieszkanie zatem meblujemy tak, by czuć się w nim jak najlepiej, dobieramy barwy i styl dokładnie takie, jakie lubimy, podobnie wybieramy meble i rozmieszczenie sprzętów, tak by wszystko było pod ręką.

- Do pokojów wstawiamy takie meble, jakie nam najbardziej odpowiadają - mówi Michał Snela, projektant wnętrz. - Jeśli lubimy stary styl, najlepiej będziemy czuli się wśród dostojnych szaf i stylowych łóżek, jeśli zaś odpowiada nam nowoczesność - w naszym pokoju zagoszczą śmiałe w projekcie meble ze szkła, metalu, w jasnych barwach. Albo też nawiązujące stylem do lat sześćdziesiątych meble w paskowej okleinie, modne obecnie. Pamiętajmy jednak, że prawie zawsze jesteśmy uzależnieni od zastanego układu mieszkania, czyli np. kształtu i wielkości pomieszczenia, ustawienia okien i drzwi czy jakości oświetlenia. W nowoczesnym budownictwie dochodzą do tego elementy konstrukcyjne typu filarów, świetlików, czy koncepcyjne - elementy z cegieł wyeksponowane na tynku ścian. Dlatego trzeba tak rozmieścić i dobrać meble, czy artykuły dekoracyjne, by nie było zgrzytu z zastaną sytuacją, a jednocześnie, by je dobrze wyeksponować i ustawić, abyśmy mieli do nich nieskrępowany dostęp.

Wnętrze w stylu industrialnymDysponując dużą przestrzenią i preferując meble solidne, wygodne, kanapy i sofy w sam raz nadające się do spędzenia na nich czasu na przyjacielskich rozmowach czy oglądania ulubionych filmów, możemy wstawić do pokoju np. sofę "Nashville" firmy ARISmebel, która nominowana w kategorii "mebel produkcji przemysłowej" zdobyła tytuł "Mebla Roku 2010" w finale I edycji konkursu o Godło Promocyjne Mebli Swarzędzkich Swarzędz. Do nagrody głównej nominowano wówczas pięć mebli spośród siedemdziesięciu siedmiu!

Kolorystyczny kontrast - dywan w kolorze innym niż ściany i meble.Jak dobrać pozostałe meble, by pasowały do sofy? Projektanci podkreślają: dowolnie, ale tak, by uniknąć jakichkolwiek zgrzytów stylistycznych i barwnych. Podstawą jest to, by nie mieszać stylów, by trzymać się konsekwentnie wybranej koncepcji pasującej do typu budynku i mieszkania. Można zresztą skorzystać z programów komputerowych - wizualizacji wnętrza, dzięki którym na ekranie komputera zobaczymy, jak będzie wyglądać konkretne wnętrze, przy wykorzystaniu dokładnie takich mebli, tapet czy dywanów, jakie sobie wymarzyliśmy. Można dodawać lub odejmować niektóre rzeczy i obserwować, jak zmienia się ogólny obraz. A gdy już uznamy, że takie zagospodarowanie pokoju nam odpowiada, możemy kompletować elementy.

Na brak wyboru na rynku mebli narzekać nie można: w sklepach czekają na nas różne zestawy: nowoczesne bądź stylizowane na antyczne, małe i duże, jasne i ciemne. A do tego na giełdach można znaleźć autentyczne stare meble, które zawsze zapewniają odpowiedni klimat wnętrza.

Oceń artykuł
3,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Grzegorz Okoński (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także