Drewniana podłoga w aneksie kuchennym

0
Drewniana podłoga w aneksie kuchennym

W przypadku modnych, łączonych w jedną przestrzeń kuchni, jadalni i salonu - niezwykle ważny jest wybór podłogi.

Liczy się nie tylko uroda materiału, z jakiego posadzka zostanie wykonana, ale również jego funkcjonalność i właściwości, a na to ma wpływ sposób wykończenia powierzchni, która w przypadku części kuchennej musi spełniać dodatkowe wymagania. Jeżeli pomieszczenie jest duże - można zastosować dwa materiały: drewno (deski lub parkiet) czy panele w części wypoczynkowej i płytki ceramiczne w kuchni. Jednak taki podział optycznie zmniejsza pomieszczenie, dlatego w małych mieszkaniach kompaktowych, gdzie połączenie kuchni z pokojem dziennym jest po prostu koniecznością - lepiej zastosować jednolitą posadzkę.

aneks kuchennyDlatego decydując się na kupno podłogi z desek litych musimy ją starannie dobrać, tak by spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Dobrym wyborem będą olejowane deski - nie tylko piękne, ale również bardzo odporne na zmiany wilgotności i wnikanie wody. Podłoga jest więc odporna na kuchenne "katastrofy", a także stabilna wymiarowo: tak zabezpieczone drewno mniej rozszerza się i kurczy. Nadaje się z powodzeniem nie tylko do kuchni, ale - jak twierdzą eksperci - również do łazienki. Natomiast lakier zabezpiecza drewno, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną, olej natomiast wnika w drewno, dzięki czemu mamy bezpośredni kontakt z powierzchnią tego materiału. Gdzie zatem położyć podłogę olejowaną, a gdzie lakierowaną?

  • Podłogi olejowane wybieramy do łazienek i kuchni oraz miejsc narażonych na duży ruch: w miejscach publicznych, biurach, recepcjach itd. Drewno wykończone olejem jest mniej śliskie niż lakierowane, co jest istotne w tych właśnie miejscach. Również w przypadku pokoju dziecinnego, zwłaszcza gdy jego lokator dopiero raczkuje - podłoga olejowana jest lepszym wyborem.
  • Podłogi lakierowane sprawdzą się w salonie i sypialni.

Wybór zależy od... determinacji. Nie ma co ukrywać - podłoga olejowana wymaga, szczególnie na początku, starannej i regularnej konserwacji, a także ponownego pokrycia olejem. Jest trudniejsza w utrzymaniu czystości, a wolno ją myć i pielęgnować wyłącznie środkami do drewna olejowanego. Stosowanie innych preparatów niż zalecane może spowodować utratę gwarancji wykonawcy.

Dlaczego i dla kogo olej?

Modne obecnie olejowanie podłóg - to żadna nowość, a najstarsza metodą konserwacji drewna. Na czym polega wyższość tej metody nad innymi technikami? Podłoga staje się ozdobą samą w sobie. Wykończenie podkreśla piękno drewna, pogłębia jego kolor, nadaje mu satynowy połysk, uwypukla strukturę usłojenia. Ponadto deski olejowane starzeją się w naturalny sposób - nabierają szlachetności starego drewna.

Wbrew pozorom - nie jest trudno utrzymać je w dobrym stanie przez kolejne lata. Można je odnawiać, bez konieczności ponownego cyklinowania, nakładając jedynie nową warstwę oleju. Jeżeli drewno zostanie uszkodzone, np. zarysowane, można z łatwością naprawić zniszczone miejsce - bez konieczności odnawiania całej podłogi.

Podłogi pokryte olejami są ciepłe w dotyku, natomiast podłogi lakierowane chłodne. Jeżeli lubimy biegać po domu na bosaka, w skarpetkach - podłogi olejowane są nie tylko milsze w kontakcie, ale również bezpieczniejsze, bo mniej śliskie.

Dlaczego i dla kogo lakier?

Umożliwia łatwą konserwację podłogi i utrzymanie jej w czystości, gwarantuje zachowanie jej urody - uwidacznia każdy szczegół usłojenia, przy drewnie egzotycznym mamy wrażenie głębi, trzeciego wymiaru. Drewno lakierowane utrzymuje naturalną barwę.

Lakiery skutecznie chronią materiał przed zarysowaniem, a czyszczeniejest proste. Zmywamy powierzchnię (środkiem specjalnym, albo uniwersalnym płynem) pamiętając, że mop nie może być mokry, ale tylko wilgotny.

Do wykończenia podłogi drewnianej stosujemy lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem. Półmatowe najłatwiej utrzymać w czystości i, co bardzo ważne, najmniej są na nich widoczne zarysowania. Fachowcy odradzają lakiery z połyskiem z uwagi na kłopoty w utrzymaniu czystości oraz na widoczne zarysowania i na odbijające się, niczym w lustrze, światło.

Warto zdecydować się np. na lakiery elastyczne - pod wpływem uderzenia będą się uginały, ale nie odpryskiwały.

Ci, którzy stawiają na wygodę - znajdą coś dla siebie.

Oceń artykuł
3,56 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także