Drewniane pisanki

0
Drewniane pisanki
Dekoracyjne pisanki własnoręcznie zdobione.

Pierwsze pisanki zdobiono roztopionym woskiem, a brunatnoczerwoną barwę nadawano, mocząc je w łupinach z cebuli lub ochrze. Dziś stanowią one nie tylko sposób na podtrzymywanie tradycji. Są także doskonałym sposobem na wyrażenie siebie.

Pisanki w naszych domach przeważnie przechodzą z pokolenia na pokolenie lub są przez nas kupowane. Warto jednak poświęcić chwilę, by do wielkanocnego koszyczka włożyć niepowtarzalne, wykonane przez nas pisanki. Prostą i zarazem oryginalną metodą zdobienia nadal pozostaje decoupage.

Do stworzenia pisanek będą potrzebne: jaja z jasnego drewna, serwetki do decoupage’u z wybranymi przez nas motywami,  akrylowe emalie w wybranych kolorach, klej do decoupage’u, miękki pędzel lub niewielka gąbeczka, lakier do drewna.

Na początek pomaluj jajka akrylową emalią. Najlepiej zrobić to, delikatnie uderzając zanurzoną w farbie gąbką o drewnianą powierzchnię, a następnie odczekać aż farba wyschnie. W tym czasie starannie wytnij z serwetek wzór, który chcesz umieścić na jajku. Serwetki są zazwyczaj wielowarstwowe – do naklejania wykorzystujemy tylko część z nadrukiem. Kiedy jajko wyschnie,  pomaluj je klejem i przyklej na nie motywy z serwetek. Całość raz jeszcze przeciągnij klejem, a kiedy jajko wyschnie, pokryj je lakierem. Dla lepszego efektu nałóż kilka warstw lakieru, czekając, aż poszczególne warstwy wyschną.
Do malowania użyj trwałej, akrylowej farby, np. Bondex Acrylic Enamel, która nie łuszczy się i nie pęka. A dzięki wysokiej sile krycia zapewnia doskonały efekt już po nałożeniu pierwszej warstwy. Szybko schnie i nie kapie, ułatwiając tym samym pracę. Przy lakierowaniu najlepiej sprawdzą się bezzapachowe lakiery wodne, np. Eco Parquet Varnish. Są one wykonane z bezpiecznych dla zdrowia surowców, co jest szczególnie istotne jeśli mamy w domu małe dzieci. Dodatkowo lakier szybko wysycha, a pomalowane nim przedmioty chronione są trwałą powłoką.

Tak wykonane pisanki nie tylko idealnie pasują do wielkanocnego koszyczka, mogą także stanowić atrakcyjny podarek dla naszych najbliższych.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Bondex

Polecamy Ci również

Zobacz także