Drewniany blat w kuchni: minimalizm wraca do łask.

Drewniany blat w kuchni: minimalizm wraca do łask.

W aranżacjach dominują proste meble w jednolitej kolorystyce. Doskonałym akcentem dekoracyjnym, który ożywi wnętrze i doda mu prestiżu, mogą być drewniane elementy, np. blaty.

Zaletą drewnianego blatu jest jego naturalny wygląd, nadaje on kuchni przyjazny charakter.Nadają się na nie cieszące się dużą popularnością egzotyczne gatunki drewna. W porównaniu do krajowych są twardsze i odporniejsze na wilgoć. Dodatkowo fascynują swoją strukturą i głęboką kolorystyką.

Wśród obecnie dostępnych gatunków drewna egzotycznego na uwagę zasługują merbau, teak oraz orzech amerykański.

Jednym z najtwardszych, odpornych na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne jest merbau. Dzięki swojej specyficznej strukturze nie wchłania wilgoci i nie ulega wypaczaniu. Głęboki brązowy kolor drewna, wzbogacony złotymi refleksami, nadaje mu wysokie walory estetyczne.

Czytaj także: Kiedy wymienić blat kuchenny?

Równie wytrzymałe jest drewno teakowe, które doskonale sprawdza się w wilgotnym środowisku, ze względu na zawartość naturalnych olejków i kwasu krzemowego. Cechuje się wysoką stabilnością, dlatego nie ulegnie wypaczeniu nawet w zawilgoconym otoczeniu kuchennego zlewu, czy w łazience. Odporne jest także na grzyby. Nic dziwnego, że od wieków jest stosowane do budowy żaglowców a dziś łodzi żaglowych, oczywiście tych najdroższych. Wyjątkowe aspekty dekoracyjne drewna tekowego podkreśla bogata kolorystyka odcieni, od ciepłego brązu po lekko pomarańczowy, miodowy kolor, dodatkowo wzbogacona wyrazistym usłojeniem.

Zaletą drewnianego blatu jest jego naturalny wygląd, nadaje on kuchni przyjazny charakter.Podobną budowę posiada orzech amerykański, którego faktura tworzy ciekawą kompozycję wzajemnie przeplatających się intensywnych odcieni brązu. Drewno o ciekawym układzie włókien wprowadzi do wnętrza rustykalny akcent.

Czytaj także: Moda na mini nie przemija, czyli zlewozmywak w małej kuchni

Bardzo dobrze w kuchni sprawdzają się także: iroko, palisander, hevea, acajou i prasowany bambus. Zwolennikom rodzimych gatunków można polecić dąb lub buk. W nowoczesnych aranżacjach przeważa lite drewno z charakterystycznymi sękami i słojami nadającymi wyrazistości kuchni, w której chcemy przełamać klasyczną stylistykę.

Blaty kuchenne klejone z drewna merbau dostępne są w dwóch wariantach: blat klejony lity oraz blat avangard - łączony na długości z krótszych elementów drewna w charakterystyczną "mijankę". Natomiast blaty z drewna teakowego i orzecha amerykańskiego są dostępne w wersji avangard.

Blaty kuchenne po montażu można wykończyć olejem lub lakierem, co dodatkowo zabezpieczy ich powierzchnię przed działaniem wilgoci. Staranna konserwacja drewna podwyższa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę i wilgoć. Dodatkowym atutem blatów z drewna jest możliwość wielokrotnej renowacji. W przypadku ewentualnego zarysowania powierzchni istnieje możliwość jej zeszlifowania.

Oceń artykuł
4,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Daniel Szafruga

Polecamy Ci również

Zobacz także