Drewno króluje we wnętrzach

Drewno króluje we wnętrzach

Dziś obserwuje się powrót do tradycji i natury, a materiałem, który króluje we wnętrzu jest drewno. Wnosi ono do domu przede wszystkim ciepło.

Remix - drzwi sosnowe VienaDo niedawna najmodniejszy w urządzaniu wnętrz był trend określany mianem postindustrialnego, gdzie dominuje połączenie nowoczesnych materiałów, np. aluminium, nierdzewnej matowej stali i szkła. Dziś obserwuje się powrót do tradycji i natury, a materiałem, który króluje we wnętrzu jest drewno.

Wnosi ono do domu przede wszystkim ciepło. Wielu osobom kojarzy się z wypoczynkiem, np. letnimi wyjazdami nad morze czy w góry. Ponadto działa wyciszająco, kojąco i uspokajająco.

Czytaj także: Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów wykorzystywanych w wystroju wnętrz

Dzięki temu dużo lepiej czujemy się w pomieszczeniach drewnianych oraz otaczając się drewnianymi przedmiotami. Zupełnie inaczej sprawa się ma w przypadku metalu, który tylko w niektórych wnętrzach komponuje się idealnie, głównie nowoczesnych, np. minimalistycznych.

Obecnie odkrywamy na nowo zalety drewna, np. łatwość obróbki, lekkość, sprężystość oraz naturalne pochodzenie. Stwierdzono też, że drewno właściwie zabezpieczone - tu pomocna okazuje się nowoczesna technika i chemia - jest materiałem praktycznie niezniszczalnym. Dlatego drewno z powodzeniem stosuje się obecnie nawet w łazienkach. Można tam używać gatunków drewna łączących w sobie dwie zasadnicze cechy, tzn. wysoką odporność na wodę i destrukcję biologiczną oraz wysoką stabilność. Te cechy sprawiają, że kontakt drewnianej podłogi lub szafek z wilgocią w powietrzu lub działanie bezpośrednie wody - np. rozlana woda na podłodze - nie prowadzą do uszkodzenia.

Czytaj także: Drewno w domowych przestrzeniach, czyli ponadczasowe elementy wystroju wnętrza

Bardzo ciekawe rozwiązania powstają też w salonach w połączeniu drewna z kamieniem, gresem a nawet metalem - co nadaje aranżacji ciepły, niepowtarzalny charakter. A najmodniejsze są oczywiście drewniane meble - i to zarówno tradycyjne wzory, jak i nowoczesne. Najważniejsze, by wykonano je z naturalnych surowców.

Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mariusz Urbanke (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także