Drewno łazienkowe

Drewno łazienkowe

W aranżacji wnętrz trendy zmieniają się co sezon. Jest jednak budulec, który nigdy nie wychodzi z mody. To drewno. W badaniu* opinii Polek i Polaków na temat drewna, aż 92 % badanych uznało, że jest to materiał, który ociepla wystrój wnętrza bardziej niż jakiekolwiek inny, zaś 87 % - że jest przyjemny w dotyku.

Altax - co myślimy o drewnie?Są osoby, które chciałyby mieć je w każdym pomieszczeniu domu, nawet w łazience. Czy warto decydować się na taki krok?

W naszych łazienkach królują płytki i kafelki. To rozwiązanie praktyczne, ze względu na dużą odporność tego materiału na działanie wody, której w łazience jest przecież pod dostatkiem. W efekcie, na potęgę kładziemy płytki na podłodze i na ścianach, ale wnętrze dużo traci jeśli chodzi o oryginalność i przytulność. Nie wspominając już o tym, że kontakt bosej stopy z zimną powierzchnią płytek nie jest niczym przyjemnym.

Żeby ocieplić wnętrze łazienki, warto zastanowić się nad wprowadzeniem do tego pomieszczenia elementów drewnianych. Dla wielu z nas wciąż jest to pomysł trudny do zaakceptowania (tylko 6% respondentów uważa, że jest to materiał, który powinien przeważać w wystroju łazienki). Wszystko zależy jednak od odpowiedniego doboru i prawidłowego zabezpieczenia deski przed wilgocią.

Dobór drewna

Elementy drewniane ocieplą nawet najbardziej minimalistyczne wnętrze. Z kolei w pomieszczeniach, w których dominuje klasyka, nadadzą eleganckiego charakteru i przytulności. Idealnie gładkie, ceramiczne powierzchnie będą się pięknie komponować z deskami, na których widoczne są sęki czy inne "niedoskonałości". Jeśli zdecydujemy się zestawić ceramikę łazienkową z drewnem, przełamiemy jej chłód, a wnętrzu nadamy lekkości.

Altax - co myślimy o drewnie?Możliwości zastosowania drewna z łazience jest bardzo wiele. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy pamiętajmy, że w tych specyficznych warunkach sprawdzą się wybrane gatunki. Z jednej strony zwracajmy więc uwagę na walory estetyczne, z drugiej zaś - na wytrzymałość surowca - przestrzega Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Drewno łazienkowe musi być twarde i odporne na zniekształcenia - mierzone jest to wskaźnikiem współczynnika skurczu, przy czym im wyższy procent, tym wyższy współczynnik skurczu i tym bardziej nasze drewno jest narażone na pękanie, wyginanie i odkształcanie. A stąd już tylko krok do powstawania szczelin, skrzypienia i odbarwienia powierzchni. Z polskich gatunków sprawdzi się dąb, modrzew i buk. Idealnie nadadzą się też bardzo odporne na wilgoć i coraz modniejsze w ostatnich latach gatunki egzotyczne: twardy tek, iroko czy merbau.

Odpowiednie zabezpieczenie

Jednak nawet najtwardsze drewno może cieszyć nas swoim widokiem przez lata tylko wtedy, kiedy jest prawidłowo zabezpieczone impregnatem i środkiem ochronno-dekoracyjnym. Po co impregnat? Między innymi po to, żeby drewno tak łatwo nie wchłaniało wilgoci. Jeśli drewno nie schnie, to w krótkim czasie rozwijają się na nim niebezpieczne dla zdrowia grzyby, pleśnie i lęgną owady. W dłuższej perspektywie, drewno będzie szybko niszczeć. Dopiero po zaaplikowaniu impregnatu możemy nakładać środki ochronno-dekoracyjne. Tu wybór jest szeroki, także jeśli chodzi o kolory. Zazwyczaj wahamy się między olejem, a lakierem.

Drewno z łazience - zdjęcie ilustracyjne W łazience nie polecam preparatów, które tworzą twarde powłoki, m. in. lakierów, które tworzą połyskliwą, gładką powierzchnię. Przez pierwsze lata wygląda to pięknie, jednak z biegiem czasu lakier będzie się ścierać, co jest normalne, ale w łazience - bardzo szkodliwe. Woda z powietrza będzie dostawać się w szczeliny i rozsadzać powłokę niejako "od środka". Takich ubytków nie da się uzupełnić miejscowo - trzeba będzie ścierać całą powierzchnię, a podłogę - cyklinować i nakładać preparat od nowa.

Do łazienki dobry będzie za to olej do drewna, który doskonale podkreśli rysunek słojów, ponieważ nie tworzy powłoki. Wnika on głęboko w drewno, przez co zabezpiecza je przed wchłanianiem wilgoci. Należy pamiętać, żeby każdą deskę zabezpieczyć ze wszystkich stron - także od spodu i w miejscach cięcia. Na rynku są dostępne produkty w szerokim wachlarzu kolorystycznym. Pamiętajmy jednak, że próbniki są zazwyczaj wykonywane na sośnie bądź dębie, dlatego zanim zdecydujemy się na pomalowanie konkretnym produktem, wykonajmy próbę w niewidocznym miejscu. W ten sposób upewnimy się, czy efekt końcowy będzie taki jakiego oczekujemy.

* Badanie "Aranżacja domu z wykorzystaniem drewna", przeprowadzone przez ośrodek SMG/KRC na zlecenie Altax we wrześniu 2012 r.Drewno z łazience - zdjęcie ilustracyjne

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także