Drewno na elewacji

1
Drewno na elewacji

Inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dziś budowa przestaje być budową nie w momencie zasiedlenia domu, ale dopiero w chwili wykończenia elewacji i zagospodarowania działki. A jednak sporo jest od lat zamieszkanych domów, ktńre nie mają wykończonych ścian zewnętrznych, z reguły z powodu przekroczenia budżetu.

Jednak to może teraz zaprocentować. W ostatnich latach wiele się zmieniło na rynku materiałów wykończeniowych, powstały nowe technologie lub... wrócono do tradycyjnych metod. I - paradoksalnie - często się tak dzieje w przypadku nowoczesnych, awangardowych projektów, w których stosuje się okładziny kamienne i drewnianą oblicówkę.

drewniana elewacjaDzieje się tak dlatego, że podczas wyboru takiego lub innego rodzaju pokrycia ściennego jego wartość estetyczna jest zazwyczaj dla inwestora priorytetowa. Jednak materiał, którego użyjemy do wykonania elewacji powinien wiec nie tylko dawać możliwość uzyskania zadowalającego wizualnie efektu - musi on by przede wszystkim trwały. Może właśnie z tego powodu drewno jest dziś rzadko wykorzystywane jako materiał, z którego wykonuje się pokrycie elewacji (pomijając kraje skandynawskie i technologię budowy domu szkieletowego, kanadyjczyka). Szkoda, że tak się dzieje, gdyż jest to surowiec o ogromnych walorach dekoracyjnych.

Najczęściej stosowane są do tego celu deski świerkowe lub sosnowe, czasami - modrzew i daglezja, ale obecnie popularność zyskują również deski, wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Na dobre zagościły już na elewacjach obiektów użyteczności publicznej i apartamentowców. W rękach architektów stanowią one niezwykle szlachetny materiał dekoracyjny, który podkreśla charakter budowli.

Na przykład pochodząca z Ameryki Południowej egzotyczna deska elewacyjna, wykonana z drewna tatajuba o żółto-miodowym kolorze sprawi, że budynek rozbłyśnie energią w rytmie gorącej samby, pokreśli jego ekspresję, nadając bryle optycznej lekkości. Aranżacje wykonane z tego drewna emanują blaskiem brazylijskiego słońca. Jego nasycony kolor podkreśli energetyzujący charakter budowli korespondując z intensywną zielenią ogrodu czy błękitem nieba. Tatajuba to unikatowe drewno, w którym zamknięty jest gorący, pełen ekspresji klimat. Głębokie odcienie ciemnych brązów przechodzących w miodowe akcenty wyraźnie odznaczą się na tle jasnego naturalnego kamienia czy ceramicznych płyt elewacyjnych.

Oblicówkę drewnianą nadal wykonuje się tradycyjnie - na drewnianym ruszcie, do którego przybijane są strugane deski, gatunki drewna. Deski mogą mieć krawędzie proste lub uformowane na połączenie przypominające wpust i pióro. Ich długość i sposób wyprofilowania krawędzi ustala się w momencie składania zamówienia.

Dobrze byłoby, żeby drewno jeszcze przed montażem zostało dokładnie zaimpregnowane - to samo dotyczy rusztu, do którego przybijemy deski. Pamiętajmy, żeby używać ocynkowanych gwoździ - w innym przypadku na powierzchni desek mogą pojawić się rdzawe zacieki.

W razie potrzeby elewację malujemy na dowolny kolor farbą kryjącą lub transparentną, która uwidoczni rysunek słojów drewna. Jeżeli oblicówka ma estetycznie wyglądać przez wiele lat, niezbędna jest jej regularna konserwacja - mniej więcej co 2 lata.

Co zagraża drewnu?

Impregnacja drewna użytkowanego na fasadach jest zabiegiem niezbędnym, zdecydowanie przedłuża jego żywotność. Niszczą je czynniki atmosferyczne oraz pleśni. Promienie słoneczne uszkadzają jego wierzchnią warstwę, powodując szarzenie.

Wilgoć powoduje, że drewno pęcznieje, a po wyschnięciu znacznie się kurczy, co prowadzi do powstawania pęknięć, sprzyja również rozwojowi bakterii. Grzyby gnilne powodują murszenie i sprawiają, że drewno przestaje nadawać się do użytku.

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także