Drewno - uniwersalny materiał aranżacyjny

0
Drewno - uniwersalny materiał aranżacyjny

Od konstrukcji i elewacji, poprzez stolarkę okienną i drzwiową, po elementy wykończeniowe, meble i bibeloty - drewno znaleźć można na niemal na wszystkich płaszczyznach domu.

drewno w łazienceMożliwość zastosowania go w różnorodnych wnętrzach oraz moda na powrót do naturalnych materiałów sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na nie przy urządzaniu własnego domu. Do łask wracają tradycyjne stropy belkowe, deski podłogowe i parkiety. Coraz większą popularnością cieszą się wykonane z drewna okna, schody czy meble. Dzięki nowoczesnej technologii obróbki zdobywa ono coraz to nowe obszary i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je np. choćby w łazience.

Wachlarz możliwości

Drewno znajduje szerokie zastosowanie zarówno w architekturze, jak i w wystroju wnętrz. Naturalne różnice barw i usłojenia oraz szerokie możliwości obróbki sprawiają, że doskonale odnajduje się w różnorodnych aranżacjach. W stylu skandynawskim występuje w surowej i prostej postaci. Zarówno podłoga, jak i meble są olejowane na biały kolor i pozbawione nadmiernych zdobień.

We wnętrzu rustykalnym zachowuje swoją naturalną barwę, za to przyjmuje dużo bardziej dekoracyjne formy. Styl orientalny to z kolei przewaga egzotycznych gatunków drewna w ciemnych lub wiśniowych odcieniach, lakierowanych na wysoki połysk. W nowoczesnej, modernistycznej odsłonie eksponowany jest jego surowy charakter, a łączy się je na zasadzie kontrastu z chłodem metalu, kamienia lub betonu.

drewniane panele ścienne

Co kryje drewno?

Decydując się na wprowadzenie do wnętrza elementów drewnianych, należy mieć na uwadze także względy praktyczne. Kluczem jest dostosowanie gatunków użytych w pomieszczeniach do warunków eksploatacji. W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powinno się wybierać gatunki o niskiej kurczliwości - doskonale sprawdza się tu egzotyczny teak, merbau lub iroko.

W stolarce okiennej najczęściej stosowanymi gatunkami drewna są sosna, dąb i meranti. Poza odmiennym usłojeniem i barwą, każdy z nich charakteryzuje się także innymi właściwościami. - Dąb jest materiałem szczególnie trwałym i odpornym na działanie warunków atmosferycznych, a gęstość zapewnia dobrą izolację akustyczną - mówi Sławomir Dubiela z firmy MS więcej niż OKNA. - Z kolei sosna, dzięki dużej zawartości żywicy, wykazuje się znaczną odpornością na działanie wilgoci. Jest wytrzymała i sprężysta, a jako jeden z najbardziej popularnych, rodzimych gatunków drewna, zapewnia korzystny stosunek ceny do jakości. Miłośnicy egzotycznych materiałów mogą zdecydować się na pochodzące z Indonezji meranti. Mając podobne do sosny właściwości i parametry, wyróżnia się oryginalną, wiśniową barwą - dodaje Sławomir Dubiela.

drewniany regałSztuka wyboru

Jedną z największych trudności przy aranżacji pomieszczeń z użyciem drewna jest umiejętne łączenie poszczególnych elementów. Nieprzemyślane zestawienie ze sobą odmiennych odcieni parkietu, stolarki czy mebli może zaburzyć kompozycję i zniweczyć wysiłek włożony w stworzenie estetycznego wnętrza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na jeden gatunek drewna, który stanie się dominującym materiałem w całym domu.

Pamiętać jednak należy, że poszczególne jego odmiany mogą różnić się między sobą tonacją ubarwienia czy usłojeniem. Dobrym pomysłem więc będzie zamówienie kilku produktów u jednego producenta, np. listew przypodłogowych i parkietu, czy okien i drzwi zewnętrznych. Coraz modniejsze staje się także łączenie różnych gatunków drewna na zasadzie kontrastu. Jasna podłoga w połączeniu z ciemnymi drzwiami będzie stanowić interesujące zestawienie, pod warunkiem że reszta wystroju nie będzie zakłócała tej kompozycji.

Oceń artykuł
4,30 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Domańska-Smoleń (Gazeta Krakowska)

Zdjęcia: Aquaform, Ludwik Kostus, Magdalena Domańska-Smoleń

Polecamy Ci również

Zobacz także