Drzwi przesuwne - coraz częściej stosowane rozwiązanie

0
Drzwi przesuwne - coraz częściej stosowane rozwiązanie

Zamiast tradycyjnych, otwieranych drzwi przesuwne - to rozwiązanie coraz częściej stosowane w aranżacji wnętrz. Ich zainstalowanie usprawnia korzystanie z przestrzeni, a w przypadku niewielkiego metrażu - poprawia funkcjonalność mieszkania. Stosowane są najczęściej w kilku przypadkach.

  • Po pierwsze - gdy szerokość otworu w murze jest znacznie większa niż rozmiar tradycyjnego skrzydła,
  • ze względów funkcjonalnych - gdy chcemy odseparować od siebie części jednego pomieszczenia pełniącego dwie funkcje, na przykład kuchnię i jadalnię,
  • takie rozwiązanie jest korzystne również wówczas, gdy mamy do czynienia z małym pomieszczeniem, w którym liczy się każdy centymetr przestrzeni. Użycie takich drzwi pozwala zagospodarować powierzchnię, którą zajmuje otwierane szeroko standardowo skrzydło.

Zamiast otwartego aneksu kuchennego - przestrzeń wydzielona drzwiami przesuwnymi.

Na dwa sposoby

- Montując drzwi przesuwne do wyboru mamy dwa rozwiązania - mówi Grzegorz Kosiński, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. - W pierwszym szyna, na której przesuwają się drzwi, zamocowana jest na powierzchni ściany, w drugim - jest w nią wpuszczona. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

W przypadku systemu naściennego należy liczyć się z pewnymi minusami: stosując go nie możemy ustawić na tej samej ścianie mebli, a skrzydło (niezależnie od tego czy pozostaje otwarte, czy zamknięte) jest zawsze widoczne.

Jeśli umieścimy szynę wewnątrz ściany - skrzydło będzie się w niej chować, co daje większe możliwości aranżacyjne, szczególnie w przypadku niedużych mieszkań.

Ze względu na wielkość otworu drzwiowego oraz układ pomieszczenia, możemy zamontować drzwi przesuwne otwierane jedno- bądź dwustronnie. Dwa skrzydła odpowiednie będą przy rozdzielaniu dużych pomieszczeń, jedno natomiast tam, gdzie miejsce jest tylko po jednej stronie otworu, np. w małych pokojach lub na poddaszu.

Na czym to polega?

Podstawowymi elementami systemu przesuwnego są szyny, po których porusza się skrzydło. Szyny najczęściej wykonuje się ze stopów aluminium, a mocuje do ściany bezpośrednio lub przy użyciu uchwytów kątowych. Nie do każdej! Ważne są jej parametry, a w szczególności sztywność i przekrój, od nich bowiem zależy dopuszczalna waga skrzydła. W przypadku drzwi chowanych w ścianie są one montowane na wpuszczonym w nią aluminiowym stelażu.

Kolejną częścią systemu są wózki, które umożliwiają przesuwanie skrzydła po szynie. W zależności od ciężaru drzwi mają one konstrukcję rolkową bądź kulkową. Wózki jezdne łożyskowane są cichobieżne, gwarantują niemal bezszelestne otwieranie i zamykanie drzwi.

Ostatni element systemu to ograniczniki otwarcia i wychylenia. Są to mocowane w podłodze prowadnice, które stabilizują tor jazdy skrzydła i utrzymują je w pionie. Ograniczniki zapewniają również łagodne wyhamowanie drzwi, a także ułatwiają ich otwieranie bez konieczności użycia siły.

Przygotowanie do montażu

Planując zamontowanie drzwi przesuwnych należy zadbać o odpowiednie warunki techniczne - przygotować do tego podłogę i ściany pomieszczenia.

Przede wszystkim ściana, na której zamontowana zostanie szyna, powinna być idealnie prosta. Ważne jest również wykonanie podłogi - jej powierzchnia pod skrzydłem powinna być równa, o co należy zadbać szczególnie wówczas, gdy łączą się w tym miejscu dwa jej rodzaje, np. panele i posadzka. Jest to jeden z powodów, dla których warto zaplanować wybór drzwi przesuwnych już na etapie wykończenia mieszkania. Drugim powodem takiego planowania jest konieczność przygotowania ściany - szczególnie wtedy, gdy będziemy mieli do czynienia ze skrzydłem przesuwającym się wzdłuż jej powierzchni. Należy wówczas zadbać o to, by nie znajdowały się na niej wyłączniki, kontakty czy też większych rozmiarów listwy przypodłogowe, które mogą przeszkadzać w prawidłowym działaniu systemu, a czasami wręcz uniemożliwić zamontowanie drzwi przesuwnych.

Jakie skrzydło?

Choć drzwi w systemie przesuwnym wymagają innych części oraz innego montażu niż drzwi tradycyjne, oferują niemal identyczne możliwości aranżacyjne. Coraz częściej osoby urządzające domy i mieszkania szukają nietypowych rozwiązań. Jak zapewnia producent takiego systemu - istnieje możliwość wykorzystania w wersji przesuwnej praktycznie każdego modelu skrzydła, np. drewnianego, zarówno spośród modeli klasycznych w formie, jak i tych bardziej nowoczesnych.

O tym trzeba pamiętać?

Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o tym, że drzwi przesuwne są znacznie mniej szczelne od drzwi tradycyjnych, szczególnie pod względem akustycznym, oraz o tym, że nie da się ich zamknąć na klucz.

Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także