Drzwi wejściowe - jak je wybrać?

Drzwi wejściowe - jak je wybrać?

Swoim eleganckim wyglądem i kolorystyką powinny zachęcać do przekroczenia progu. Nie wszystkich jednak chcemy zapraszać. Dlatego drzwi muszą być też zaporą nie do pokonania dla złodziei. Czym zatem kierować się przy ich wyborze?

Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta drzwi wejściowych. Producenci proponują różne wzory, kolory oraz materiały. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie zawsze jednak w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. To właśnie od nich zależy, czy drzwi zapewnią skuteczną ochronę naszego domu przed zimnem, wiatrem, deszczem, czy hałasem.

drzwi wejścioweDrzwi stanowią łącznik pomiędzy wnętrzem domu a otaczającym go światem zewnętrznym. Mówiąc drzwi, najczęściej mamy na myśli element ruchomy, który prawidłowo nazywa się skrzydłem drzwiowym. Może być ono wykonane z różnych materiałów - przeważnie PVC, aluminium lub drewna. Wokół skrzydła znajduje się mocowana do ściany rama, tzw. ościeżnica. - Większość producentów oferuje ościeżnice razem ze skrzydłem, zatem nie musimy się martwić, że źle ją dopasujemy. Ważnym elementem, który wpływa na szczelność drzwi jest próg - mówi Marzena Rutyna, Technolog z firmy Oknoplast.

W przypadku progu możemy spotkać się z różnymi rozwiązaniami. Najlepszy jest tzw. ciepły próg - drewniany lub aluminiowy, wyposażony w przekładkę termiczną, zabezpieczający przed przemarzaniem drzwi oraz ograniczający straty ciepła.

Kolejnym ważnym elementem są uszczelki gumowe lub szczotkowe, montowane po całym obwodzie skrzydła. Po zamknięciu drzwi uszczelki powinny dokładnie przylegać do ramy i skrzydła, zapewniając w ten sposób odpowiednią szczelność.

Jednym z głównych parametrów technicznych, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze drzwi zewnętrznych, jest izolacyjność termiczna. O tym, jakie będą występowały straty ciepła po zamontowaniu drzwi, informuje współczynnik przenikania ciepła U - im jest on niższy, tym mniejsze straty ciepła.

- Wysokość współczynnika U różni się w zależności od budowy drzwi i materiałów, z jakich zostały one wykonane. Jego wartość nie powinna być jednak wyższa niż 2,6 W/mK. W trosce o komfort cieplny w naszym domu i rachunki za ogrzewanie powinniśmy wybierać drzwi o wartości U poniżej 2,0 W/mK - mówi Marzena Rutyna.

Przy zakupie drzwi warto pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła powinien być podany dla całych drzwi, a nie dla poszczególnych ich elementów. Jedynie wówczas będziemy mieli pewność zakupu drzwi o właściwych parametrach.

Oprócz bariery dla zimna drzwi powinny chronić nas także przed innymi czynnikami atmosferycznymi. Mowa tutaj przede wszystkim o wietrze, deszczu i śniegu. Wodoszczelność drzwi oznacza się symbolami od 1A do 9A. Wyższy współczynnik gwarantuje większą szczelność. Parametr ten dla drzwi zewnętrznych nie powinien być niższy niż 3-4 A.

Aby czuć się bezpiecznie w naszym domu, warto rozważyć wybór drzwi o podwyższonej odporności na włamanie. Warto zwrócić uwagę na te, które realnie podnoszą nasze bezpieczeństwo np. zasuwnicę wielopunktową wzmacniającą ryglowanie, antywłamaniowe wkładki zamka oraz zawiasy zabezpieczające przed ściągnięciem skrzydła. Ważne jest też, aby drzwi montowała specjalnie wyszkolona ekipa.

Przy wyborze drzwi zewnętrznych warto też wziąć pod uwagę ich izolacyjność akustyczną.

Oceń artykuł
3,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Zielińska (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także