Drzwi wejściowe jako wizytówka domu

Drzwi wejściowe jako wizytówka domu

Elegancki wygląd stolarki powinien zachęcać więc do przekroczenia progu. Tradycyjne gładkie skrzydła powoli odchodzą do lamusa. Obecnie producenci oferują drzwi w różnym stylu, dzięki czemu możemy dobrać je odpowiednio do charakteru naszego domu.

Drzwi wejściowe to wizytówka domu i mieszkaniaBogata paleta kolorów drzwi, pozwala na zestawienie niebanalnych kompozycji, możemy je bowiem dopasować do odcienia okien lub połączyć na zasadzie kontrastu. Dzięki temu dobierzemy skrzydła zgodnie z naszymi indywidualnymi upodobaniami.

Coraz częściej dużym zainteresowaniem cieszą się przeszklenia w drzwiach. Gra wpadających przez nie promieni słonecznych tworzy unikatowy klimat w holu domu. Nie bójmy się przeszkleń, są eleganckie, praktyczne i bezpieczne. W drzwiach montuje się szyby zespolone, które ograniczają utratę ciepła. Można również zastosować szyby bezpieczne, które w razie stłuczenia, chronią domowników przed zranieniem lub szyby antywłamaniowe. - W tych ostatnich tafle szkła łączone są przy użyciu folii PVB, dzięki czemu zapewniają podwyższoną ochronę przed włamaniem - mówi Marzena Rutyna, technolog z Oknoplastu.

Czytaj także: Drzwi wejściowe - zapamiętaj, zanim kupisz, czyli kilka ważnych porad

Na przeszkleniu montuje się też szprosy, czyli dekoracyjne listwy imitujące tradycyjny podział. Drzwi możemy ozdobić dodatkami - odpowiednio dobrane klamki, uchwyty, szyldy, kołatki i zawiasy podkreślą urodę drzwi. Pamiętajmy jednak aby były one dopasowane do stylu domu. Jeśli ma on np. charakter minimalistyczny, zrezygnujmy z kołatki i wybierzmy raczej nowoczesną klamkę w kolorze srebra.

Bardzo ważne jest bezpieczeństwo domowników - dzięki odpowiednio wyposażonym drzwiom będziemy spać spokojnie. Jest wiele rozwiązań chroniących dom przed nieproszonymi gośćmi, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

- Wzmocnione stalą profile i odpowiednie zawiasy z zabezpieczeniem przed ściągnięciem skrzydła sprawią, że drzwi stawią większy opór złodziejowi. Dobrym rozwiązaniem jest również zasuwnica wielopunktowa, która rygluje skrzydło w kilku punktach na ościeżnicy, skuteczniej zabezpieczając przed włamaniem niż zamki jednopunktowe. Dzięki niej skrzydło nie ulega odkształceniom i lepiej przylega do ościeżnicy, zapewniając tym samym odpowiednią szczelność. Jeśli chcemy poczuć się jeszcze bezpieczniej, rozważmy montaż czujników alarmowych reagujących na zmianę położenia skrzydła - radzi Marzena Rutyna.

Czytaj także: Nowy wygląd mieszkania - zacznij od drzwi, najlepiej drewnianych

Drzwi wejściowe chronią też przed utratą ciepła z wewnątrz domu i mieszkania. Określa to współczynnik przenikania ciepła U, którego wartość zależy od konstrukcji i użytych materiałówi. Im wartość tego współczynnika jest mniejsza tym lepiej nasze drzwi będą chroniły przed utratą ciepła.

Do środka czy na zewnątrz? To ważne pytanie przy zakupie drzwi. Korzystniej otwierać je na zewnątrz, wówczas skrzydło nie zajmuje miejsca w holu, ale dla większego komfortu trzeba wtedy zaprojektować szerszy wiatrołap. Skrzydła otwierane do wewnątrz sprawdzają się w przestronnych korytarzach lub gdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca na zewnątrz. Udanych zakupów.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Gazeta Krakowska

Polecamy Ci również

Zobacz także