Drzwi wewnętrzne – prawe, czy lewe?

0
Drzwi wewnętrzne – prawe, czy lewe?

W czasie wyboru drzwi wewnętrznych do mieszkania lub domu kierujemy się przede wszystkim ich typem oraz estetyką. Tymczasem, decydując się na tradycyjne drzwi rozwieralne – trzeba jeszcze dodatkowo wiedzieć, czy potrzebujemy drzwi prawych, czy też lewych.

O tym, z jakiego rodzaju drzwiami mamy do czynienia decyduje umiejscowienie w nich zawiasów. Składając zamówienie na drzwi wewnętrzne należy uwzględnić fakt, czy mają one otwierać się w kierunku do pomieszczenia, czy też na zewnątrz od niego. Drzwi powinny być osadzone i zamontowane w taki sposób, aby linia styku podłóg z różnych materiałów znajdowała się centralnie pod zamkniętym skrzydłem drzwiowym. Wówczas łączenie staje się niewidoczne, a pomieszczenie z dużą ilością zamkniętych drzwi, np. przedpokój, czy hol wygląda estetycznie.

Inną kwestią jest fakt, że w niektórych przypadkach o kierunku otwierania się drzwi decydują wymogi formalne, związane z bezpieczeństwem użytkowania wnętrz. Jest tak zwłaszcza w przypadku domowych kuchni i łazienek, w których drzwi zawsze powinny otwierać się na zewnątrz. Często jednak kierunek otwierania się drzwi wymusza powierzchnia użytkowa, którą dysponujemy. Decydując się na drzwi rozwieralne zawsze należy brać pod uwagę, że podczas otwierania będą one potrzebować tyle miejsca, ile wynosi ich szerokość.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także