Drzwi z przylgą czy bez? Wybór dzwi wewnętrznych - czym...

0
Drzwi z przylgą czy bez? Wybór dzwi wewnętrznych - czym...

Drzwi wewnętrzne to zakup na długie lata, dlatego ważne jest, aby był on wynikiem dobrze przemyślanej decyzji. Przy wyborze warto uwzględnić walory estetyczne, jak również funkcjonalność danego modelu. Jednym z kluczowych kryteriów wartym rozważenia jest konstrukcja, która może być przylgowa lub bezprzylgowa.

POL-SKONE - drzwi bezprzylgowe NOBLE

Standardowo drzwi są wykonywane w systemie przylgowym. Takie modele posiadają charakterystyczne wcięcie. Dzięki temu w pozycji zamkniętej część skrzydła jest schowana w ościeżnicy, widoczny jest delikatny uskok. Drzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź, dlatego też podczas zamykania całe zrównują się z ościeżnicą tworząc z nią jedną linię. Aby efektywnie wykorzystać walory tych konstrukcji należy dobrać je do konkretnego typu wnętrza.

Czytaj także: Biel królową barw - drzwi SEMPRE marki POL-SKONE

Masywna nowoczesność

Drzwi w systemie bezprzylgowym takie jak: NOBLE bądź SABIA firmy POL-SKONE charakteryzują się prostą formą. Doskonale podkreślą w szczególności minimalistyczne wnętrza, w których z reguły wykorzystuje się proste linie i gładkie powierzchnie. W pozycji otwartej drzwi te sprawiają wrażenie masywniejszych niż modele z przylgą, co również stanowi cechę doskonale korelującą ze stylem nowoczesnych aranżacji. Istotnym walorem estetycznym są ukryte zawiasy, które po zamknięciu są niemal niewidoczne. Drzwi dzięki temu sprawiają wrażenie wbudowanych w ścianę. Efekt ten można uwydatnić stosując wykończenie ściany w odpowiednio dobranym kolorze oraz fakturze. Ułożenie ościeżnicy i skrzydła w jednej linii wpływa na wrażenie optycznego poszerzenia podłogi, co szczególnie ma zastosowanie w wąskich przejściach. Drzwi tego typu są zalecane zwłaszcza do zamkniętych pomieszczeń, w których drzwi są widoczne od strony zewnętrznej. Należy mieć na uwadze, iż drzwi bezprzylgowe wymagają bardzo precyzyjnego montażu, gdyż każde choćby najmniejsze niedociągnięcie będzie od razu widoczne.

Lekka klasyka

Drzwi z przylgą mają prostszą konstrukcję i są popularniejszym rozwiązaniem, stąd tak szeroki ich wybór od prostych wzorów: ARCO czy MODERN, przez klasyczne skrzydła - VITTORIA-W lub INTERSOLID aż po nowoczesne, jak np. ASTRO. System przylgowy jest również mniej "wymagający" w kwestii technicznej. Można w nim w łatwy sposób regulować zawiasy, co jest cenną zaletą zwłaszcza w nowym budownictwie, w którym ściany mogą przez lata pracować i osiadać. Pod względem estetycznym drzwi przylgowe za sprawą wycięcia na krawędzi skrzydła sprawiają wrażenie lżejszych niż bezprzylgowe. Przylga stanowi w nich również swego rodzaju maskownicę ukrywającą zamek oraz szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. Dlatego też stolarka ta jest zalecana w szczególności do niewielkich pomieszczeń, w których skrzydło często pozostaje otwarte. Drzwi w tym systemie posiadają załamania i kanty, które efektownie eksponuje piękno wykończenia. Ich pozbawiona uproszczeń budowa doskonale łączy się z elementami dekoracyjnymi jak rzeźbienia, czy okucia. W przeciwieństwie do typowo modernistycznych wariantów bezprzylgowych, modele z przylgą doskonale prezentują się w aranżacjach nawiązujących do klasyki lub stylu retro.

Oceń artykuł
3,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: POL-SKONE

Polecamy Ci również

Zobacz także